MS: Priorytety resortu w czasie prezydencji w UE
Podniesienie poziomu ochrony obywateli państw UE w dochodzeniu swych praw przed sądami i lepszy dostęp do rejestrów handlowych w innych państwach Unii - to polskie priorytety na czas naszej przyszłorocznej prezydencji w UE.
Zajmujący się w resorcie sprawami międzynarodowymi wiceminister sprawiedliwości Igor Dzialuk podkreślił w poniedziałek w Warszawie na konferencji prasowej, że gdy w przyszłym roku Polska na pół roku obejmie prezydencję w UE, minister sprawiedliwości z urzędu stanie na czele unijnego komitetu ministrów sprawiedliwości.
"Priorytetem będzie podniesienie poziomu ochrony obywateli UE w dochodzeniu swych praw przed sądami" - poinformował Dzialuk. Dodał, że Polska chce zaproponować pozostałym członkom Unii rozporządzenie ws. dziedziczenia oraz stworzenie europejskiego certyfikatu spadkowego - aby w sprawach, gdzie zapisy spadkowe dotyczą majątku znajdującego się w różnych krajach Unii, nie trzeba było przeprowadzać odrębnych postępowań spadkowych w każdym z tych państw.
Mają także zostać podjęte prace mające na celu doprowadzenie do uznawania przez kraje Unii orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych, a także doprowadzenie do transgranicznego dostępu on-line do rejestrów krajów UE w sprawach działalności gospodarczej. Polska chce też zaproponować negocjowanie dyrektyw o transgranicznych uprawnieniach dla oskarżonych i w dostępie do bezpłatnej pomocy prawnej.
W sprawach "pozaunijnych" Dzialuk wspomniał, że resort chce przygotować do podpisania i ratyfikowania umowy międzynarodowe, które mają na celu zagwarantowanie odbywania kary w kraju obywatelom polskim skazanym w krajach, gdzie warunki w więzieniach są "wyjątkowo trudne".


KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!