Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Sfinks odłożył przejęcie Da Grasso do lipca, na razie planuje współpracę

 • Autor: ISB
 • Data: 01-02-2010, 10:02

Spółki Sfinks Polska i Da Grasso przełożyły podpisanie umowy sprzedaży 100% akcji sieci pizzerii do końca lipca, poinformowały firmy w komunikacie. Pierwotnie umowa, dzięki której Sfinks miał kupić Da Grasso, miała być podpisana do końca stycznia - informuje ISB.

"Sfinks Polska podpisała aneks do przedwstępnej umowy zakupu Da Grasso, na mocy którego decyzja w sprawie przejęcia największej w Polsce sieci pizzerii i podpisanie umowy sprzedaży 100% udziałów Da Grasso mają nastąpić do 31 lipca 2010 r., a nie do końca stycznia, jak pierwotnie planowano. W ciągu najbliższych 6 miesięcy spółki chcą ze sobą współpracować, by przygotować się do integracji i zapewnić płynne połączenie operacyjne firm" - czytamy w komunikacie.

W tym czasie Da Grasso przedstawi założenia i dane liczbowe, na podstawie których Sfinks opracuje biznesplan dla sieci pizzerii. Będzie on określał sposób i model realizacji założeń biznesowych, które zdecydowały o połączeniu.

"Po kompleksowym badaniu pozytywnie oceniamy perspektywę włączenia Da Grasso do naszego portfolio i synergie, jakie możemy osiągnąć z tego tytułu. Jeszcze przed zamknięciem transakcji i włączeniem Da Grasso do grupy Sfinks, chcemy przez kilka miesięcy dopracować obszary kluczowe dla efektywnej współpracy obu firm" - powiedział wiceprezes Sfinksa Tomasz Morawski, cytowany w komunikacie.

Sfinks deklaruje, że po przejęciu Da Grasso będzie największą firmą restauracyjną w Polsce pod względem liczby zarządzanych placówek.

Obecnie trwają zapisy na akcje nowej emisji Sfinks Polska z prawem poboru. Spółka oferuje do 6,87mln akcji serii H w cenie 10,54 zl za jedną akcję. W wyniku emisji Sfinks chce pozyskać ponad 72 mln zł.

"Około 35 mln zł posłuży na spłatę pożyczki wobec głównego akcjonariusza, Sylwestra Cacka. Pozostała część wpływów z emisji zasili kapitał obrotowy Sfinksa i będzie przeznaczona na dalszy rozwój spółki i należących do niej sieci restauracji" - czytamy w komunikacie.

Da Grasso to największa sieć pizzerii w Polsce. Obecnie w ramach sieci działa 176 pizzerii oraz 4 restauracje w 114 miastach Polski. Placówki są prowadzone na zasadach franczyzy.

Sfinks Polska zarządza obecnie 111 restauracjami, w tym siecią 96 restauracji Sphinx (segment casual dining) zlokalizowanych w całej Polsce i za granicą, 10 restauracjami Chłopskie Jadło (segment premium) i 5 restauracjami WOOK (segment casual dining).

W ujęciu jednostkowym, w I-III kw. 2009 roku spółka miała 31,90 mln zł straty netto wobec 4,49 mln zł zysku rok wcześniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Franco 12-02-2010, 12:31:
Celem mojej wypowiedzi jest przestroga. Byłem wieloletnim akcjonariuszem firmy Sfinks, zajmuję się na codzień analizą rynku finansowego, specjalizując się w analizie spółek akcyjnych z branży gastronomicznej. Napisałem ten komentaż, żeby podzielić się zbiorem obserwacji moich i wielu osób codziennie analizujących branżę gastronomiczną.

Dla osób interesujących się rynkiem gastronomicznym i przeszłością 'Midasa' (i jego praktyk w Dominet Banku) jak określono obecnego prezesa sfinksa, atmosfera obecnej emisji serii H powinna dawać wiele do myślenia.
Jeżeli Sfinks podnosi się z popiołu - czemu przypłaca to tak wielkimi stratami kluczowych lokali w Poznaniu i Gdańsku i wielu innych miastach polski oraz zagranicznych filli (Czechy)? Jeśli wynika to z nierentowności - po co inwestować w taką firmę? Jeśli wynika to z niezorganizowana - znów pojawia się to pytanie.

Wiele osób, instytucji obserwuje firmę i analizując fakty należy z przykrością stwierdzić, że praktyki 'zamordyzmu' z sektora bankowego nie zdają egzaminu w gastronomii.
Sfinks z silnej marki stał się świnią szykowaną na zarżnięcie. Spekulacje na temat wizji sukcesu tworzone są w celu zamydlenia rzeczywistości. A fakty są następujące:

1)Obecny prezes interesownie pożyczył pieniądze by uratować Sfinksa przed upadkiem - zrobił kampanię, że ratuje firmę, wykupił artykuł sponsorowany w Newsweek'u nazywając się Midasem, wszystko po to by 'napompować' firmę, wypuścić akcje, otrzymać zwrot z inwestycji z nawiązką i sprzedać firmę, zostawiając obecnych franszyzobiorców jak zostawił ludzi z Dominet Banku z szeregiem zobowiązań wobec wierzycieli spółki.

2) Kupno Da Grasso jest niekończącą się spekulacją - prawda jest taka , że finalizacji nigdy nie będzie. Sfinks - firma chyląca przed upadkiem, przynosząca straty, nagle miałaby powiększyć się o sieć Da Grasso (ponad 2 razy więcej lokali) i jeszcze efektywnie nią zarządzać?
Niewiarygodne. Wygląda to na spekulację, która ma uwierzytelnić firmę przed emisją akcji - dlatego też dopiero w lipcu ma nastąpić sprzedaż, a nie teraz. Akcje zostaną wykupione, a firma odstąpi od zakupu Da Grasso inaczej być nie może.

3) Emisja akcji opóźnia się ze względu na procesy sądowe Sfinksa z byłymi franszyzobiorcami. Procesy wynikają z bezpodstawnych roszczeń Sfinksa wobec obecnych i byłych franszyzobiorców. Dotychczas wszystkie prcesy Sfinks przegrał.

Lista może słabości firmy wydaje się być nieskończona - od braku know-how, nikły poziom standaryzacji (każdy lokal działa i podaje inne dania), nieskuteczne i nieprzemyślane kampanie marketingowe, nieprofesjonalna polityka franszyzowa (bezpodstawne roszczenia wobec franszyzobiorców).

Nie jest to teoria spiskowa, a raczej historia zatacza krąg.
Celem mojej wypowiedzi jest przestroga dla chcących inwestować w Sfinksa bazując na spekulacjach - tworzonych przez osoby dowadzące spółką. Sfinks wciąż jest w stanie zaoferować "Większą porcję wrażeń" - dla tych co zainwestują - wrażeń podobnych do wrzucenia pieniędzy do Wisły.

Franco

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 441) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH