Polska Izba Handlu o decyzji KE ws. podatku handlowego w Polsce
Komisja Europejska wydała decyzję – podatek obrotowy od handlu narusza zasady uczciwej konkurencji i jest nieuzasadnioną pomocą państwa. Polska Izba Handlu komentuje, że wobec takiej decyzji trzeba odstąpić od nałożenia podatku na handel w Polsce.

Komisja Europejska uznała, że polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy państwa. Stwierdziła, że na skutek progresywnych stawek opartych na wielkości przychodów przedsiębiorstwa o niskich obrotach mają przewagę nad konkurentami.
– Wobec takiej decyzji trzeba odstąpić od nałożenia podatku na handel w Polsce. Jeżeli wersja podatku ze skalą progresywną nie może wejść w życie, na inne rozwiązania się nie zgadzamy i nie ustąpimy – mówi Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.
- Podatek liniowy na poziomie np. 1% sprawi, że obciążenie handlu niezależnego wzrośnie pięciokrotnie. Skorzystają na tym jedynie sieci dyskontów, bo ich rentowność to ok. 3-4%, a mniejszych sklepów to 0,5-1,5%. Zatem po zapłaceniu podatku liniowego tylko dyskonty nadal będą dochodowe. Spowoduje to likwidację tysięcy sklepów, miejsc pracy i spadek przychodów budżetowych większy niż planowane zyski z podatku od handlu. Czy tak ma wyglądać wyrównanie szans o którym mówił rząd? Nie ma i nie będzie zgody branży na takie rozwiązania – dodaje.
Komisja Europejska zawiesiła pobieranie podatku od sprzedaży detalicznej we wrześniu 2016 i rozpoczęła postępowanie wyjaśniające.
Polska Izba Handlu jest największą reprezentacją handlu detalicznego w Polsce. Skupia ponad 30 tysięcy polskich sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych, a także firmy usługowe


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.