Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Akcja: nie tolerujmy sprzedaży alkoholu nieletnim

  • Autor: PAP
  • Data: 17-08-2011, 16:17

Policja co roku zatrzymuje ponad 20 tys. nieletnich pod wpływem alkoholu. W ramach kampanii "Pozory mylą, dowód nie" organizatorzy apelują o niesprzedawanie alkoholu nieletnim. Akcję patronatem objęło Ministerstwo Sprawiedliwości.

"Kampania ma na celu zwrócenie uwagi sprzedawców i świadków sprzedaży alkoholu, że dorosły wygląd nie oznacza pełnoletniości upoważniającej do zakupu napojów alkoholowych" - powiedział w środę na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Głównym założeniem akcji, zorganizowanej przez Komendę Główną Policji i Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie, jest zbudowanie koalicji na rzecz ograniczenia spożycia alkoholu przez nieletnich. "Alkohol trafia do młodych ludzi zawsze ręką dorosłego" - podkreśliła dyrektor biura zarządu Browary Polskie Danuta Gut.

W ramach kampanii "Pozory mylą, dowód nie 2011" do gmin oraz lokalnych organizacji społecznych przekazywane są materiały edukacyjne - ulotki, plakaty, film szkoleniowy dla sprzedawców oraz naklejki - informujące o tym, że dany punkt nie prowadzi sprzedaży alkoholu nieletnim.

Dotychczas do akcji przyłączyło się ponad 200 gmin. Kampanię zakończy wybór 10 najbardziej zaangażowanych, które otrzymają tytuł "Odpowiedzialna Gmina 2011".

Gut podkreśliła, że w polskim społeczeństwie występuje wysokie przyzwolenie na spożywanie alkoholu przez nieletnich. Dotyczy to zarówno sprzedawców, którzy nie sprawdzają dowodu tożsamości; dorosłych klientów, którzy nie reagują, gdy niepełnoletni kupują alkohol oraz rodziców częstujących swoje dzieci. "W łańcuchu prewencji alkoholowej wszyscy, łącznie z producentami, mamy wiele do zrobienia" - podkreśliła Gut.

Badania TNS OBOP pokazują, że co trzeci dorosły respondent był świadkiem zakupu alkoholu przez nieletniego. W ponad połowie przypadków sprzedawca sprzedał go, nie prosząc o pokazanie dowodu osobistego.

Jak przypomina policja, sprzedaż alkoholu osobom, które nie ukończyły 18. roku życia, jest przestępstwem, za które sprzedawcy lub właścicielowi sklepu grozi kara grzywny, przepadek napojów alkoholowych, a także odebranie zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2010 r. ponad 50 tys. nieletnich było podejrzanych o popełnienie przestępstwa; co siódmy aresztowany był nietrzeźwy. Ponad 700 niepełnoletnich zatrzymano, gdy prowadzili samochód pod wpływem alkoholu.

Jak podkreślił Kwiatkowski, wielu przestępstw można by uniknąć, gdyby rodzice i sprzedawcy respektowali przepisy o zakazie spożycia alkoholu przez nieletnich.

Kampania "Pozory mylą, dowód nie" jest realizowana po raz trzeci. Badania przeprowadzone po zeszłorocznej edycji pokazały, że sytuacja uległa poprawie. Przed rozpoczęciem kampanii (lipiec 2010 r.) 50 proc. sprzedawców prosiło o okazanie dowodu tożsamości, a 47 proc. odmawiało sprzedaży alkoholu w przypadku jego braku. Po zakończeniu działań (wrzesień 2010 r.), 12 proc. więcej sprzedawców (62 proc.) legitymowało osoby, wyglądające na małoletnie, a 10 proc. więcej (57 proc.) odmówiło sprzedaży.

Więcej szczegółów dotyczących akcji można znaleźć na stronie internetowej www.pozorymyla.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • snpo 23-08-2011, 23:00:
Najgupsza akcja jaka istnieje w Polsce .A kto dopuścił do tego ,że w podstawóce hleją juą alkohol.Po 1 rodzice -niech mi rodzic nie mówi ,że nie poczuje alkoholu od dziecka ,chyba że gó..o go obchodzi co dziecko robi.Po 2 nauczyciele i podobna sytuacja z wyczuwaniem smrodu najmniejszej ilości alkoholu od ucznia ,ale cóż nauczyciele raczej zajmują się plotami i nawet własnych dzieci nie pilnują.Po 3 sklepowi co bardzo często widzę i co doniosę policji a oni przekażą od kogo uzyskali informacje .Po 4 najważniejsze w tym wszystkim jest to ,że dzieci piją piwa najtańsze popularne koncerniaki uzależniające i nafaszerowane chemią.A co rząd robi w tej sprawie ?-cieszy się ze ma kasę z akcyzy.Niech ktoś sprzeciwi się się moim obserwacjom i przedstawi konkretne argumenty.
  • blablabla 17-08-2011, 22:17:
Baju Baju Sprzedawcy i tak raczej nie będą mieli na to wpływu, ani rodzice? To że nie sprzedadzą im alkoholu to jeszcze to sytuacji nie rozwiązuje, coraz częściej słychać sprawy typu że ,,nieletni kradną alkohol'' albo namówią starszym, albo po prostu ukradną rodzice, nie ma takiej opcji by nieletniemu wybić z głowy alkohol, jedynym najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji byłoby takiego dzieciaka jak skończy 11-12 lat to zamknąć go w poprawczaku i uwolnić go dopiero jak skończy 18 lat, i rozwiązałoby sprawę.

Zobacz wszystkie komentarze (2)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH