Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Sprzedaż karpia - potrzeba nowego spojrzenia

 • Autor: Andrzej Lirski - Magazyn Przemysłu Rybnego
 • Data: 12-11-2008, 10:17

Czasy bezproblemowej sprzedaży karpia minęły już chyba bezpowrotnie, o czym corocznie - zazwyczaj w okresie Świąt Bożego Narodzenia przekonują się hodowcy tego gatunku. Przyczyny kłopotów ze zbytem są złożone - import karpi z krajów ościennych, rosnące koszty produkcji karpia, konkurencja importowanych (często szokująco tanich) ryb różnych gatunków, zmieniające się preferencje konsumenckie, brak wiedzy kupujących na temat wartości odżywczych poszczególnych gatunków ryb umożliwiającej świadomy zakup.

Wstęp

Wymienione czynniki, których lista nie jest oczywiście kompletna powodują, że chłonność polskiego rynku karpia od początku XXI wieku systematycznie zmniejsza się - o około ¼ w przeciągu sześciu lat, co ilustruje tabela 1.

Sprzedaż karpia z produkcji krajowej w 2007 roku

W 2007 roku odnotowano drastyczny spadek sprzedaży karpia z produkcji krajowej w porównaniu z latami poprzednimi, gdyż przez cały rok (od stycznia do grudnia) sprzedano jedynie około 14 000 ton. Na wielkość tę składa się około 440 ton pozostałych z produkcji 2006 roku sprzedanych w miesiącach wiosenno - letnich oraz około 13 600 ton wyprodukowanych w 2007 roku i sprzedanych do 31 grudnia 2007 roku. Oznacza to zmniejszenie sprzedaży w porównaniu z latami 2005 i 2006 aż o około 3000 ton. Tak znacząca różnica w sprzedaży wynika głównie z dwóch przyczyn:

 • różnicy remanentów niesprzedanego karpia ( w 2006 roku sprzedano około 2000 ton z poprzedniego sezonu, natomiast w 2007 do dyspozycji było jedynie 440 ton
 • niższej o około 1500 ton sprzedaży karpia do końca 2007 roku
Ilości karpia handlowego niesprzedanego do końca roku kalendarzowego przedstawia rysunek1.

Import karpia handlowego

Obserwowane od dłuższego już czasu obniżenie siły nabywczej złotówki w stosunku do innych walut powoduje wzrost atrakcyjności importu żywego karpia z krajów sąsiednich. W przywozie ryb z zagranicy istotny jest również fakt, że produkcja stawowa u naszych południowych sąsiadów jest dotowana (między innymi za pozaprodukcyjne walory stawów rybnych, dopłaty na rekultywację i modernizację stawów, rozwój rynków zbytu). W 2008 roku dopłaty krajowe na 1 ha czeskich stawów wynosiły średnio 2600 PLN (Guziur J. Przegląd Rybacki 2008, numer 3), natomiast w Saksonii i w Bawarii około 200 Euro/ha (informacja własna). Dzięki ekstensywnym metodom produkcji karpia handlowego nie wymagających skarmiania dużych ilości pasz (odłowy na poziomie 400-500 kg/ha) oraz uzyskiwanym dopłatom, koszty produkcji karpia w Czechach - największym eksporterze tego gatunku w Unii Europejskiej są na tyle niskie, że umożliwiają ekspansję na rynek niemiecki, austriacki i polski. Potwierdzeniem jest trend wzrostowy importu karpia do Polski. Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oficjalny import w 2007 roku wynosił niemalże 2300 ton (był prawdopodobnie najwyższy od kilkudziesięciu lat), czyli stanowił około 15% produkcji krajowej (rysunek 2). Import taniego karpia (głównie z Czech i Litwy) stanowi duże zagrożenie dla krajowej produkcji i dodatkowo destabilizuje rozchwiany polski rynek karpia towarowego. Wielkość i kierunki importu w 2007 roku ilustruje tabela 2.

Formy sprzedaży karpia

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH