Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

AmRest z 85,3 mln zł zysku netto w III kw.

 • Autor: PAP
 • Data: 22-11-2017, 08:55

AmRest miał w trzecim kwartale 2017 roku 85,3 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 62,5 mln zł przed rokiem i wobec konsensusu na poziomie 70 mln zł - podała grupa w raporcie. Sprzedaż grupy w trzecim kwartale 2017 roku wyniosła 1.356 mln zł i była o 17,1 proc. wyższa niż rok wcześniej.

"Na silną dynamikę przychodów grupy miało wpływ przede wszystkim utrzymanie pozytywnych trendów LFL na większości rynków działalności, przyspieszenie tempa rozwoju organicznego (172 restauracji otwartych w ciągu ostatniego roku) oraz duża aktywności grupy w obszarze M&A" - podała spółka w raporcie.
 
Przychody grupy z wyłączeniem akwizycji wyniosły w trzecim kwartale 1.163 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 15,7 proc.
 
Skumulowane przychody AmRest za trzy kwartały 2017 roku wyniosły 3.746 mln zł i były o 25,2 proc. wyższe w porównaniu z rokiem ubiegłym.
 
Przychody w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosły o 17,1 proc. Jak podała spółka było to spowodowane głównie "silnymi" jednocyfrowymi trendami LFL w Polsce oraz dwucyfrową dynamiką LFL w Czechach i na Węgrzech.
 
W ciągu ostatnich 12 miesięcy AmRest otworzył w Europie Środkowo-Wschodniej 101 nowych lokali. Na koniec września tego roku dywizja CE liczyła 668 restauracji.
 
Przychody dywizji rosyjskiej wzrosły rdr w trzecim kwartale 2017 roku o 12,5 proc.
 
"Trendy sprzedaży w restauracjach porównywalnych utrzymały stabilne jednocyfrowe wzrosty. Dodatkowo, w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Rosji otworzono 20 nowych lokali" - podał AmRest w raporcie.
 
Z kolei na rynkach Europy Zachodniej sprzedaż w trzecim kwartale wzrosła rdr o 19 proc. głównie - jak wskazała spółka - za sprawą utrzymujących się dodatnich trendów LFL w Hiszpanii, "rosnącej skali biznesu" na tym rynku, a także konsolidacji przejmowanych biznesów w Niemczech i we Francji.
 
Przychody na rynku chińskim w trzecim kwartale były wyższe rdr o 15,2 proc.
 
Sprzedaż w restauracjach porównywalnych utrzymała się na poziomach zbliżonych do trzeciego kwartału roku 2016. Jednocześnie w ciągu ostatniego roku AmRest otworzył 12 nowych lokali marki Blue Frog w Chinach, które przyczyniły się do wzrostu przychodów całej dywizji" - podała grupa w raporcie.
 
EBITDA grupy w trzecim kwartale wyniosła 200 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 24,8 proc. Marża EBITDA wzrosła o 0,9 pkt. proc. osiągając 14,8 proc.
 
"Poprawa rentowności wynikała przede wszystkim z dalszego umacniania się marż na podstawowych rynkach działalności spółki, jak również solidnych wyników osiągniętych przez biznesy nabyte w ramach transakcji M&A" - podała grupa w raporcie.
 
EBITDA biznesu bazowego z wyłączeniem transakcji M&A wyniosła 188 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 21 proc.
 
AmRest podał, że wyniki grupy w trzecim kwartale w dalszym ciągu kształtowane były przez "korzystne trendy w kosztach surowców oraz dalszą poprawę efektywności łańcucha dostaw, a także relatywnie niższe koszty najmu lokali".
 
"Osiągnięte oszczędności pozwoliły zniwelować wpływ presji płacowych w regionie CE oraz rosnące koszty ogólnego zarządu" - podano w raporcie.
 
W Europie Środkowo-Wschodniej zysk na poziomie EBITDA w trzecim kwartale wyniósł 114 mln zł (+25,2 proc.).
 
"Na uwagę zasługuje poprawa marż w Polsce mimo rosnących kosztów pracy, a także
historycznie wysokie marże w Czechach i na Węgrzech (odpowiednio 21 proc. i 17,8 proc.)" - podał AmRest.
 
Dywizja Europa Zachodnia odnotowała 70 mln zł zysku EBITDA (+32 proc.).
 
"Na szczególną uwagę zasługuje poprawa zyskowności na rynku niemieckim. (...) W trzecim kwartale 2017 roku marża EBITDA na rynku niemieckim podwoiła się w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając poziom 6,2 proc." - podano w raporcie.
 
"Dużą rolę w procesie odegrało poprawienie efektywności w obszarach bezpośrednich kosztów prowadzenia kawiarni Starbucks" - dodano.
 
Spółka podała, że EBITDA na rynku rosyjskim wzrosła rdr o 35,6 proc. Tym samym marża EBITDA w Rosji wyniosła 15,2 proc. i była o 2,6 pkt. proc. wyższa niż przed rokiem.
 
Spadek marży EBITDA odnotowano z kolei w Chinach. Wskaźnik ten spadł na tamtejszym rynku w trzecim kwartale o 2,8 pkt. proc. do 8,2 proc.
 
"Wyniki rynku chińskiego w trzecim kwartale pozostawały pod wpływem płaskich trendów LFL oraz relatywnie wyższych niż przed rokiem kosztów sprzedaży i kosztów przedotwarciowych (startup)" - podała grupa w raporcie.
 
"Niemniej jednak, długoterminowe trendy poprawy rentowności w Chinach zachęcają do dalszego rozwoju sieci Blue Frog na tym rynku" - dodano.
 
Dług netto grupy na koniec trzeciego kwartału wyniósł 1.203 mln zł, a stosunek długu netto do zysku EBITDA 1,99.
 
Poniżej przedstawiamy wyniki AmRestu w trzecim kwartale 2017 roku i ich odniesienie do konsensusu PAP oraz do wyników poprzednich okresów (dane w mln zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (21 715) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 263)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH