Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

7 marca wysłuchanie publiczne ws. prezydenckiego projektu o zgromadzeniach

  • Autor: PAP
  • Data: 15-02-2012, 18:01

7 marca w Sejmie odbędzie się wysłuchanie publiczne w sprawie prezydenckiego projektu zmian w ustawie Prawo o zgromadzeniach - zadecydowali w środę posłowie. Wnioskowali o to Ryszard Kalisz (SLD) i Marek Biernacki (PO).

W środę projektem, który przewiduje m.in. zakaz zakrywania twarzy podczas demonstracji oraz zakaz organizowania więcej niż jednej manifestacji w tym samym czasie i miejscu, zajmowali się posłowie z komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości i praw człowieka. Zgodnie z propozycją porządku posiedzenia mieli powołać podkomisję do rozpatrzenia szczegółowych zapisów prezydenckiej propozycji.

Jednak na początku obrad przewodniczący komisji sprawiedliwości Ryszard Kalisz poinformował, że wraz z przewodniczącym komisji administracji Markiem Biernackim przygotował propozycję uchwały o przeprowadzenie wysłuchania publicznego w sprawie prezydenckiego projektu.

Jak tłumaczył Kalisz, zgodnie z regulaminem Sejmu uchwała o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego może zostać podjęta po zakończeniu pierwszego czytania projektu (odbyło się 21 grudnia 2011 r.), a przed rozpoczęciem jego szczegółowego rozpatrywania, czyli np. przed rozpoczęciem pracy w podkomisji. Propozycję poparł Jarosław Zieliński z PiS. "Po to jest instytucja wysłuchania publicznego, by z niej korzystać w ważnych sprawach, a to jest ważna sprawa" - powiedział Zieliński.

Po krótkiej dyskusji posłowie przyjęli wniosek Kalisza i Biernackiego przez aklamację. Wysłuchanie publiczne rozpocznie się 7 marca w południe w sali kolumnowej Sejmu. "Spodziewamy się bardzo dużego zainteresowania" - powiedział Kalisz.

W rozmowie z PAP Kalisz powiedział, że prezydencki projekt wzbudził zainteresowanie wielu organizacji, które chciały uczestniczyć w pracach komisji i podkomisji. "Jako że jest to konstytucyjne prawo do zgromadzeń, uznaliśmy, że powinniśmy zastosować instytucję wysłuchania publicznego, kiedy wszyscy będą mogli się zgłosić i wypowiedzieć swoje zdanie" - mówił poseł SLD.

Z kolei Biernacki zaznaczył, że do komisji wpłynęło bardzo dużo uwag. "Doszliśmy do wniosku, że należy to uwzględnić. W pracach podkomisji byłoby trudno (...). Chcemy dać szansę wszystkim się wypowiedzieć" - powiedział Biernacki.

"Decyzja komisji wydaje mi się słuszna. Jest to kwestia dotycząca praw i wolności obywatelskich" - powiedział po posiedzeniu prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz.

Projekt zmian ustawy Prawo o zgromadzeniach został przedstawiony przez prezydenta w listopadzie. Ma związek z zamieszkami, do których doszło na ulicach Warszawy podczas obchodów Święta Niepodległości. Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział wtedy, że zleci prace nad znalezieniem rozwiązań, które - bez zmiany konstytucji - nowelizowałyby Prawo o zgromadzeniach. Wyraził też żal i ból z powodu "hańbiących zachowań" podczas obchodów 11 listopada.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH