Badanie: 25 proc. dzieci, które nie ćwiczą, ma nieprawidłową masę ciała
25 i 26 stycznia 2019 r. odbył się IV Narodowy Kongres Żywieniowy, podczas którego ogłoszono nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży. Zaprezentowane zmiany dotyczą głównie zaleceń związanych z trybem życia, jaki obecnie prowadzą młodzi ludzie. Celem jest walka z nadwagą i otyłością.

Eksperci regularnie aktualizują zalecenia dotyczące prawidłowego trybu życia, tak aby były zgodne z obecnym stanem wiedzy. Przykładem jest najnowsza wersja Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży ogłoszona przez Instytut Żywności i Żywienia podczas IV Narodowego Kongresu Żywieniowego. Wśród nowych rekomendacji znalazły się m.in. odpowiednia ilość snu, kontrolowanie rozwoju fizycznego oraz ograniczenie czasu spędzanego przed komputerem lub telewizorem.
– Nasza Piramida uległa pewnym zmianom. Coraz więcej jest nadwagi i otyłości w Polsce i na świecie, i wiemy również, że wiele dodatkowych, nowych czynników związanych ze stylem życia wpływa na to zjawisko. W związku z tym do podstawy Piramidy, tam gdzie jest aktywność fizyczna, dołożyliśmy sen i zasadę "wysypiaj się”. Kolejnym elementem, bardzo istotnym, jest racjonalne korzystanie z urządzeń elektronicznych. Wprowadziliśmy pewne ograniczenie – do 2 godzin dziennie. Będzie więcej czasu na aktywność fizyczną, którą musimy bardziej promować. Aktywność fizyczna jest bardzo eksponowana w naszych zaleceniach, dlatego że obecnie Polska, jeśli chodzi o dzieci i młodzież jest na przedostatnim miejscu w Europie. 80% dzieci nie spełnia tych warunków, ma siedzący tryb życia. To jest, można powiedzieć, już katastrofa – ocenił prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.
– Kolejną zmianą, którą wprowadziliśmy jest „kontroluj swoją masę ciała, wysokość” – to jest bardzo ważny element. Co zrobić, żeby jak najszybciej zacząć poprawiać zdrowie Polaków, ale przede wszystkim zwalczać otyłość? Przedmiot zdrowie w szkole. Przedmiot zdrowie, który powinien być podniesiony do wysokiej rangi tak jak matematyka, język obcy, język polski. Tylko wtedy dzieci zdobędą dobre podstawy edukacji i będą poruszały się w sferze wyborów żywieniowych, nawyków żywieniowych w sposób bezstresowy, to będzie coś naturalnego. I o to nam chodzi, żeby przedmiot zdrowie znalazł się na trwałe w systemie szkolnictwa. To jest bardzo, bardzo ważna rzecz – dodał.
Wprowadzone w Piramidzie zmiany mają na celu poprawę stylu życia dzieci i młodzieży w tym zwiększenie ich aktywności fizycznej. Dzieciom i młodzieży zaleca się przynajmniej 60 minut ruchu dziennie. Specjaliści rekomendują też, aby 3 razy w tygodniu pamiętać o ćwiczeniach zwiększających tkankę mięśniową i mineralizację kości, a zmniejszających tkankę tłuszczową.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.