Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

POHiD krytycznie o podatku od sieci handlowych. Podatek dyskryminuje część uczestników rynku

 • www.portalspozywczy.pl
 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 18-11-2015, 12:51

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji z zainteresowaniem odnotowała raport CRIDO Taxand i OC&C Strategy Consultants pt. „Ocena efektów planowanego podatku od handlu detalicznego”, analizujący potencjalne skutki wprowadzenia podatku obrotowego od sieci wielkopowierzchniowych. POHiD odnajduje w treści raportu wiele tez, które uzasadniają zastrzeżenia samej organizacji. "Traktujemy raport jako przesłankę do krytycznego dialogu w sprawie podatku od handlu detalicznego – informuje POHiD.

POHiD podkreśla, że w świetle raportu, planowany podatek dyskryminuje część uczestników rynku. Sektorowy charakter podatku i kryteria jego pobierania (od sklepów powyżej 250 m2 powierzchni handlowej) wskazują możliwość naruszenia równowagi rynku w: inwestycjach (wywołanie  przejęć i fuzji), podaży-popycie (wywołanie wzrostu cen) oraz na rynku pracy (redukcja miejsc pracy i zmniejszenie płac).

- Może dojść do zachwiania równowagi konkurencyjnej między formatami handlowymi, zahamowania rozwoju mniejszych sklepów i ich systemów integracyjnych (głównie franczyzowych). Raport potwierdza obawy o zachwianie rynkiem dostawców, poprzez możliwą redukcję asortymentu towarów i obniżenie cen dostawców. To z kolei skutkować może bankructwem głównie mniejszych firm produkcyjnych. Konsekwencją będzie też przeniesienie części ponoszonych kosztów na dostawców i na konsumenta, co wcześniej czy później przyniesie wzrost cen, szacowany przez autorów na 0,9 proc. – pisze POHiD.

- Raport potwierdza więc, że zarówno w produkcji, jak i dystrybucji, poważnie zakłócony zostanie rozwój firm polskich przedsiębiorców, czyli tworzenie silnego i sprawnego konkurencyjnie narodowego kapitału w handlu i produkcji dóbr szybko zbywalnych. Możliwy jest też – w ocenie POHiD - stosunkowo szybki odpływ kapitału zagranicznego z Polski i zmniejszenie napływu nowych inwestorów. W związku z pogorszeniem warunków handlowych można się spodziewać spadku obrotów handlu, a co za tym idzie, spadku wpływów podatkowych (CIT, PIT i VAT) z handlu detalicznego – informuje organizacja.

POHiD wyraża zdziwienie, że prace nad ustawą o podatku obrotowym od sieci wielkopowierzchniowych odbywają się bez udziału przedstawicieli organizacji handlu nowoczesnego.

- Nie jest w naszej opinii dobre unikanie dialogu i konsultacji ze środowiskiem mającym ponosić skutki nowych regulacji, zwłaszcza, że ich negatywne efekty mają charakter systemowy. Prognozowanie wskazuje, że poza efektem fiskalnym, żaden z  zapowiadanych przez rząd efektów nowego podatku nie zostanie osiągnięty (m.in. wyrównanie szans konkurencyjnych słabszych uczestników rynku, powstrzymanie ekspansji silnych firm zagranicznych, kreacja warunków rozwoju firm krajowych zgodnie z prawem europejskim i Konstytucją RP) – pisze POHiD.

POHiD wyraża nadto zaniepokojenie, że wobec braku dialogu i możliwości dostarczenia rzetelnej wiedzy, politycy przypisują handlowi nowoczesnemu o zagranicznym rodowodzie działania szkodliwe dla gospodarki narodowej. Krzywdząca jest dyskryminacja i pomawianie o czyny zabronione (np. nielegalne transfery pieniędzy, czego zagranicznym firmom handlowym w Polsce nie wykazano). Uniemożliwianie konsultacji z władzą publiczną spraw odnoszących się do istotnych interesów środowisk gospodarczych jest sprzeczne z duchem i literą traktatów wspólnotowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • operatorD 24-11-2015, 15:42:
Wystarczy spojrzeć na taki Komputronik czy NeoNet - małe sklepy, duże zaplecze w magazynach, większość prodóktów na zamówienie z odbiorem. Podatek ich nie dotknie, dotknie zato ich konkurencję, też Polską - RTV EURO, Media Expert, Avans. Tak samo sklepu online, będą miały po prostu idealną przestrzeń do odbicia się. Równowaga na 100% się zachwieje, pytanie jakie pójdą za tym zmiany?
 • jurilllo 23-11-2015, 21:07:
Najgorsze że da to po kieszeni zdecydowanie mocniej Polakom niż firmom zagranicznym.
 • Rysiek 19-11-2015, 09:42:
Droga Redakcjo,

prosimy o podanie składu POHiD który nie skupia polskich sieci tylko zagranicznych operatorów.

Z poważaniem,

Polski Sklepikarz

Zobacz wszystkie komentarze (3)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 434) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH