Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

UOKiK na temat ekspansji sieci Lidl i Kaufland w Polsce

 • Autor: portalspożywczy.pl
 • Data: 05-10-2015, 16:10
UOKiK na temat ekspansji sieci Lidl i Kaufland w Polsce

W dniu 16 września br. do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło pismo Marcina Kierwińskiego, Sekretarza Stanu, Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów z informacją, że Prezes Rady Ministrów upoważniła Prezesa UOKiK do udzielenia (w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministrem Gospodarki) odpowiedzi na interpelację nr 34466 Pana Posła Maksa Kraczkowskiego w sprawie ekspansji sieci sklepów Lidl i Kaufland.

Na pytania posła Kraczkowskiego odpowiada Dorota Karczewska, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak ekspansja sieci Lidl i Kaufland wpłynęła na sytuację lokalnych producentów żywności w Polsce? Jaka jest szacowana skala strat polskich lokalnych producentów w wyniku wyparcia ich działalności przez sieć sklepów Lidl i Kaufland?

Okolicznością wymagająca podkreślenia jest fakt, że skutkiem rozwoju sieci handlowych jest lepsze zaspokojenie potrzeb konsumentów poprzez zaoferowanie im m.in. produktów w niższej cenie, większym wyborze, dogodniejszej lokalizacji. Tym samym rozwój każdej sieci na rynku jest szansą na lepsze zaspokajanie potrzeb konsumentów. Z tego względu ewentualne koszty i niedogodności dla dostawców, jakie wiążą się z rozwojem sieci handlowych, powinny być rozpatrywane w kontekście korzyści, jakie z tego zjawiska czerpią konsumenci. W warunkach konkurencji, niewątpliwie panującej w sektorze handlu detalicznego, wynikający z siły przetargowej sieci niski poziom cen zakupu – zjawisko niekorzystne dla producentów – przekłada się bowiem na niższy poziom cen detalicznych, co pozostaje z korzyścią dla konsumentów.

Zagadnienia związane z rozwojem sieci handlowych na polskim rynku handlu detalicznego znajdują się w polu zainteresowania polskiego rządu, z uwagi na zgłaszane problemy związane ze stosowaniem przez te sieci w stosunku do dostawców żywności nieuczciwych praktyk, takich jak narzucanie dodatkowych, obowiązkowych płatności, czy też niskich cen za dostarczane towary, co negatywnie wpływa na sytuację ekonomiczną producentów żywności i może mieć również negatywne skutki dla konsumentów z uwagi na konieczność obniżania przez producentów jakości oferowanych towarów.

Problem nieuczciwych praktyk rynkowych - stosowanych przez większość sieci handlowych, niezależnie od kraju pochodzenia ich kapitału, we wszystkich państwach Unii Europejskiej - został dostrzeżony także na szczeblu europejskim. Instytucje unijne prowadzą prace zmierzające do wypracowania rozwiązań legislacyjnych regulujących zagadnienia relacji dostawca-handel w skali całej Unii Europejskiej. Ich efektem jest m.in. opublikowanie przez Komisję Europejską 31 stycznia 2013 r. Zielonej księgi w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw produktów spożywczych i niespożywczych między przedsiębiorstwami, której kopia została dołączona do niniejszego pisma.

KOMENTARZE: (8)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • walery 06-10-2015, 23:38:
@cezar, no niezupełnie, to dobre miejsca pracy poczytaj np. forum pracowników lidla gowork.pl/opinie_czytaj,91747 jest masa osób zadowolonych.
 • cezar 06-10-2015, 10:35:
Precz z tymi marketami, to są szkodnicy polskiej gospodarki, dają nowe miejsca pracy? Tak chyba niewolnicze, a przez nich pracę straciły całe rodziny handlowców i troszkę więcej zarabiali niż płacą w lidlu Pani na kasie. A co z czysta konkurencją jak oni nie płacą podatków??? Gdzie jest UOKiK?
 • dostawca 06-10-2015, 09:34:
dajcie spokój Lidlowi jestem znaczącym dostawcą do tej sieci od pierwszego sklepu, jakiekolwiek opłaty? odpowiadam, 0(zero).

Zobacz wszystkie komentarze (8)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 809) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane