Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Visa obniża stawki interchange swoich kart

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 13-09-2012, 14:43

Nowe, obniżone stawki dla wszystkich kart Visa dla użytkowników indywidualnych wejdą w życie 1 stycznia 2013 r.

Komitet Decyzyjny Visa Polska, po rekomendacji organizacji Visa Europe, zatwierdził nowe stawki opłat interchange dla płatności dokonywanych kartami Visa w Polsce. Stawki te wejdą w życie 1 stycznia 2013 r. i będą dotyczyć wszystkich rodzajów debetowych i kredytowych kart Visa wydawanych przez banki klientom indywidualnym.

„W sytuacji, w której wypracowany pod auspicjami Narodowego Banku Polskiego Program redukcji opłat kartowych nie mógł wejść w życie zależy nam na tym, by mimo wszystko realizować jak najwięcej jego założeń wypracowanych wspólnie przez wiele stron w ramach Zespołu Roboczego przy NBP. Uważamy, że wprowadzona obniżka stawek interchange dla kart Visa tworzy sytuację, w której „każdy wygrywa" - detaliści mogą otrzymać ze strony agentów rozliczeniowych warunki finansowe bardziej ich zachęcające do przyjmowania kart Visa, banki wydające karty - z którymi blisko współpracujemy i mamy świadomość ponoszonych przez nie kosztów - nadal będą inwestować w rozwój innowacyjnych produktów płatniczych, m.in. w karty zbliżeniowe i płatności mobilne, a konsument nie musi ponosić w punkcie sprzedaży dodatkowych kosztów z tytułu płacenia kartą Visa" - powiedziała Małgorzata O'Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe i dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację. „Uważamy, że na bazie nowej struktury opłat interchange Visa agenci rozliczeniowi w Polsce będą mogli przedstawić detalistom warunki współpracy, które będą bardziej atrakcyjne niż oferta dotycząca akceptacji płatności kartami któregokolwiek innego systemu płatniczego" - dodała Małgorzata O'Shaughnessy.

Obniżka stawek, zatwierdzona przez Komitet Decyzyjny Visa Polska, w którym większość głosów mają polskie banki członkowskie Visa, dotyczy wszystkich debetowych i kredytowych kart Visa dla klientów indywidualnych, włączywszy karty premium - mając za cel zapewnienie akceptantom i agentom rozliczeniowym pełnej przejrzystości i przewidywalności koszów akceptacji kart Visa. Obniżka dotyczy płatności dokonywanych w tradycyjnych placówkach handlowo-usługowych, czyli około 97% wartości płatności kartami Visa w Polsce. Dla debetowych kart Visa opłata interchange wyniesie 0,9% wartości transakcji dla płatności do 20 złotych, czyli tzw. mikropłatności oraz 1,25% dla płatności powyżej 20 złotych. Dla kredytowych kart Visa opłata interchange wyniesie 1% wartości transakcji dla płatności do 20 złotych oraz 1,30% dla płatności powyżej 20 złotych. Nowe stawki wejdą w życie 1 stycznia 2013 r., czyli tak, jak przewidywał Program redukcji opłat kartowych.

Program redukcji opłat kartowych zakładał wprowadzenie specjalnych stawek opłat interchange dla mikropłatności; obniżka stawek Visa, która wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r. odpowiada na tę rekomendację. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych punktów handlowych oraz płatności zbliżeniowych, które rozwijają się w Polsce w bardzo szybkim tempie, a dominują wśród nich właśnie płatności za zakupy na drobne kwoty - średnia wartość płatności zbliżeniowej Visa wynosi poniżej 20 złotych. Znaczące obniżenie stawek dla mikropłatności jest szczególnie ważne dla małych detalistów - zarówno już przyjmujących karty, jak i dla tych dopiero rozpoczynających ich akceptację - gdyż płatności o niskiej wartości stanowią znaczącą część ich obrotów.

Kolejną rekomendacją Programu było stworzenie atrakcyjnej oferty dla małych detalistów. Z badań Visa wynika, że w przypadku takich firm jedną z podstawowych barier rozwoju akceptacji kart są wysokie koszty czynszu najmu terminali płatniczych. Dlatego Visa Europe i jej polskie banki członkowskie z powodzeniem realizują, i pomimo obniżki interchange będą kontynuować, program rozwoju i unowocześniania sieci akceptacji Kartą Visa zapłacisz wszędzie, w którym banki-wydawcy kart Visa wspólnie inwestują łącznie do 200 mln zł w zapewnienie wsparcia finansowego agentom rozliczeniowym w zakładaniu nowoczesnych terminali płatniczych u detalistów wcześniej nieakceptujących kart - przede wszystkim w małych i średnich firmach działających w mniejszych miastach i miejscowościach. W programie uczestniczy aktywnie obecnie już 11 agentów rozliczeniowych. Również banki włączyły się aktywnie w proces pozyskiwania nowych punktów akceptacji, coraz częściej oferując usługi akceptacji kart płatniczych swoimi kanałami sprzedaży, często w pakietach z produktami bankowymi kierowanymi do klientów z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw. Do wsparcia finansowego z programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie agenci rozliczeniowi zgłosili już łącznie ponad 80 tys. terminali.

„Program Kartą Visa zapłacisz wszędzie wzmocniony obecnie nową strukturą stawek interchange wraz ze specjalnymi stawkami dla mikropłatności daje możliwość jeszcze szybszego rozwoju akceptacji kart Visa wśród małych firm prowadzących działalność handlowo-usługową zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich" - powiedziała Małgorzata O'Shaughnessy.

Program redukcji opłat kartowych postulował także wprowadzenie specjalnych stawek interchange dla płatności publiczno-prawnych; ta rekomendacja została już zrealizowana przez Visa i jej banki członkowskie. Specjalne stawki opłaty interchange za płatności publiczno-prawne kartami Visa, które będą obowiązywać od listopada br., wynoszą dla np. kart wydanych klientom indywidualnym, niezależnie od kwoty danej płatności: 20 groszy przy płatnościach kartami debetowymi i maksymalnie 30 groszy przy płatnościach kartami kredytowymi. Wcześniej zostały także wprowadzone specjalne stawki interchange dla płatności kartami Visa za rachunki, czy dla płatności w handlu hurtowym, co przyczyniło się do rozpoczęcia rozwoju akceptacji kart Visa w tych segmentach rynku.

„Visa Europe na bieżąco analizuje sytuację na rynku płatności kartowych w Polsce i stosownie do niej będzie rekomendować bankom członkowskich prowadzenie działań mających na celu rozwój obrotu bezgotówkowego włącznie z dalszymi zmianami struktury stawek interchange także w kolejnych latach, o ile działania te będą wspierały rozwój rynku korzystny dla wszystkich jego uczestników" - dodała Małgorzata O'Shaughnessy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane