Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

POHiD: Podatek handlowy jest rażąco niezgodny z prawem UE

 • Autor: AT, portalspozywczy.pl/POHiD
 • Data: 29-02-2016, 12:44
POHiD: Podatek handlowy jest rażąco niezgodny z prawem UE
POHiD podtrzymuje krytyczne stanowisko wobec podatku od sieci handlowych. fot. shutterstock

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji podtrzymuje krytyczne stanowisko wobec projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Największy sprzeciw POHiD budzi zwolnienie z podatku powyżej 200 mln zł rocznego obrotu i stawka podatku na poziomie 0,9 proc.

29 lutego POHiD poinformowała o swoim stanowisku w sprawie rekomendacji Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego dot. projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

W ocenie organizacji przedstawione przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego rekomendacje dla Ministerstwa Finansów zawierające założenia do nowego projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, nie zmieniają dotychczasowego stanowiska POHiD.

Zdaniem organizacji, zwalniająca z obowiązku zapłaty podatku kwota 200 mln zł jest nie do pogodzenia z zasadą równego traktowania podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. - To prawda, że kategoria średnich przedsiębiorców, do której odwołuje się Zespół korzysta z pewnych preferencji wynikających z obowiązujących regulacji prawnych, zarówno na poziomie krajowym, jak i Unii Europejskiej. Jednak należy podkreślić, iż wobec obowiązku płacenia podatków wszyscy przedsiębiorcy są równi - czytamy w komunikacie.

POHiD powołuje się na dane analityczne, które wskazują, że rozwiązanie proponowane przez Zespół powoduje zwolnienie 60 proc. przedsiębiorców z obowiązku płacenia nowego podatku. - Oznacza to, że około 300 tys. przedsiębiorców nie zapłaci tego podatku w ogóle. Pozostali, przy zastosowaniu stawki 0,9 proc. zapłacą około 1,8-1,9 mld zł podatku w skali roku - informuje organizacja, w ocenie której stanowi to zarówno niedozwoloną pomoc publiczną, jak i dyskryminację części przedsiębiorców działających na rynku, w szczególności tych o zagranicznym kapitale. - Takie rozwiązanie z uwagi na rażącą sprzeczność m.in. z prawem UE nie może zostać utrzymane - przekonuje POHiD.

Drugim aspektem projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, do którego odnosi się organizacja jest stawka opodatkowania na poziomie 0,9 proc. Zdaniem POHiD do realizacji celów budżetowych wystarczyłaby stawka na poziomie 0,4 proc. - Pragniemy podkreślić, że podczas posiedzeń Zespołu, inni uczestnicy konsultacji rekomendowali stawkę podatku na poziomie 0,5 proc., co jest zbliżone do propozycji POHiD. Uważamy również, że dodatkowy podatek powinien być powszechny i obejmować jak największą liczbę podmiotów - czytamy w komunikacie.

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • zIBI 02-03-2016, 11:57:
Opodatkujcie firmy zagraniczne, faktury kosztowe za znaki firmowe i know how którymi wyprowadzane są pieniądze z Polski.
 • Polski przedsiębiorca 02-03-2016, 10:42:
lista zrzeszonych podmiotów mówi wszystko w czyim interesie działa ta organizacja. nie kompromitujcie się i zmieńcie nazwę ZOHID (od zagraniczna)
 • sklepikarz do 20lat 01-03-2016, 10:16:
Arogancja POHiDu zaczyna przybierać na sile kłamstwa zamiast podejścia merytorycznego. Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa zawsze płaciły podatki w Polsce w przeciwieństwie do zagranicznych korporacji.
Proponuję wyrównać szanse: z powrotem podnieść podatek i zlikwidować progi z możliwością odliczenia podatku dochodowego zapłaconego w Polsce. Niech sobie sieci dobrze skalkulują, czy chcą wyrównania szans- bo my jesteśmy gotowi.

Zobacz wszystkie komentarze (3)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 809) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane