IJHARS: 20 proc. partii przetworów rybnych posiada jakość handlową niezgodną z przepisami i deklaracjami producentów

Wojewódzkie inspektoraty JHARS w: Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Olsztynie i Szczecinie przeprowadziły kontrolę jakości handlowej przetworów rybnych. Celem kontroli było sprawdzenie jakości handlowej przetworów rybnych, takich jak: ryby mrożone glazurowane, marynaty i konserwy rybne oraz owoce morza na zgodność z obowiązującymi przepisami oraz deklaracjami producentów.
Kontrolę przeprowadzono w 27 podmiotach (tj. ok. 24% podmiotów prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa ryb na terenie WIJHARS przeprowadzających kontrole w I kwartale 2010 roku).
W toku działań kontrolnych stwierdzono, że ok. 20% partii przetworów rybnych poddanych badaniom fizykochemicznym posiadało jakość handlową niezgodną z obowiązującymi przepisami oraz deklaracjami producentów, natomiast ponad 25% skontrolowanych partii było nieprawidłowo oznakowanych.
W I kwartale b.r. nie wykazano przetworów rybnych o nieprawidłowych cechach organoleptycznych.
Wyniki kontroli jakości handlowej przetworów rybnych, tj. konserw, prezerw i marynat rybnych, przeprowadzonej w II kwartale 2009 r. wykazały nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych w ok. 20% skontrolowanych partii.
Natomiast w IV kwartale 2009 r., kontrola marynat rybnych wykazała nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych w ponad 28% partii.
W I i III kwartale 2009 r. podczas kontroli jakości handlowej ryb mrożonych, wędzonych i solonych odsetek partii przetworów rybnych z nieprawidłowościami w zakresie analiz fizykochemicznych wyniósł ok. 13%.
Z uwagi na powyższe, można zauważyć, iż produkty rybne, np. marynaty czy konserwy, poddane w czasie produkcji złożonym procesom technologicznym, mającym na celu przedłużenie ich trwałości, umieszczone w szczelnych opakowaniach z dodatkiem warzyw, oleju i przypraw, wykazują większy procent nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych w porównaniu do przetworów rybnych, przetworzonych w mniejszym stopniu, np. ryb mrożonych czy wędzonych.
Procentowy udział partii przetworów rybnych nieprawidłowo oznakowanych w 2009 r. wynosił średnio ok. 36%, a nieprawidłowości w zakresie oceny organoleptycznej stwierdzono w odniesieniu do 0,6% partii.

KOMENTARZE: (1)
Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!
Zobacz wszystkie komentarze (1)