Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Jest porozumienie z Eureko w sprawie PZU

 • Autor: PAP
 • Data: 02-10-2009, 11:49
Jest porozumienie z Eureko w sprawie PZU

Ministerstwo Skarbu Państwa po wielomiesięcznych negocjacjach zawarło z Eureko BV porozumienie dotyczące PZU SA. W jego wyniku Skarb Państwa odzyska kontrolę nad tą strategiczną dla Polski firmą ubezpieczeniową, a Eureko BV docelowo wycofa się z PZU SA. Jednocześnie Eureko BV wycofuje roszczenia o odszkodowanie kierowane do Skarbu Państwa, których wartość szacowało na około 36 miliardów złotych. Tym samym Minister Skarbu Państwa osiągnął wszystkie strategiczne cele, jakie postawił sobie na początku negocjacji.

Porozumienie kończy blisko 10-letni spór wokół prywatyzacji PZU SA, z którym nie mogły sobie poradzić poprzednie rządy. W wyniku porozumienia Skarb Państwa uzyska między innymi następujące korzyści:

1) zrzeczenie się roszczeń Eureko BV wobec Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej i PZU SA, w tym zrzeczenie się roszczeń arbitrażowych;

2) zgoda Eureko BV na rezygnację z uprawnień strategicznego inwestora w PZU SA;

3) zgoda Eureko BV na obniżenie swojego udziału w PZU SA do 23 proc. natychmiast, 18 proc. po przeprowadzeniu IPO i docelowo poniżej 13 proc.;

4) zgoda Eureko BV na nieprowadzenie działalności konkurencyjnej wobec PZU SA przez 3 lata po zejściu poniżej 13 proc.;

5) zobowiązanie się Eureko BV do niezwiększania swojego udziału kapitałowego w PZU SA przez 15 lat;

6) zrzeczenie się uprawnień indywidualnych Eureko BV (do powoływania 4 członków Rady Nadzorczej i 2 członków Zarządu, w tym wiceprezesa) w PZU SA przyznanych na mocy istniejących umów i statutu;

7) zgoda Eureko BV na wygaśnięcie Umowy Sprzedaży Akcji i Pierwszej Umowy Dodatkowej, m.in. w zakresie postanowień zakazujących Skarbowi Państwa zbywania istotnych pakietów akcji PZU SA na rzecz innych podmiotów.

W zamian za wyżej wymienione i zawarte w umowie postanowienia Eureko BV uzyskuje prawo do otrzymania kwoty 3.550.000.000,00 złotych jako dywidendy uzyskanej z tytułu użytkowania akcji Skarbu Państwa i kwoty 1.224.142.000,00 złotych jako kwoty gwarantowanej przy rozliczeniu sprzedaży 4,9 proc. akcji PZU SA w IPO. Umowa nie przewiduje natomiast płatności na rzecz Eureko BV z budżetu państwa.

Warunki te należy zestawić z efektami braku porozumienia. Z uwagi na przegrany przez Polskę arbitraż, Eureko BV mogłoby uzyskać pełną kontrolę nad PZU SA dokupując 21 proc. udziałów do posiadanych 33 proc. (na czym, wskutek różnicy ceny w latach 2001-2009 mogłoby zarobić nawet około 6 mld złotych), zaś wypłata z polskiego budżetu na rzecz Eureko BV mogłaby wg roszczeń Eureko sięgać kwoty 36 mld złotych.

Płatności dla Eureko nie będą realizowane z budżetu państwa, a zatem podatników. Odblokowanie dywidendy jest też korzystne dla Skarbu Państwa, bowiem z jej tytułu około 3,4 mld złotych wpłynie w tym roku do budżetu.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 340) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane