Property Forum 2012: Polski rynek nieruchomości komercyjnych obronił się przed kryzysem
Zdaniem uczestników konferencji Property Forum 2012, polski rynek nieruchomości komercyjnych najlepsze ma wciąż przed sobą, choć niewątpliwie kryzys gospodarczy mocno uderzył także w ten sektor gospodarki. To wnioski z pierwszego dnia największej imprezy dedykowanej sektorowi nieruchomości komercyjnych w Polsce. Wieczorem zostaną rozdane nagrody Prime Property Prize 2012.
- Polska jest wciąż na takim etapie rozwoju gospodarczego, że największy wzrost ciągle jeszcze przed nami - powiedział podczas Property Forum 2012 Mirosław Szydelski, członek zarządu AIG/Lincoln Polska. Według niego na naszym rynku wyraźnie widoczna jest pewna cykliczność, która skutkuje w pewnym momencie powstaniem nadpodaży w danym segmencie rynku nieruchomości.
Podobnego zdania był Mirosław Januszko, wiceprezes ds. inwestycji w Peakside Polonia Management, Polonia Property Funds. - W Polsce cały czas mamy bardzo dobre zwroty z inwestycji, więc jestem optymistą co do dalszego rozwoju polskiego rynku. Choć niewątpliwie jest dziś ciężej niż kilka lat temu, to ekonomia na polskim rynku jest obecnie lepsza niż w Europie Zachodniej - stwierdził podczas sesji inauguracyjnej Property Forum 2012.
Krzysztof Kaczmarek, partner zarządzający w TPA Horwath zgadzając się z przedmówcą, podkreślił niegasnący popyt na nieruchomości komercyjne w Polsce. - Najlepszym dowodem na to jest fakt, że obsługujemy w Polsce na chwile obecną projekty o łącznej wartości około miliarda euro - poinformował. Dodał, że wciąż obserwuje bardzo duże zainteresowanie inwestorów naszym rynkiem. Jego zdaniem, polski rynek nieruchomości komercyjnych jest wciąż wysoce atrakcyjnym regionem.
Mieczysław Godzisz, prezes Hines Polska zauważył, że pomimo, iż w 2006 roku podaż nieruchomości komercyjnych w Polsce była dwukrotnie mniejsza niż dziś, to wartość zawieranych transakcji była przeszło dwa razy wyższa. - Najwyższa pora zmienić zasady, które uniemożliwiają polskim funduszom aktywne działanie na rynku nieruchomości komercyjnych - zaapelował. - Wszystkie dobre nieruchomości w Warszawie i innych dużych miastach są w rękach zagranicznych funduszy. To poważny problem dla polskiego rynku.
- Wynika to z ograniczeń prawnych nałożonych jakiś czas temu na polskie fundusze. Nie mogąc inwestować w nieruchomości uciekały się one do kupowania na giełdzie akcji spółek deweloperskich, co w kryzysie okazało się brzemienne w skutkach. W tym samym czasie choćby niemieckie fundusze, które zainwestowały w Polsce radziły sobie znacząco lepiej - podkreślał Mieczysław Godzisz.
Tegoroczną edycję Property Forum zainaugurowała debata dotyczącą perspektyw polskiego rynku nieruchomości komercyjnych. W kolejnych panelach eksperci doradzali w co inwestować, wskazywali źródła finansowania inwestycji w Polsce, omówili tematykę zielonego budownictwa na rynku nieruchomości komercyjnych, scharakteryzowali inwestycje typu BPO w regionach oraz zidentyfikowali nowe trendy rynku i przeanalizowali atrakcyjność inwestycyjną regionów Polski.
- « Poprzednia
- 1
- 2
- Następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE: (4)
Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!
Zobacz wszystkie komentarze (4)