Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Polacy źle oceniają sytuację w kraju

 • Autor: PAP
 • Data: 19-11-2015, 11:34
Polacy źle oceniają sytuację w kraju
Fot. Shutterstock

Z listopadowego sondażu CBOS wynika, że po wyborach parlamentarnych 41 proc. Polaków źle ocenia sytuację w kraju, przeciwnego zdania jest jedna trzecia (34 proc.) ankietowanych, a co czwarty (25 proc.) nie ma zdania na ten temat - wynika z listopadowego sondażu CBOS przesłanego w czwartek PAP.

Chociaż w opiniach na temat rozwoju sytuacji w kraju nadal największy jest odsetek ocen krytycznych, to w listopadzie jest on mniejszy o 5 punktów proc. niż przed miesiącem. Jednocześnie o 2 punkty proc. wzrosła liczba badanych pozytywnie wyrażających się o kierunku zmian w Polsce.

Najbardziej niezadowoleni z kierunku rozwoju sytuacji w Polsce są respondenci niepraktykujący religijnie (59 proc.), określający swoje poglądy polityczne jako lewicowe (55 proc.), niezadowoleni z własnej sytuacji materialnej (54 proc.), mieszkający w małych miastach (54 proc.) oraz osoby w wieku od 18 do 24 lat (52 proc.). Pod względem statusu zawodowego są to przede wszystkim robotnicy niewykwalifikowani (54 proc.), bezrobotni (52 proc.) oraz pracownicy administracyjno-biurowi (50 proc.).

Po wyborach 43 proc. ankietowanych określa sytuację polityczną jako ani dobrą, ani złą. Jako dobrą określa ją obecnie co ósmy respondent (13 proc., wzrost o 3 punkty proc.). Niemal trzykrotnie więcej osób (36 proc.) jest przeciwnego zdania, ale ich przewaga w ostatnim miesiącu się zmniejszyła (spadek o 9 punktów).

Oceny sytuacji gospodarczej w kraju są również nieco lepsze niż w październiku. Niemal jedna trzecia badanych (31 proc., wzrost o 6 punktów proc.) pozytywnie ocenia stan polskiej gospodarki, niespełna dwie piąte (38 proc., spadek o 4 punkty) określa jej kondycję jako przeciętną, a jedna czwarta (25 proc., spadek o 3 punkty) wystawia oceny negatywne.

Nie zmieniły się natomiast opinie respondentów o warunkach materialnych ich gospodarstw domowych. Połowa badanych (50 proc.) uważa, że są one dobre, niemal dwie piąte (39 proc.) - że przeciętne, a co dziewiąty (11 proc.) ocenia je negatywnie.

CBOS zapytał także o przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w kraju w najbliższym roku. W takim samym stopniu wzrósł odsetek ankietowanych, którzy liczą na poprawę (z 19 proc. do 24 proc.), jak i odsetek respondentów obawiających się pogorszenia (z 15 proc. do 20 proc.). Zmniejszyła się natomiast grupa tych, którzy sądzą, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w kraju nie zmieni się (spadek z 51 proc. do 44 proc.).

W elektoratach partyjnych zdecydowanie najbardziej optymistyczni co do rozwoju sytuacji w Polsce w najbliższym roku są zwolennicy PiS, wśród których przeważa przekonanie, że się ona poprawi (54 proc. wskazań). Wyborcy Zjednoczonej Lewicy w większości (62 proc. wskazań) obawiają się zmian na gorsze.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 717) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane