Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Waspol kontynuuje restrukturyzację

 • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
 • Data: 16-08-2012, 10:04

Drugi kwartał 2012 roku był dla grupy kapitałowej Waspol okresem kontynuacji działań restrukturyzacyjnych rozpoczętych w 2011 r. - informuje Paweł Wyszyński, prezes Waspolu.

Drugi kwartał był okresem w branży dystrybucji alkoholu w którym spodziewano się znacznego wzrostu popytu związanego z organizacją turnieju Euro 2012. Waspol przygotował się do tego wydarzenia zwiększając krótkookresowo zatrudnienie i zabezpieczając odpowiednie środki techniczne oraz zapasy towarów. Wyraźny wzrost popytu w handlu tradycyjnym nie był jednak zauważalny.

Bardziej istotny okazał się czynnik pogodowy w czerwcu br., który nie sprzyjał wzrostowi popytu. W obszarze sprzedaży detalicznej alkoholu odczuwalna jest zwiększona presja konkurencyjna ze strony sieci tzw. handlu nowoczesnego, w wyniku której tradycyjne sklepy detaliczne odnotowują zmniejszenie poziomu sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wartość sprzedaży była również ukształtowana polityką grupy emitenta nakierowaną na utrzymanie godziwej marży i ograniczanie ryzyka handlowego.

Zakłada się wzrost tego ryzyka w związku z czym Grupa ściśle kontroluje poziom realizowanej marży handlowej oraz monitoruje stan kredytu kupieckiego udzielanego odbiorcom. Prowadzona jest tez zdecydowana polityka egzekwowania należności. Wpływa to na osiąganie mniejszej w stosunku do potencjalnej wartości sprzedaży ale przyczynia się do ograniczenia ryzyka handlowego i utrzymania godziwej marzy handlowej. Zmniejszenie wartości sprzedaży było też efektem rezygnacji ze sprzedaży do niewielkich hurtowni jako kanału o najniższej rentowności, generującego znaczne ryzyko handlowe, w tym redukcji obrotu Oddziału Waspol S.A. w Lublinie.

Czynnikiem istotnie wpływającym na wyniki finansowe są działania restrukturyzacyjne podjęte w 2011 roku i kontynuowane w bieżącym okresie. Działania te obejmują miedzy innymi: restrukturyzacje zatrudnienia, optymalizacje tras dostaw, renegocjacje umów najmu magazynów . W wyniku tych działań w analizowanym okresie osiągnięto przekraczającą 0,9 mln zł redukcję kosztów działalności operacyjnej grupy w stosunku do dwóch kwartałów 2011 r. Zmniejszenie wartości sprzedaży pomimo znacznej redukcji kosztów wpłynęło na osiągnięcie zysku netto niższego w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku.

W II kwartale osiągnięty został zysk netto w kwocie 191,6 tys. zł, co jest wartością niższą o 143 tys. zł od zysku netto uzyskanego w dwóch kwartałach 2011 roku. Wynik EBITDA osiągnął wartość 1 821,7 tys. zł i był zbliżony do w analogicznego okresu roku ubiegłego. Rentowność mierzona jako stosunek wartości zysku EBITDA do wartości sprzedaży netto wyniosła 2,1 proc.

Na poziom zysku netto wpłynęła konieczność dokonania odpisu wartości firmy (341 tys. zł), w związku z różnicą pomiędzy ceną nabycia spółek Retmark, Delta i Eden, a ich wartością księgową. Warto podkreślić, że zabieg ten ma charakter czysto księgowy i nie wpływa na bieżący cash flow Grupy. Bez uwzględnienia konieczności obciążenia zysku netto w/w kwotą osiągnąłby on poziom 532,6 tys. zł, natomiast Zysk EBITDA wyniósłby 2162,7 tys. zł.

Stan środków pieniężnych na koniec analizowanego okresu był niższy o 240 tys zł w stosunku do odnotowanego 30.06.2011 r. Jest to nieznaczny spadek biorąc pod uwagę poziom obrotów realizowanych przez Grupę.

Zwiększył się udział klientów z dłuższymi terminami płatności charakteryzujących się mniejszym ryzykiem handlowym. Poziom zobowiązań długoterminowych uległ zmniejszeniu ze względu na spłatę kredytów inwestycyjnych Zobowiązania krótkoterminowe zmniejszyły się głównie ze względu na wzrost udziału zakupów realizowanych na krótsze terminy płatności , dzięki którym spółka uzyskuje wyższą marżę handlową .

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 507) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH