Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

CBOS sprawdził samopoczucie Polaków w 2012 r.

 • Autor: PAP
 • Data: 31-12-2012, 15:11

W 2012 r. ponad połowa (51 proc.) Polaków badanych przez CBOS często lub bardzo często odczuwała zadowolenie, że coś im się udało w życiu. Jednocześnie połowa ankietowanych (50 proc.) podała, że w mijającym roku była wielokrotnie zdenerwowana i rozdrażniona.

Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przeprowadziło badanie samopoczucia Polaków między 30 listopada i 6 grudnia na 1135-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Tzw. syntetyczny wskaźnik samopoczucia - mierzący stan pozytywnych i negatywnych emocji w społeczeństwie - nieco spadł w porównaniu z 2011 r. Obecnie wartość wskaźnika kształtuje się na poziomie niewiele niższym niż w najlepszym okresie - w latach 2007-08 - co świadczy o stosunkowo dobrym samopoczuciu psychicznym Polaków - ocenił CBOS.

O pozytywnych emocjach w mijającym roku mówiła mniej więcej połowa badanych. 48 proc. Polaków odpowiedziało, że byli dumni ze swoich osiągnięć, 47 proc. miało pewność, że wszystko układa się dobrze, a 46 proc. w 2012 r. było czymś szczególnie zaciekawionych i podekscytowanych.

Negatywne odczucia (oprócz zdenerwowania i rozdrażnienia) badani wskazywali rzadziej - 36 proc. często lub bardzo często czuło się wyraźnie lekceważonymi przez władzę, 33 proc. doznawało zniechęcenia, znużenia, a 31 proc. wskazało na poczucie bezradności. Jedna czwarta pytanych przez CBOS Polaków (25 proc.) odczuwała w 2012 r. wściekłość, a jedna piąta (20 proc.) odczuwała stany depresyjne lub była nieszczęśliwa. 1 proc. badanych przyznał w ankiecie, że miał w 2012 r. myśli samobójcze.

W porównaniu z wynikami z 2011 r. o 8 proc. spadł odsetek badanych deklarujących częste lub bardzo częste odczuwanie takich doznań, jak: pewność, że wszystko układa się dobrze. O 6 proc. mniej jest deklarujących zadowolenie, że coś się w życiu udało, a o 4 proc. - dumnych z własnych osiągnięć. Przybyło natomiast ankietowanych, którzy w 2012 roku wielokrotnie czuli się bezradni (o 4 punkty proc.) oraz lekceważeni przez władzę (o 9 punktów proc.).

Z badania CBOS wynika, że samopoczucie Polaków jest dosyć mocno zróżnicowane społecznie - ci, którzy lepiej oceniają swoją sytuację materialną, częściej twierdzą, że w 2012 roku odczuwali pozytywne stany emocjonalne. Również osoby lepiej wykształcone częściej bywały czymś szczególnie zaciekawione, zainteresowane, zadowolone z tego, że coś im się udało, dumne ze swoich osiągnięć, częściej miały pewność, że wszystko układa się dobrze.

Lepsze samopoczucie w 2012 r. mieli częściej młodsi badani, a rzadziej - mający 55 lat i więcej. Jednocześnie najmłodsi respondenci najrzadziej, a najstarsi najczęściej wskazywali w ankiecie, że bywali czymś zniechęceni, znużeni oraz czuli się nieszczęśliwi.

Negatywne emocje dominują w ocenach nastrojów panujących w miejscu pracy i miejscu zamieszkania. Centrum odnotowało przy takim pytaniu 81 proc. opinii negatywnych i 16 proc. pozytywnych. Połowa Polaków (50 proc.) deklaruje, że w ich środowisku dominuje lęk, obawa i niepewność jutra. Blisko co piąty ankietowany (18 proc.) dostrzega w swoim otoczeniu ogólne niezadowolenie oraz brak wiary w jakąkolwiek poprawę, a co ósmy (13 proc.) - apatię, rezygnację i pogodzenie z losem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 019) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH