Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

MRiRW: 22 sierpnia odbędzie się spotkanie z przedstawicielami środowiska rybackiego

 • Autor: MRiRW
 • Data: 21-08-2008, 17:05

Jutro (22 sierpnia br.) w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbędzie się kolejne spotkanie z przedstawicielami środowiska rybackiego. Będzie ono poświęcone konsultacjom Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

Beneficjentami Programu będą nie tylko podmioty działające w ramach rybołówstwa morskiego, ale również w sektorach rybactwa śródlądowego, przetwórstwa ryb, a także szkoły wyższe i inne podmioty działające na rzecz całego sektora rybackiego. Na Program Operacyjny przyznano kwotę 979 mln euro.

Poprzednie spotkanie odbyło się w dniu 12 sierpnia br. w Gdyni. Formalnie nie uczestniczyli w nim reprezentanci sześciu organizacji rybołówstwa morskiego, niemniej jednak członkowie tych organizacji byli obecni na Sali i aktywnie uczestniczyli w dyskusji. Ponadto, w spotkaniu brali udział przedstawiciele ponad 20 organizacji, instytucji i podmiotów działających w ramach sektora rybackiego.

Konsultacje Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" odbyły się zgodnie z wymaganiami zawartymi w przepisach rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 z dnia 27 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego (art. 17 rozporządzenia) i zgodnie z tymi przepisami miały miejsce do momentu oficjalnego przekazania Komisji Europejskiej pierwszego projektu ww. Programu Operacyjnego, tj. do końca czerwca ubiegłego roku.

Od tego momentu trwa proces negocjacji, który został przerwany przez KE w związku z wydaniem rozporządzenia Komisji (WE) nr 804/2007 z dnia 9 lipca 2007 r. ustanawiającym zakaz połowów dorsza w Morzu Bałtyckim (podobszary 25-32, wody WE) przez statki pływające pod banderą Polski. Zaistniała konieczność podjęcia dialogu z Komisją Europejską nad Krajowym Planem Restrukturyzacji Floty Bałtyckiej, którego przyjęcie było warunkiem do wznowienia negocjacji Programu Operacyjnego 2007-2013.

Niezwłocznie po uzgodnieniu Planu Restrukturyzacji, tj. w kwietniu br. przedstawiono środowisku rybackiemu projekt Programu Operacyjnego 2007-2013 uwzględniający zapisy wspomnianego Krajowego Planu Restrukturyzacji oraz sugestie i uwagi Komisji Europejskiej. W tym celu w dniu 29 kwietnia br. w Gdyni odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowiska rybackiego, w trakcie którego były zgłaszane uwagi do tego dokumentu. Szereg uwag wpłynęło pisemnie także po ostatnim spotkaniu.

Rozpowszechniana ostatnio przez media informacja o braku konsultacji Programu Operacyjnego 2007-2013 jest więc nieprawdziwa. Pomimo formalnego ich zakończenia w roku 2007, konsultacje są dodatkowo przeprowadzane od wiosny tego roku.

Z początkiem maja br. rozpoczęto intensywne negocjacje Programu Operacyjnego 2007-2013 z Komisją Europejską. Punktem wyjścia do ich prowadzenia był projekt dokumentu uwzględniający zgłoszone dotychczas uwagi i postulaty środowiska. Dokument powstały w efekcie tych rozmów został w dniu 8 lipca br. oficjalnie przesłany do Komisji Europejskiej.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi w Brukseli, Program Operacyjny 2007-2013 spełnia wymogi zapewniające jego przyjęcie, które nastąpi po wydaniu przez KE nowej decyzji finansowej w związku z koniecznością przeniesienia alokacji na Europejski Fundusz Rybacki z 2007 r., na lata następne, jak również zajęciu przez Polskę stanowiska czy będzie korzystać z nadzwyczajnych środków przewidzianych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 744/2008 z dnia 24 lipca 2008 r. ustanawiającym tymczasowe szczególne działania mające na celu wspieranie restrukturyzacji flot rybackich Wspólnoty Europejskiej dotkniętych kryzysem gospodarczym.

Podejmowane w tej chwili, przez różne środowiska, działania zmierzające do opóźnienia przyjęcia Programu Operacyjnego skutkować będą przesunięciem w czasie rozpoczęcia wypłaty premii za złomowanie statków rybackich, rekompensat za tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej oraz rekompensat społeczno-gospodarczych.

Zdziwienie budzi fakt, iż organizacje wnioskujące o wstrzymanie zatwierdzenia Programu Operacyjnego 2007-2013 nie biorą pod uwagę wynikających z tego konsekwencji dla swoich członków. Trudne do zinterpretowania są także intencje reprezentantów środowiska, którzy oczekują przygotowania w ciągu 2 tygodni zmian w Programie Operacyjnym 2007-2013, opracowania rozporządzeń wykonawczych oraz harmonogramu wypłat rekompensat.

Wszystkie te kwestie wymagają omówienia, dlatego też organizowane jest jutro w resorcie kolejne spotkanie z przedstawicielami środowiska rybackiego.

Na Program Operacyjny przeznaczona jest kwota ok. 979 mln euro, nie zaś, jak ostatnio błędnie podały niektóre media, kwota 1.300 mln euro.
Wyjaśnić należy również, iż założenia Programu Operacyjnego 2007-2013 nie obejmują tworzenia agend przy urzędach marszałkowskich. Środki finansowe na realizację osi priorytetowej IV „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich" przeznaczone zostaną na projekty realizowane przez Lokalne Grupy Rybackie na tzw. obszarach zależnych od rybactwa.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 349) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH