Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Podwyżka akcyzy na papierosy uderzy w najbiedniejszych

 • Autor: PAP
 • Data: 26-09-2012, 18:43
Podwyżka akcyzy na papierosy uderzy w najbiedniejszych

Podwyżka akcyzy na papierosy uderzy w najmniej zamożnych oraz zwiększy przemyt i liczbę podrabianych papierosów - szacuje w najnowszym raporcie dot. branży tytoniowej Fundacja Republikańska. Podwyżka zmniejszy też wpływy do budżetu z akcyzy o 150 mln zł.

19 września resort finansów opublikował projektu tzw. ustawy okołobudżetowej, zawierający stawki akcyzy na wyroby tytoniowe na 2013 rok. Ministerstwo przewiduje w nim, że podwyżka akcyzy ogółem o 5 proc. spowoduje wzrost średniej ważonej ceny detalicznej papierosów o 60 gr na paczce 20 szt. (przy założeniu przeniesienia podwyżki akcyzy na cenę). Jednocześnie "spowoduje skutki budżetowe szacowane na 345 mln zł dodatkowych wpływów w skali roku". Założono, iż nastąpi 3-proc. spadek sprzedaży papierosów.

Zmiany na środowej konferencji prasowej skrytykowali przedstawiciele Fundacji Republikańskiej. Z przedstawionego przez nich raportu wynika, że nowe stawki akcyzy uderzą w najmniej zamożnych palaczy. Eksperci wskazują, że podwyżki najtańszych papierosów sięgną 70 gorszy na paczkę; w segmencie średnich cen papierosów byłoby to 55 groszy, a najdroższych papierosów - 45 groszy.

Część palaczy zacznie kupować papierosy z przemytu, co będzie miało negatywne skutki dla budżetu państwa (szacowana strata to ok. 150 mln zł) - wynika z raportu Fundacji Republikańskiej.

"Ministerstwo Finansów samo pozbawia się premii, na którą liczy. (...) Zmiana struktury akcyzy spowoduje większe obciążenia konsumentów papierosów tańszych, którzy zaczną kupować podrabiane i przemycane papierosów. Zwłaszcza, że mamy historyczne doświadczenia takiego procesu" - poinformował na konferencja Krzysztof Brosz z Fundacji Republikańskiej. Dlatego - jego zdaniem - należy w Polsce obniżyć tempo wzrostu akcyzy i zbliżyć je do poziomu inflacji.

Proponowanym przez rząd zmianom w akcyzie sprzeciwia się także Business Centre Club. Organizacja wraz z m.in. British American Tobacco Polska Trading, Imperial Tobacco Polska, JTI Polska oraz Krajowym Związkiem Plantatorów Tytoniu napisała w tej sprawie list otwarty do premiera.

"Obecna struktura podatku akcyzowego, która od 2009 r. udowadnia swoją efektywność poprzez dostarczanie co roku wyższych niż zakładano wpływów do budżetu państwa, to sprawdzone i dobrze działające rozwiązanie. Dotychczasowy system przyniósł w ciągu ostatnich 3 lat nadwyżki podatku akcyzowego ponad planowane przez rząd wielkości w granicach od 700 mln do 2,3 mld zł rocznie. Teraz planuje się go zastąpić nieuzasadnionym merytorycznie i ryzykownym dla budżetu państwa rozwiązaniem, które jawnie faworyzuje pod względem podatkowym produkty najdroższe, zdominowane przez jednego gracza rynkowego, uderzając jednocześnie w konsumentów, dystrybutorów i producentów papierosów tańszych, stanowiących zdecydowaną większość rynku" - czytamy w liście.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (4)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Bezrobotny 29-09-2012, 15:52:
Śmiechu warte, jacy wy wszyscy jesteście biedni. Biedni to są ludzie na bezrobociu którzy nie mają pracy.
 • fałszywa troska BAT 28-09-2012, 02:40:
British American Tobacco protestuje przeciwko 25% akcyzie i 'troszczy' sie o tanie papierosy???
To coś nowego...

Poniżej przedstawione w 2007r. w identycznej jak dzisiejsza sytuacji ZUPEŁNIE PRZECIWSTAWNE stanowisko BAT:
Warszawa, 18 maja 2007 roku
Stanowisko British American Tobacco Polska - członka BCC w sprawie planowanych zmian akcyzy na wyroby tytoniowe

Zdaniem British American Tobacco Polska uwzględnienie opisanych poniżej postulatów jest
kluczowe dla zapewnienia stabilnego wzrostu wpływów do budżetu Państwa, spełnienia przez Polskę wymogów nałożonych w traktacie akcesyjnym przez Unię Europejską oraz zagwarantowania prawidłowych warunków funkcjonowania branży tytoniowej.

Postulujemy aby znacznie zwiększyć udział stawki kwotowej kosztem procentowej (ad valorem) w całościowym opodatkowaniu akcyzą papierosów w Polsce.
Obniżenie stawki procentowej np. do poziomu 25% pomoże w realizacji w/w celów stojących przed polityka akcyzową państwa.

Pragniemy jedynie zaznaczyć, że ustalenie stawki procentowej podatku akcyzowego na poziomie 25% przyniesie szereg korzyści:
- zwiększy przewidywalność i zapewni stabilny wzrost wpływów do budżetu Państwa z tytułu podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych. Z szacunkowych wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych w 2007 roku wynika, że obniżenie stawki ad walorem do 25 % mogłoby większyć wpływy budżetowe w 2007 roku o około 447 mln zł.
- zwiększy ogólny poziom cen papierosów, w szczególności najtańszych i przez to zmniejszy ich dostępnośćdla nieletnich co jest zgodne z postulatami zgłaszanymi przez Ministerstwo Zdrowia
 • szok 27-09-2012, 09:53:
jeśli w tytule chodzi o najbiedniejszych palaczy to nie wiem czy się śmiać czy płakać. Ktoś zmusza "tych biednych ludzi" do palenia? Umrą jeśli nie zapalą?

Zobacz wszystkie komentarze (4)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 872) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH