Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

50 proc. Litwinów nie aprobuje pisowni polskich nazwisk

  • Autor: PAP
  • Data: 22-02-2011, 14:07

50 proc. mieszkańców Litwy nie aprobuje nielitewskiego zapisu imienia i nazwiska, na przykład polskiego, w litewskich dokumentach - wskazują opublikowane we wtorek wyniki sondażu.

Instytut Vilmorus przeprowadził sondaż na zamówienie MSZ Litwy. Oryginalną formę zapisu nazwiska poparło jedynie 15 proc. respondentów. Są to głównie ludzie młodzi, ludzie z wyższym wykształceniem, o wyższych dochodach, a także mieszkańcy Wilna.

Przeciwko zapisowi nielitewskich nazwisk w formie oryginalnej w dokumentach litewskich wypowiadają się głównie osoby nieposiadające średniego wykształcenia, mieszkańcy wsi i małych miejscowości.

Od prawie dwudziestu lat Wilno obiecuje, że zgodnie z traktatem polsko-litewskim umożliwi Polakom, obywatelom Litwy, zapis ich nazwisk w dokumentach litewskich w formie oryginalnej. Sejm Litwy zapowiadał, że odpowiednią ustawę przyjmie w kwietniu ubiegłego roku, w dniu wizyty w Wilnie Lecha Kaczyńskiego. Parlament ustawę odrzucił.

Kwestia pisowni nazwisk jest jednym z problemów podnoszonych przez litewskich Polaków. Przedstawili je m.in. w ubiegłym tygodniu podczas spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim w podwileńskiej miejscowości Mejszagoła.

Tymczasem, jak wynika z opublikowanego we wtorek sondażu, 78 proc. mieszkańców Litwy uważa, że mniejszości narodowe nie są dyskryminowane.

Sondaż na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy instytut Vilmorus przeprowadził w dniach 3-15 listopada ur. Wzięło w nim udział 1000 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Taxi-gsm 23-02-2011, 11:23:
Najpierw rząd Litwy robi wszystko, aby napuścić obywateli na krnąbnych Polaków, a potem bada efekty prowadzonej nagonki. Pogratulować małemu zakompleksionemu Narodowi Litewskiemu i jego światłemu rządowi.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH