Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Belvedere kwestionuje dążenie BONY Mellon do przejęcia 41,6 mln euro

 • Autor: ISB
 • Data: 04-05-2011, 18:40

Producent alkoholi Belvedere, notowany na GPW pod nazwą Sobieski, zakwestionował dążenie banku BONY Mellon do przejęcia kwoty 41,6 mln euro zdeponowanej w rękach mecenasa Maitre w związku z realizacją planu naprawczego Belvedere. Spółka kwestionuje ponadto wyliczenia banku dotyczące należnych mu odsetek, wynika z komunikatu Belvedere. Sąd Apelacyjny wyda wyrok w sprawie planu naprawczego spółki 7 czerwca 2011.

„Dwa postanowienia Sądu Gospodarczego w Dijon z dnia 4 kwietnia 2011 stanowią o rozwiązaniu planu naprawczego dla naszej spółki. (...) od tych postanowień została wniesiona apelacja. Wobec powyższego, BONY Mellon nie może wnieść w dobrej wierze o wykonanie ww. tymczasowych postanowień. (...) będzie Państwu należna część kwoty 41.631.950,49 euro zdeponowanej w rękach mecenasa Maitre, co nie jest prawdą. Kwoty należne wierzycielom, których wierzytelności zostały definitywnie przyjęte, z tytułu pierwszej raty określonej w planie naprawczym, zostały im spłacone przez Komisarzy Wykonawczych Planu ze środków przelanych przez Belvedere. Wierzytelność BONY Mellon nie jest definitywnie przyjęta, a jej los zależy obecnie od Sądu Kasacyjnego" - czytamy w komunikacie.

W konsekwencji, BONY Mellon nie otrzymał żadnej wpłaty. Należność została jedynie zdeponowana w rękach Mec. Maitre, w kwocie odpowiadającej wyliczeniu sporządzonemu przez BONY Mellon, z którym Belvedere się nie zgadza, gdyż bank uważa, iż powinien otrzymać należność obejmującą zarówno kwotę główną, jak i odsetki, gdyby jego wierzytelność została przyjęta - zaznaczyła spółka w komunikacie.

„BONY Mellon, na dzień dzisiejszy, nie ma więc żadnego prawa do tej kwoty. Tym bardziej, w świetle postanowień Sądu Gospodarczego w Dijon z dnia 4 kwietnia 2011: gdyby plan naprawczy istotnie został rozwiązany, sytuacja stron powraca do tej sprzed jego ustanowienia, co w konsekwencji sprawia, że płatność kwoty głównej wierzytelności wobec BONY Mellon zostaje przesunięta na maj 2013, zgodnie z umową 'emisyjną'. Nie ma zatem żadnego tytułu do ściągnięcia jakiejkolwiek części z kwot zdeponowanych w rękach mec. Maitre. Kwoty te zostaną zwrócone Belvedere, gdyby rozwiązanie planu naprawczego zostało utrzymane w mocy" - podano również.

Z komunikatu spółki wynika, że przedstawiciel BONY Mellon podaje kwotę 55.236.035 euro z tytułu odsetek umownych, które byłyby należne, gdyby plan naprawczy został rozwiązany.

„Takie obliczenie uniemożliwia zweryfikowanie kwot (...). Państwa należność z tego tytułu nie jest więc oczywista. Zastosowanie wyliczeń arytmetycznych i wykładni postanowień umowy emisyjnej nie pozwala na potwierdzenie takiej kwoty, tak więc uznajemy, że kwota 55.236.035 Euro nie tylko nie jest oczywista, ale nie wynika z warunków umowy. To samo dotyczy kwoty 4.485.760 euro, którą wskazuje się jako odsetki za zwłokę" - czytamy dalej.

We wtorek Sąd Apelacyjny w Dijon rozpatrzył wniesione przez Belvédère apelacje. Data wydania wyroku została określona na 7 czerwca.

"...w sprawie: złożonego przez Belvedere wniosku o zmianę planu naprawczego tak, by przywrócić jego pierwotne założenia przyjęte 9 listopada 2010, co zostało umotywowane faktem, że zobowiązania nałożone na spółkę nie są zgodne z prawem, rozwiązania planu naprawczego przez Sąd Gospodarczy w Dijon, na wniosek BNY Mellon i jednego z Komisarzy Wykonawczych planu naprawczego. Sąd Apelacyjny wyda wyrok 7 czerwca 2011 r" - czytamy w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

BVDBelvedere S.A.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 901) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane