Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Świadectwa fitosanitarne - kłopotliwa interpretacja.

 • Autor: Jacek Borek, dyrektor departamentu doradztwa prawnego w Baltic Consulting
 • Data: 27-10-2010, 09:57

Współczesne relacje handlowe polskich producentów artykułów rolno-spożywczych w coraz większym stopniu mają charakter współpracy międzynarodowej, a ich realnym wymiarem jest eksport produktów rolnych poza granice Unii Europejskiej. W celu skutecznego wyeksportowania produktów rolnych poza granice Wspólnoty Europejskiej przedsiębiorcy zobowiązani są do spełnienia wszelkich warunków formalnych wynikających tak z prawa polskiego jak i prawa europejskiego.

 Podejmując kroki w celu spełnienia powyższych warunków prawnych eksporterzy zobowiązani są do uzyskania m.in. świadectwa fitosanitarnego, które wydaje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Zgodnie z art. 18 ust. 4 pkt. 2 ustawy o ochronie roślin (Dz.U. z 2004 roku, Nr 11, poz. 94 ze zm.) do wniosku o wydanie świadectwa fitosanitarnego eksporter zobowiązany jest załączyć m.in. pozwolenie importowe lub jego kopię, jeżeli pozwolenie takie jest wymagane przez państwo trzecie, do którego rośliny, produkty roślinne lub przedmioty są przeznaczone, lub państwa, przez które są one przemieszczane.

Powyższa regulacja z pozoru wydaje się być oczywista i nie wywoływać zbędnych komplikacji po stronie eksporterów. Jak wynika jednak z doświadczeń polskich eksporterów wielokrotnie napotykają oni bariery formalne przy uzyskaniu świadectwa fitosanitarnego, ze względu na brak możliwości przedłożenia wraz z wnioskiem o jego wydanie licencji importowej. Związane jest to bezpośrednio z regulacjami państw, do których mają dotrzeć eksportowane z Polski produkty rolne. Regulacje krajów trzecich niejednokrotnie nie przewidują możliwości wydania licencji importowej wcześniej niż np. w momencie opuszczenia przez określone produkty obszaru celnego kraju ich pochodzenia.

W opisanej wyżej sytuacji polski eksporter napotyka na niekorzystną dla siebie interpretację Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która wydaje decyzję o odmowie wydania świadectwa fitosanitarnego tylko i wyłącznie w oparciu o stwierdzenie braku formalnego polegającego na niezałączeniu stosownego pozwolenia importowego, bez dokonania pogłębionej analizy stanu prawnego kraju przeznaczenia. Wielokrotnie jednak działanie powyższe budzi istotne wątpliwości ze względu na obiektywny brak możliwości uzyskania przez eksportera licencji importowej przed chwilą opuszczenia przez towar obszaru celnego Wspólnoty Europejskiej.

W mojej ocenie opisane wyżej działanie organów fitosanitarnych jest niezgodne z prawem, gdyż organ nie dokonuje prawidłowej wykładni art. 18 ust. 4 lit. 2 ustawy o ochronie roślin. Przywołany przepis stanowi bowiem, iż konieczność dołączenia licencji importowej lub jej kopii do wniosku o wydanie świadectwa fitosanitarnego istnieje tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy prawo kraju trzeciego umożliwia uzyskanie stosownej licencji importowej przed datą złożenia wniosku o wydanie świadectwa fitosanitarnego.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Ja 22-09-2016, 21:52:
Bo Polska jest w UE po to żeby kupować zachodnie maszyny,nasiona,sadzeniaki a nie sprzedawać tam swoich warzyw. Zablokowali nam możliwość exportu ziemniaka na15 lat!

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 648) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane