Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wiemy czym dokładnie zajmie się Zespół ds. "monitorowania marż", który che powołać minister Rolnictwa

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 26-08-2009, 21:28
Wiemy czym dokładnie zajmie się Zespół ds.

Do głównych zadań Zespołu, który swoje prace ma rozpocząć jeszcze we wrześniu należeć będzie m.in. przegląd i ocena stosowanych praktyk handlowych w łańcuchu żywnościowym, a także wypracowanie propozycji ewentualnych zmian prawnych w celu zwiększenia przejrzystości rynku i poprawy efektywności funkcjonowania łańcucha żywnościowego - wynika z dokumentu, do którego dotarł portalspozywczy.pl.

To Zespół, a nie minister rolnictwa, przygotuje sposoby stałego monitorowania wysokości cen i marż oraz podawania do publicznej wiadomości informacji o stosowanych nieuczciwych praktykach handlowych.

Według propozycji ministra działania Zespołu obejmą: Przegląd i ocenę stosowanych praktyk handlowych w łańcuchu żywnościowym, które umożliwią lepsze zrozumienie funkcjonowania łańcucha żywnościowego: 1. Relacje: producent rolny - przetwórca - handel, 2. Marże i inne opłaty handlowe stosowane przez handel, 3. Jednostronne przenoszenie się zmian cen (wzrostowi cen skupu towarzyszy na ogół, wzrost cen detalicznych żywności, natomiast w przypadku spadku cen skupu nie obserwuje się podobnej tendencji po stronie cen detalicznych).

Przegląd i ocenę regulacji prawnych oraz przygotowanie rekomendacji odnośnie ewentualnych zmian prawnych w celu zwiększenia przejrzystości rynku i poprawy efektywności funkcjonowania łańcucha żywnościowego oraz wyeliminowania nieuczciwych praktyk handlowych.

Przegląd i ocenę istniejącego prawa z punktu widzenia ww. praktyk handlowych: krajowego (np. ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji); wspólnotowego (np. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 czerwca 2000 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych) - Parlament Europejski w swojej rezolucji z 26 marca br. zaleca zmianę unijnych ram prawnych, w tym powyższej dyrektywy, aby wesprzeć zrównoważone relacje w łańcuchu żywnościowym, uniemożliwiające nieuczciwe praktyki i wspierające sprawiedliwy podział marż handlowych.

Przygotowanie rekomendacji odnośnie ewentualnych zmian prawnych w zakresie: Prawidłowych relacji: producent rolny - przetwórca - handel w łańcuchu żywnościowym, umożliwiających sprawiedliwy podział marży. Wzmocnienia pozycji przetargowej producentów rolnych i przetwórstwa rolno-spożywczego w relacjach z sektorem dystrybucji i handlu. Podawania na produktach cen producenta celem uświadomienia konsumenta i ograniczenia marż handlowych.

Opracowanie koncepcji ciągłego monitorowania wysokości cen i marż i przekazywania konsumentom informacji w tym zakresie (zalecenie Parlamentu Europejskiego oraz Grupy Wysokiego Szczebla ds. konkurencyjności przemysłu rolno-spożywczego).

KOMENTARZE: (8)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Witek 27-08-2009, 21:30:
Lepiej bym tego nie ujął!
 • obserwator 27-08-2009, 21:18:
Naprawdę szkoda czasu na te wszystkie pierduły. Na pisanie o tym i na dyskusję wokół tego tematu.
 • s 27-08-2009, 15:12:
tak 3mać - oby jak najwięcej potencjalnych wyborców PSL miało świadomość, że są robieni w bamuko.

Efekty działań "Zespołu" mogą być następujące:
1) sieci handlowe obniżą ceny sprzedaży ku uciesze społeczeństwa. Brawo, panie ministrze, przyspieszy pan wybicie słabszego, małego, polskiego handlu i zwiększy udział rynkowy sieci. Brawo!!

2) sieci handlowe podniosą ceny (przybliżą je do cen małych detalistów) - działanie abstrakcyjne, ale rozpatruję wszystkie możliwe scenariusze. Zagraniczne sieci handlowe będą zarabiać więcej, klienci nie odejdą do małego handlu (udziały rynkowe pozostaną status quo), społeczeństwo będzie płacić więcej. Brawo.

nie lękajcie się, najbardziej prawdopodobny jest scenariusz 3:

3) dokładnie nic się nie zmieni, Zespół popracuje, wydali z siebie jakiś raport, udzieli ze dwóch wywiadów i rozejdzie się do domów, by czekać, aż minister Sawicki znajdzie im robotę gdzie indziej. A my za to zapłacimy, jak płacimy i teraz niestety...

Zobacz wszystkie komentarze (8)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 441) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH