Cypr poprosi UE o 10 mld euro?
Cypr może potrzebować do 10 mld euro pomocy, a w optymistycznym wariancie 8 mld, z czego 6 mld euro na wsparcie budżetu i 2 mld euro na pomoc dla banków - podał we wtorek Reuters powołując się na źródła w eurolandzie.
Rząd w Nikozji na razie milczy w sprawie wysokości potrzebnej pomocy.
Władze Cypru poinformowały w poniedziałek, bez podania szczegółów, że wystąpiły z wnioskiem o pomoc. Strefa euro zapowiedziała, że szybko rozważy prośbę, tak jak wcześniej zrobiła to w przypadku Grecji, Portugalii, Irlandii i Hiszpanii.
We wtorek na codziennej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE ds. walutowych Amadeu Altafaj powiedział, że prośba Cypru o pomoc z funduszu ratunkowego strefy euro (EFSF lub EMS) musi być teraz rozpatrzona przez eurogrupę, czyli ministrów finansów krajów strefy euro.
"Formalne spotkanie eurogrupy zostało zaplanowane na 9 lipca, ale jeśli jest konieczne - jak było w przeszłości - ministrowie rozmawiają telefonicznie i podejmują odpowiednie decyzje" - dodał rzecznik. Poinformował, że potem warunki pomocy dla Cypru - tak jak w przypadku Irlandii, Portugalii i Grecji - musi przedyskutować tzw. trojka, czyli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Takiej formuły nie zakłada pomoc dla Hiszpanii, która ma być przeznaczona jedynie na dokapitalizowanie banków, a nie na pomoc dla budżetu kraju.
"Jeśli rzeczywiście zmierzamy w kierunku pełnego programu pomocowego (w przypadku Cypru - PAP), który pokrywa nie tylko sektor finansowy, ale także aspekt fiskalny, to wtedy jak w przypadku Irlandii, Portugalii i Grecji, oznacza to pracę trojki, która składa się z przedstawicieli KE, EBC i MFW. Ale najpierw warunki pomocy muszą być przedyskutowane przez eurogrupę" - zaznaczył Altafaj. Przyznał, że problemy gospodarcze Cypru, inaczej niż w Hiszpanii, są "wielorakiej natury".
Cypr, z silnie rozbudowanym sektorem finansowym powiązanym z Grecją, utracił możliwość zdobywania środków poprzez sprzedaż obligacji, gdyż na rynku wtórnym rentowność emitowanych przez niego walorów znacznie przekracza 10 proc. Uniknął jednak w ubiegłym roku bankructwa, zaciągając od Rosji kredyt w wysokości 2,5 mld euro.
Źródła Reutersa powiedziały we wtorek, że rozważany jest pakiet pomocy o wartości do 10 mld euro, podczas gdy PKB Cypru wynosi 17,3 mld euro. Z kolei cypryjska gazeta "Fileleftheros" podała, że chodzić może o 6 mld euro. "W każdym przypadku będzie to bardzo duża pożyczka" - podkreśla Reuters.

- « Poprzednia
- 1
- 2
- Następna »
KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!