Kontrolę przeprowadzono w 27 podmiotach (tj. ok. 24% podmiotów prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa ryb na terenie WIJHARS przeprowadzających kontrole w I kwartale 2010 roku).
W toku działań kontrolnych stwierdzono, że ok. 20% partii przetworów rybnych poddanych badaniom fizykochemicznym posiadało jakość handlową niezgodną z obowiązującymi przepisami oraz deklaracjami producentów, natomiast ponad 25% skontrolowanych partii było nieprawidłowo oznakowanych.
Wyniki kontroli jakości handlowej przetworów rybnych, tj. konserw, prezerw i marynat rybnych, przeprowadzonej w II kwartale 2009 r. wykazały nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych w ok. 20% skontrolowanych partii.
Natomiast w IV kwartale 2009 r., kontrola marynat rybnych wykazała nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych w ponad 28% partii.
W I i III kwartale 2009 r. podczas kontroli jakości handlowej ryb mrożonych, wędzonych i solonych odsetek partii przetworów rybnych z nieprawidłowościami w zakresie analiz fizykochemicznych wyniósł ok. 13%.
Produkty rybne, np. marynaty czy konserwy, poddane w czasie produkcji złożonym procesom technologicznym, mającym na celu przedłużenie ich trwałości, umieszczone w szczelnych opakowaniach z dodatkiem warzyw, oleju i przypraw, wykazują większy procent nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych w porównaniu do przetworów rybnych, przetworzonych w mniejszym stopniu, np. ryb mrożonych czy wędzonych.
Procentowy udział partii przetworów rybnych nieprawidłowo oznakowanych w 2009 r. wynosił średnio ok. 36%, a nieprawidłowości w zakresie oceny organoleptycznej stwierdzono w odniesieniu do 0,6% partii.
Polecamy:
Zobacz także:
- Sfinks nawiązał współpracę z Aviko (08-02-2012, 11:18)
- Nowy tunel zamrażalniczy od Air Products (07-02-2012, 12:40)
- Producenci żywności dadzą w tym roku zarobić inwestorom (06-02-2012, 08:33)
- Pamapol ogranicza zakres inwestycji (02-02-2012, 14:44)
- Krośnieńsko-Gubińska Grupa Rybacka ogłasza konkurs na środki unijne (02-02-2012, 13:01)
- Jago: Możliwe porozumienie z wierzycielami (02-02-2012, 08:39)
- Spada eksport przetworów warzywnych (24-01-2012, 10:24)
- WZPOW Kwidzyn odświeża wizerunek (24-01-2012, 10:15)


Prześlij»
Drukuj»
Komentuj»












