Polacy chętnie dzielą się danymi przy zakupach w sieci

Choć w erze cyfrowej umówienie się na pierwszą randkę możliwe jest za pomocą kilku kliknięć w aplikacji, to już zbudowanie wartościowego i długotrwałego związku stanowi o wiele większe wyzwanie. Podobnie sprawy się mają w przypadku relacji e-klienta z firmą w sieci. O ile namówienie go do jednokrotnego skorzystania z oferty jest stosunkowo łatwe, o tyle zbudowanie zaufania i lojalności spędza sen z powiek niejednemu e-przedsiębiorcy. A jest o co walczyć - według raportu eMarketer, globalna sprzedaż e-commerce wzrosła o 25% rok do roku.
Wiele danych potwierdza ofensywę handlu w sieci i w nowych kanałach. 35% polskich konsumentów przyznało PwC, że urządzenia mobilne stają się ich głównym narzędziem robienia zakupów.
Do tego 1 marca 2018 weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedzielę. Choć wedle szacunków ekspertów z PwC dla polskiej gospodarki może to oznaczać zmniejszenie wpływów do budżetu o 2 mld zł (PIT i CIT), to z drugiej strony jest to szansa na zdobycie serc klientów przez sklepy internetowe. Wraz ze wzrostem zainteresowania handlem w sieci rosną wymagania konsumentów co do standardów ich obsługi. Zgodnie z badaniami SAP Hybris, 86% Polaków nie toleruje na przykład operowania ich danymi bez zgody, a 7 na 10 – wolnych reakcji w obsłudze. W rywalizacji o konsumenta wygrywają firmy, które zamiast romansu wolą trwałe i zdrowe związki z klientem. U ich podstaw leżą troska o konsumenta, stały i wygodny kontakt, a także wdrożenia innowacji. O tym, jak budować wartościowe relacje handlowe w sieci dyskutowali 21 marca uczestnicy SAP Hybris Day 2018 – Klient w centrum uwagi. To konferencja poświęcona branży e-commerce i rewolucji w świecie zakupów, gromadząca czołowych menedżerów i specjalistów ze świata handlu online.
Troska, innowacje, wielokanałowość – to ważne cechy podkreślane przez autorów raportu SAP Hybris „The Dating Game”, który miał polską premierę podczas SAP Hybris Day 2018. Badanie przedstawia m.in. najważniejsze kwestie, wpływające na ich relacje z firmą w sieci. Nadużycie zaufania to najczęstszy, ale nie jedyny powód rozstania z markami. 73% badanych nie znosi wolnych reakcji w obsłudze klienta, 58% irytuje spam, z kolei 46% nie wybacza błędów popełnianych więcej niż dwukrotnie. A to tylko część z powodów, z których miłość do marki może się szybko wypalić. Jak tego uniknąć?
Według badaczy SAP Hybris kluczem do sukcesu w e-commerce jest tworzenie trwałych relacji z klientami. Wszyscy zwracają uwagę na elementy składające się na ich fundament: technologię pozwalającą na stworzenie wielokanałowych doświadczeń, szybki dostęp do treści z urządzeń mobilnych (PWA), a także wsparcie machine learning w rekomendacjach, obsłudze Klienta czy profilowaniu. Zdecydowanie brakuje elementu, który powinien być w czołówce, czyli zaufania - komentuje Adam Goljan, Starszy Specjalista w SAP Hybris.
- « Poprzednia
- 1
- 2
- Następna »
KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!