Zatrudnienie za granicą: Sprawdź pracodawcę i umowę

Mimo wielu akcji informacyjnych, przypadki wyzyskiwania wyjeżdżających do pracy za granicą i handlu ludźmi nadal zdarzają się bardzo często - alarmują specjaliści, zalecając planującym podjąć pracę w innym kraju staranną analizę umowy i sprawdzenie pracodawcy.
POWIĄZANE TEMATY
- Giggersi skorzystają na Konstytucji Biznesu? Działalność nierejestrowana testem przedsiębiorczości
- Kompania Piwowarska kolejny raz zaprasza studentów na praktyki letnie
- Carlsberg: bezpieczeństwo pracy jednym z celów strategii; do 2030 nie będzie wypadków przy pracy
- RODO: Prześwietlanie pracowników zabronione
Podejmowaniu przez Polaków pracy w Wielkiej Brytanii i Niemczech poświęcona była zorganizowana w środę w Katowicach konferencja "Sprawdź zanim wyjedziesz - bezpieczna praca i wyjazdy za granicę".
Jak mówił Jochen Empen z Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych, przedstawiciel projektu "Uczciwa Mobilność", wciąż często zdarzają się przypadki, że pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia i pracownicy zostają w obcym kraju bez środków do życia. Tylko z Polski w ubiegłym roku do jego organizacji zgłosiło się ok. 1200 osób.
Skarżą się najczęściej, że nie dostali pełnego wynagrodzenia, na złe warunki pracy i mieszkaniowe, brak wypłaty za nadgodziny. Pytają też czy ich wypłata jest zgodna z płacą minimalną i o ewentualne dodatki. Dopytują się również o swe umowy o pracę, czasem podpisywane bez zapoznaniem się z jej treścią. Generalna zasada brzmi: nie podpisywać niczego, czego się nie rozumie, skonsultować to ze specjalistami - podkreślił Empen.
Przypomniał, że ci, którzy są już w Niemczech mogą zgłaszać się do związkowców i różnych instytucji, jak ambasada czy konsulat. "Trzeba działać jak najszybciej - udokumentować swoją pracę, wskazać przepracowane godziny, żeby mieć dowody, że się pracowało" - zaznaczył.
Magdalena Lasota z katowickiego stowarzyszenia "Po-MOC", które pomaga rocznie średnio 200 ofiarom handlu ludźmi podkreśliła, że przed podjęciem zatrudnienia najistotniejsze jest staranne zapoznanie się z umową. "Umowa o pracę jest specyficznym dokumentem i powinno się wiedzieć jak powinna być skonstruowana, by nie podpisać papieru, który nią nie jest. Widziałam takie umowy, które tylko sprawiły wrażanie umowy o pracę" - wskazała dodając, że jeśli podpisujemy umowę w języku obcym najlepiej ją przetłumaczyć.
Przestrzega ona, że sygnałem ostrzegawczym powinny być niejasne zdania, np. że "pracownica ma zachowywać się w pracy sympatycznie", znane z przypadków handlu ludźmi. Wątpliwości może wzbudzić już samo ogłoszenie o pracę.
Jak powiedziała Lasota, w przypadku korzystania z pośredników warto zajrzeć do krajowego rejestru agencji zatrudnienia (kraz.praca.gov.pl). Są tam umieszczone wszystkie zarejestrowane w Polsce firmy poszukujące pracowników. "Jeżeli korzystamy z usług takiej firmy i jej tam nie ma, powinno to być dla nas podejrzane" - zaznaczyła. Dodała, że firma pośrednicząca powinna też pomóc w zweryfikowaniu umowy, a w przypadku wątpliwości warto skorzystać z porady prawnika.

- « Poprzednia
- 1
- 2
- Następna »
KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!