Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ekspert: Jedynie 61 proc. firm rybnych osiągnęło zysk w ciągu III kw. 2011 r.

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 04-01-2012, 12:43
Ekspert: Jedynie 61 proc. firm rybnych osiągnęło zysk w ciągu III kw. 2011 r.
Krzysztof Hryszko, ekspert IERiGŻ

- W ciągu trzech kwartałów 2011 r. zwiększyły się przychody ze sprzedaży produktów spółek rybnych o 15 proc., ale wyłącznie pod wpływem zwieszonych przychodów z eksportu eksportu (o 27 proc.) przy spadku przychodów uzyskanych ze sprzedaży w kraju (o 3,5 proc.) - mówi Krzysztof Hryszko, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- Zysk netto tych firm wyniósł w tym czasie niecałe 18 mln zł, podczas gdy w roku ubiegłym było to ponad 80 mln. Tylko 61% firm osiągnęło w tym czasie zysk - mówi Krzysztof Hryszko, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

Dane bilansowe za I półrocze 2011 r. wskazują na ok. 5 proc. spadek popytu krajowego i w całym roku konsumpcja ryb może wynieść ok. 12,40 kg/mieszkańca - wynika z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Potwierdzają to wyniki badań budżetów gospodarstw domowych, według których spożycie ograniczono w I półroczu 2011 r. o 2,6 proc. Mniejsza była przede wszystkim konsumpcja ryb nieprzetworzonych morskich i słodkowodnych oraz ryb solonych, przy wzroście popytu na przetwory rybne.

Jak wynika z raportu IERGiŻ handel zagraniczny rybami, przetworami rybnymi i owocami morza w 2011 r. determinowany był głównie przez wysokie ceny transakcyjne. W konsekwencji, mimo spadku obrotów w ujęciu ilościowym rosła wartość handlu i ponownie przekroczy, zarówno w eksporcie jak i imporcie, poziom 1 mld EUR. Pogarsza się jednak opłacalność handlu, gdyż dynamika wzrost cen zakupu surowców w imporcie była wyższa od cen uzyskiwanych za produkty finalne w eksporcie.

Wolumen przetwórstwa ryb w kraju zwiększył się w 2010 r. o 4% do 370 tys. ton, a jego wartość o 16% do 6,1 mld zł. Spadek produkcji odnotowano tylko w przypadku marynat, przy wzroście przetwórstwa pozostałych grup produktów, w tym najbardziej ryb wędzonych oraz konserw i prezerw. Wstępne wyniki z dużych zakładów przetwórstwa rybnego wskazują na kontynuację trendu wzrostowego sektora w 2011 r., przy pogarszających się jednak wynikach ekonomicznych pod wpływem rosnących kosztów produkcji, głównie surowców.

Mimo wzrostu przychodów ze sprzedaży o 18%, zysk netto branży obniżył się kilkukrotnie i wyniósł w I półroczu 2011 r. zaledwie 11,4 mln zł, wobec ponad 80 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. Ponad 1/3 firm nie generowała zysku, wobec 16% w roku poprzednim. Zwiększył się udział eksportu bezpośredniego w przychodach sektora i przekroczył 60%. Pogorszenie sytuacji ekonomicznej przetwórstwa wynikało z różnego tempa wzrostu cen w kolejnych ogniwach rynku. W okresie ośmiu miesięcy wzrosły ceny na wszystkich poziomach, z wyjątkiem zbytu, gdzie praktycznie nie uległy zmianie.

W sierpniu 2011 r., w stosunku do grudnia roku poprzedniego, ceny detaliczne ryb, przetworów rybnych i owoców morza wzrosły średnio o 5,2%, w tym najbardziej ryb solonych - o 8,3% oraz ryb wędzonych - o 7,1%. Wzrost ten znacznie przekraczał poziom inflacji i wzrost cen żywności ogółem, jednak w porównaniu z podstawowym substytutem - mięsem, ryby relatywnie staniały. Średnie ceny mięsa wzrosły bowiem w tym czasie o 7,0%, w tym drobiu aż o 19%.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • ole 04-01-2012, 13:31:
zobaczymy ile upadłości bedzie w tym roku :)

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 290) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH