REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Koniec palenia w publicznych miejscach. Komorowski podpisał nowelę tzw. ustawy antynikotynowej

  • Autor: PAP
  • Data: 29-04-2010, 12:42
Koniec palenia w publicznych miejscach. Komorowski podpisał nowelę tzw. ustawy antynikotynowej

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, podpisał nowelę tzw. ustawy antynikotynowej, która wprowadza zakaz palenia papierosów m.in. w środkach transportu publicznego, w szkołach i placówkach zdrowotnych - informuje PAP.

REKLAMA

W noweli wprowadzono także zmiany w zakresie reklamy wyrobów tytoniowych. Zabrania się m.in. "rozpowszechniania komunikatów, wizerunków marek wyrobów tytoniowych lub symboli z nimi związanych" i promocji, tzn. publicznego rozdawania, organizowania degustacji. Zgodnie z interpretacją przepisów oznacza to, że papierowy nie będą mogły być wystawione w witrynie sklepowej, lecz sprzedawane jedynie spod lady.

Znowelizowana ustawa antynikotynowa wprowadza zakaz palenia w środkach transportu publicznego - taksówkach, samochodach służbowych oraz w publicznych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci i na przystankach komunikacji miejskiej. Zakazem palenia zostaną objęte także szkoły, zakłady opieki zdrowotnej i placówki oświaty.

Zgodnie z nowelą właściciele restauracji z co najmniej dwiema salami konsumpcyjnymi będą mogli jedną z nich przeznaczyć dla osób palących. Sala musi być jednak zamknięta i wentylowana. Ponadto właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 m kw. będą decydować, czy lokale te będą przeznaczone w całości dla palących, czy dla niepalących; w większych lokalach właściciel może wydzielić sale dla palących.

W myśl nowelizacji, ci restauratorzy, którzy mają jedną salę lub lokal mniejszy niż 100 m kw., mogą wybudować gdzieś w pobliżu restauracji palarnię, np. w piwnicy (w załączniku do ustawy szczegółowo zdefiniowano palarnię m.in. jako pomieszczenie trwale oddzielone od pozostałych pomieszczeń, zamknięte, wyposażone w drzwi zamykane automatycznie, z wentylacją zapewniająca co najmniej 25-krotną wymianę powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny i z systemem specjalistycznych filtrów).

Oddzielne palarnie będą mogły powstawać także m.in. w hotelach, obiektach służących obsłudze podróżnych, natomiast nie mogą być tworzone w objętych zakazem palenia szkołach, placówkach oświatowych i zdrowotnyc

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (10)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Analityk 11-05-2010, 15:42:
Innymi słowy mamy ustawę, która nic nie zmienia. Wilk syty i owca cała - i dobrze.
  • Litawor 11-05-2010, 15:36:
To ja nie rozumiem, jak to jest z tymi restauracjami. Wszystkie portale podają wiadomość dokładnie tak samo - i wszystkie niezrozumiale,
  • ak 03-05-2010, 16:19:
Błąd w artykule! W nowelizacji nie ma mowy o lokalach ponizej 100 m.kw., a jedynie o lokalach przynajmniej dwuizbowych (na skutek poprawek Senatu). A dodatkowe palarnie beda mogly tworzyc lokale o kazdej powierzchni.

Zobacz wszystkie komentarze (10)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

PARTNERZY PORTALU
City Board - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu www.nagel-group.com - partner portalu