Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Rada Nadzorcza Emperii oceniła sytuację spółki

 • Autor: GPW/portalspozywczy.pl
 • Data: 04-06-2013, 21:35

Rada Nadzorcza Grupy Emperia przygotowała zwięzłą ocenę sytuacji spółki z uwzględnieniem oceny systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla spółki.

Rada Nadzorcza swoją ocenę przygotowała na podstawie bieżącego przeglądu spraw Grupy Emperia, dyskusji z zarządem spółki i przeglądu sprawozdań finansowych za pierwsze półrocze i rok obrotowy 2012 oraz kwartalnych sprawozdań finansowych za I i III kwartał 2012 roku.

W ocenie Rady Nadzorczej najistotniejszym wydarzeniem mającym wpływ na sytuację Emperii Holding S.A. w 2012 roku była decyzja podjęta w lipcu 2012 roku o kontynuacji działalności w segmencie detalicznym jako głównym aktywie Grupy Emperia.

Realizując nową strategię zarząd Emperia Holding S.A. przeprowadził zmiany w składzie zarządu Stokrotka Sp. z o.o., z nowym zarządem wypracowano szczegóły strategii działania segmentu detalicznego Grupy.

Powołano również nowy zarząd spółki Infinite i wypracowano wspólnie z nim szczegóły strategii rozwoju segmentu IT. Strategia ta zakładała m.in. konsolidację spółek informatycznych Grupy, którą zakończono w dniu 3 stycznia 2013 roku.

W 2012 roku zakończono ponadto proces wdrażania nowej struktury do zarządzania nieruchomościami.

Rada Nadzorcza pozytywnie ocenia działania zarządu Spółki w 2012 roku w zakresie tempa procesu restrukturyzacyjnego Grupy jak również wypracowaną strategię działania na lata następne dla segmentu detalicznego i informatycznego Grupy Emperia.

Rada Nadzorcza stwierdza, że pomimo trudnej sytuacji makroekonomicznej i postępującego spowolnienia gospodarczego w Polsce Spółki Grupy w 2012 r. wypracowały dobre wyniki finansowe.

Istotny wpływ na poziom wyników finansowych w 2012 roku miał proces wyboru inwestora dla segmentu detalicznego (ostatecznie zakończony w czerwcu 2012 roku) oraz zawiązane rezerwy na restrukturyzację sklepów delikatesowych Delima w wysokości 52,7 mln zł.

W 2012 r. przychody ze sprzedaży Grupy wyniosły 1,949 mld złotych i były wyższe w porównaniu do 2011 roku o 3,1%, EBITDA był niższy o 66,82% przy wartości 24,865 mln zł a EBIT osiągnął wartość -15,965 mln zł. Zysk netto wyniósł 20,803 mln zł i był niższy o 96,7%. Jednak przy uwzględnieniu w roku 2011 wyniku na transakcji sprzedaży obszaru dystrybucji zysk netto w 2012 r. w porównaniu do roku 2011 był niższy o 8,82%.

Poziom wskaźników płynności wskazuje, iż Grupa jest zdolna do regulowania swoich bieżących zobowiązań. Spółka posiadała na koniec 2012 roku ponad 215 mln zł gotówki i jest niezależna od zewnętrznych źródeł finansowania. Nakłady inwestycyjne w porównaniu do 2011 roku były niższe o 26,9% i wyniosły 61 mln złotych.

W ocenie Rady Nadzorczej Emperia Holding S.A. znajduje się w dobrej kondycji finansowej a kierunek i tempo przeprowadzonych zmian dobrze rokują na dalszą poprawę wyników finansowych w następnych latach. Dlatego też w ocenie Rady Nadzorcze Emperia Holding S.A. może wypłacić akcjonariuszom spółki dywidendę w wysokości 0,93 zł/akcję.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 648) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane