Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prezes Polskiej Grupy Supermarketów: Chcemy kilku progów podatku obrotowego

  • www.portalspozywczy.pl
  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 23-11-2015, 17:32
Prezes Polskiej Grupy Supermarketów: Chcemy kilku progów podatku obrotowego
Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów (fot. mat. pras.)

Polska Grupa Supermarketów (PGS) chce wprowadzenia kilku progów podatku obrotowego. Zdaniem Michała Sadeckiego, prezesa PGS, do 100 mln podmioty powinny być zwolnione z podatku.

Jedna z największych grup detalicznych w kraju z obrotami ponad 3 mld zł - Polska Grupa Supermarketów (PGS), sieć skupiająca sklepy Top Market, Delica, Minuta8 uważa, że w miejsce jednego progu (2 proc.), rząd powinien wprowadzić skalę progresywną zależną od wysokości obrotu podmiotów gospodarczych (a nie obiektów handlowych). 

- Należy ustalić progi podatkowe od obrotu, tak aby pozwolić rozwijać się rodzinnym małym firmom i średnim polskim sieciom handlowym. Stąd nasz propozycja skali od 0,0 proc. - 6,5 proc. – podkreśla Michał Sadecki.

Inicjatywa PGS jest odpowiedzią polskiej grupy firm handlowych na założenia przedstawiane przez nowy rząd. Celem nowej propozycji jest – zdaniem prezesa PGS - zrównanie, a raczej próba zrównania, warunków dla rodzimych przedsiębiorców, zajmujących się handlem detalicznym oraz próba wypromowania polskich podmiotów i sieci handlowych.

W celu rzeczywistego i skutecznego procesu ściągnięcia podatku, Polska Grupa Supermarketów proponuje nałożenie podatku obrotowego na sprzedaż internetową i cash&carry (czyli hurtownie sprzedające detalicznie), które dziś zostały całkowicie pominięte a stanowią rosnąca część handlu detalicznego w kraju. 

Trzecim postulatem jest wprowadzenie zakazu handlu w niedziele i święta, aby – jak mówi prezes PGS – poświęcić ten czas rodzinie. Zdaniem PGS, zagraniczne sieci otwierają swoje sklepy na stacjach benzynowych, omijając w ten sposób zakaz pracy w dni wolne od pracy. ‘

- Zagraniczne sieci zmusiły nas do pracy w niedzielę i polski przedsiębiorca musi dostosować się jeśli chce się utrzymać na rynku. Tymczasem uważamy, że 6 dni w tygodniu wystarcza na dokonanie zakupów a wszyscy obywatele RP powinni mieć wolną od pracy niedzielę – podkreśla Sadecki.

Zwraca też uwagę, iż działalność małych sklepów spożywczych jest finansowana z środków własnych polskich przedsiębiorców oraz kredytów zaciągniętych w instytucjach bankowych. Rentowność tego typu działalności często jest poniżej 2 proc.

Wysoka, jednolita stawka 2 proc. podatku obrotowego dla wszystkich sieci i pojedynczych detalistów może doprowadzić te rodzinne firmy do bankructwa. A założeniem było powstrzymanie wyprowadzania zysków przez duże, międzynarodowe sieci super i hipermarketów. 

- Co jest metodą na barierę 250 mkw. i rozwój sklepów o dużej powierzchni? Rozwiązaniem powinno być również wprowadzenie ustawowego zakazu budowy sklepów powyżej 400 mkw. bez zgody samorządu kupieckiego i samorządu terytorialnego – ocenia Sadecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (10)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • branżowiec 30-11-2015, 12:43:
Nie od powierzchni , tylko od obrotów, zdecydowanie progresywnie i to na dodatek obrotów przypiętych do LOGO.
Żadne cwaniaczki się nie wywiną podziałem NIP-u, sali i takich tam...
Kogo nie stać niech zdejmuje szyld.
Niektóre zagraniczne sieci mają na każdym sklepie inny NIP.
  • Realista 24-11-2015, 20:34:
Wszyscy mają po równo płacić? To może wszyscy powinni w takiej samej cenie kupować produkty? Może również producenci powinni wszystkim, nawet najmniejszym, płacić tzw. "półkowe"? Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna i polski przedsiębiorca, posiadający choćby 3 sklepy, nie dostaje takich warunków zakupowych jak zagraniczne dyskonty, czy hipermarkety! Faktycznie, PGS nie posiada własnych sklepów i jako firma, tego podatku nie zapłaci, lecz jak dla mnie, bardzo dobrze to o nich świadczy, że wstawiają się za POLSKIMI PRZEDSIĘBIORCAMI. Uważam, że propozycja uwarunkowania wysokości podatku od obrotów jest jak najbardziej w p0rządku, bo budżet wzbogaci się na zagranicznych, gigantycznych firmach, które "kreatywną księgowość" opanowały do perfekcji, a oszczędzi mniejsze firmy z polskim kapitałem. Jak nie będziemy wspierać prawdziwie POLSKIEJ gospodarki, to kiedyś obudzimy się z ręką w portugalskim nocniku... Uzależnienie podatku od powierzchni sklepu jest jakimś totalnym nieporozumieniem! Znam sklepy 500-metrowe na granicy rentowności, i znam świetnie prosperujące sklepy 100-metrowe. I gdzie tu sprawiedliwość?
  • patriota 24-11-2015, 16:38:
Polskie firmy powinny być zwolnione z tego podatku to byłoby sprawiedliwe, kogo "nie stać" niech wyjeżdża z Polski

Zobacz wszystkie komentarze (10)

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH