Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Większość Polaków negatywnie ocenia kierunek zmian w Polsce

 • Autor: PAP
 • Data: 12-10-2011, 11:51

Większość Polaków (51 proc.) negatywnie ocenia kierunek zmian w Polsce, a co trzeci badany (32 proc.) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku; 17 proc. respondentów nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Na tydzień przed wyborami parlamentarnymi nastąpiła minimalna poprawa nastrojów społecznych - poinformowało w środę PAP Centrum Badania Opinii Społecznej.

Nieco lepsze niż we wrześniu są oceny sytuacji politycznej w Polsce, przy czym nadal jest ona postrzegana zdecydowanie częściej negatywnie niż pozytywnie. Obecnie co siódmy badany (14 proc., wzrost o 2 punkty) dobrze ocenia sytuację na krajowej scenie politycznej, natomiast dwie piąte (40 proc., spadek o 3 punkty) deklaruje niezadowolenie.

W niewielkim stopniu poprawiły się również oceny sytuacji gospodarczej w kraju. Liczba pozytywnych opinii w tym zakresie zwiększyła się z 21 do 24 proc., natomiast negatywnych zmalała z 34 do 32 proc.. Nadal największa grupa badanych (40 proc.) jest zdania, że kondycja ekonomiczna kraju jest przeciętna - ani dobra, ani zła.

Pozytywne opinie o sytuacji gospodarczej w Polsce stosunkowo najczęściej wyrażają: kadra kierownicza i specjaliści wyższego szczebla (42 proc.), osoby o najwyższych dochodach per capita (36 proc.) i najlepiej oceniające własną sytuację materialną (33 proc.). Najbardziej krytyczni w tym względzie są natomiast respondenci niezadowoleni z materialnego wymiaru swojego życia (56 proc. opinii negatywnych), praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu (44 proc.), renciści (43 proc.) oraz osoby mające 65 lat i więcej (41 proc.).

Sytuację w miejscu swojego zatrudnienia dobrze ocenia ponad połowa pracujących (54 proc., wzrost o 3 punkty), a źle jedynie co ósmy (12 proc., spadek o 4 punkty). Jedna trzecia zatrudnionych (32 proc.) wypowiada się o kondycji swojej firmy w sposób neutralny.

Przewidywania na najbliższy rok dotyczące ogólnej sytuacji w kraju są porównywalne z tymi z ubiegłego miesiąca. Nadal największa grupa ankietowanych (51 proc., wzrost o 2 punkty) nie prognozuje zmian. Odsetek osób spodziewających się pogorszenia nieznacznie się zmniejszył (o 3 punkty, do 22 proc.), ale nadal przeważa nad liczbą tych, które oczekują poprawy sytuacji w Polsce w ciągu najbliższego roku (16 proc.).

Jeśli chodzi o sytuację na lokalnych rynkach pracy, niezmiennie przeważają opinie negatywne. Podobnie jak we wrześniu aż trzy piąte badanych (łącznie 60 proc.) uważa, że w ich miejscowości lub okolicy albo trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę (44 proc.), albo wręcz nie ma żadnych szans na zatrudnienie (16 proc.). Przekonanie, że znalezienie jakiejś pracy jest wprawdzie możliwe, ale trudno o pracę satysfakcjonującą, wyraża co trzeci badany (33 proc.). Jedynie nieliczni (3 proc.) uważają, że w ich najbliższej okolicy nie ma większych problemów ze znalezieniem odpowiedniej pracy.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane