Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prezes Colian: Będziemy nadal inwestować w nasze najsilniejsze marki

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 22-03-2013, 11:08
Prezes Colian: Będziemy nadal inwestować w nasze najsilniejsze marki
Jan Kolański, prezes grupy Colian

Grupa Colian w 2012 roku osiągnęła 634,4 mln zł przychodów, które były o 0,7 proc. niższe od sprzedaży w 2011 roku. Grupa znacznie poprawiła wyniki. Po skorygowaniu wyników o zdarzenia jednorazowe, zysk netto za 2012 rok wyniósł niemal 36 mln zł, co oznacza wzrost o 83,1 proc. O 40 proc. wzrosła sprzedaż eksportowa.

- W 2012 roku koncentrowaliśmy się na poprawie uzyskiwanych marż, co udało nam się osiągnąć. Celem tej strategii było utrzymanie poziomu sprzedaży na rentownym poziomie. W segmencie słodyczy w 2012 roku dokonaliśmy przeglądu istniejących warunków kontraktów i skupiliśmy się na rozwoju współpracy z wybranymi partnerami. W segmencie napojowym koncentrowaliśmy się na optymalizacji portfolio produktowego, czego efektem było wyjście w 2012 roku tego segmentu na plus na poziomie operacyjnym - mówi Jan Kolański, prezes grupy.

Na poziomy zysków Grupy w czwartym kwartale 2012 oraz całym 2012 roku wpływały istotne zdarzenia jednorazowe: odpisy aktualizujące wartość znaków towarowych w wysokości 36 517 tys. zł oraz rozwiązana rezerwa na odroczony podatek dochodowy w wysokości 46 976 tys. zł

Po skorygowaniu raportowanych danych o te zdarzenia jednorazowe, które nie mają wpływu na przepływy finansowe, zysk EBITDA w czwartym kwartale wyniósł 28,8 mln zł i był 10-cio krotnie wyższy od osiągniętego w porównywalnym okresie roku ubiegłego, zysk EBIT wyniósł 23,2 mln zł w porównaniu do straty 1,8 mln zł w czwartym kwartale 2011, a zysk netto 19,8 mln zł w porównaniu do straty netto na poziomie 1,6 mln zł w roku poprzednim.

W ujęciu całorocznym zysk EBITDA skorygowany wyniósł 61,1 mln zł (wzrost o 34 proc. rok do roku), zysk EBIT 41 mln zł (wzrost o 54,5 proc. rok do roku), a skorygowany zysk netto 36 mln zł (wzrost o 83,1 proc.).

Natomiast wyniki raportowane, w których są uwzględnione zarówno odpisy aktualizujące wartość znaków towarowych oraz rozwiązana rezerwa na odroczony podatek dochodowy, wyniosły: w całym 2012 roku EBITDA 24,5 mln zł, EBIT 4,5 mln zł i zysk netto 46,4 mln zł. W samym czwartym kwartale 2012 roku EBITDA raportowana wyniosła minus 7,7 mln zł, EBIT minus 13,3 mln zł i zysk netto 30,3 mln zł.

W całej grupie, w czwartym kwartale poprawiła się marża brutto, która wzrosła o 1,9 p.p., do 34,6 proc. W całym roku marża wyniosła 32,7 proc.

- Wyraźna poprawa marży brutto na sprzedaży jest efektem wdrożonych w 2012 roku podwyżek oraz stabilizacji cen na rynku surowcowym. Pozytywny wpływ na wyniki kwartału i całego roku miało ograniczenie kosztów sprzedaży - zwiększenie efektywności służb handlowych i działań komercyjnych - mówi Jan Kolański.

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

COLColian Holding SA

KOMENTARZE: (6)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Andrej 12-07-2013, 16:31:
Ja tam żyję już kawałek czasu i wiem jedno. Z niejednego pieca chleb jadłem i powiem wam tak - lepiej pracować u Niemca, Jankesa, Angola, Ruska czy choćby Żyda niż polskiego chama. Nie ma gorszego szefa, jak polski dorobkiewicz-nuworysz, co słomy z butów nawet nie wyjął. Wyobraża sobie taki, że jest wielkim panem, szlachtą i resztę traktuje jak chłopów pańszczyźnianych. Obojętnie czy to prywaciarz, badylarz, sklepikarz czy choćby zwykły kierownik, co mu pracodawca odrobinę władzy dał, zawsze taka kanalia zatruje życie maksymalnie. Umowa? Jak masz szczęście a i tak śmieciówka. Zarobki? Jałmużna a pan kapo ma wymagania, że ho, ho. Zwijaj się człowieku jak mróweczka przez 10/12 godzin codziennie + soboty i często niedziele. Zapłata za nadgodziny? Zapomnij. Nie masz już siły? Chcesz iść na przerwę? Twój problem? Nie masz czasu dla rodziny czy na życie osobiste, rozwój, naukę? Twój problem. Cały czas jesteś pracowniku, spięty, zestresowany, upokarzany i poniżany. Jak ci się coś nie podoba, to stary tekst, że na twoje miejsce kolejka stu chętnych. Do tego bluzgi, bluzgi, bluzgi. Dobrze, że pałą po głowie nie może walić ale na pewno by chciał. Jak się rozchorujesz z tego wszystkiego to od razu wylatujesz na bruk. Oczywiście, odszkodowania zero. Wiecznie się taki spóźnia z wypłatą, bo co go obchodzi, że ty masz rachunki i kredyt do spłacenia ale sam, kanalia, właśnie wrócił z wakacji z rodziną na Hawajach, zdążył zamówić najnowszy model BMW dla synusia i mebluje nowy dom dla curuni, bo dziecko w drodze ślub niedługo. Dla ciebie pieniędzy nie ma. Może jak "wpłynie przelew". Tylko, że w tym czasie wpłynęło już z 10 przelewów. To polski "szef" dyskryminuje młode kobiety (bo mogą zajść w ciążę), kobiety z dzieckiem/dziećmi (wiadomo), ludzi po 35/40/50 roku życia (bo za stary), młodych (bo niedoświadczony) etc. To polski buc i ćwok wymaga nawet na "stanowisko" babci klozetowej czy machacza łopatą, doświadczenia, wykształcenia, znajomości komputera, pakietu Office i znajomości dwóch języków obcych. Na pohybel takim c|ulom. I tak się tylko zastanawiam, co w tym czasie robi Inspekcja Pracy?
 • Andrej 28-03-2013, 19:37:
Jasu it enters the plant cover is full of pants.
 • asasello 26-03-2013, 16:25:
Dystrybutorzy już dyskontują coliana jako potencjalnego właściciela solidarności redukując plany zakupowe (w f.c. solidarność)na b.r. w skali dwucyfrowej. Co ciekawe dystrybutorzy ci są również dystrybutorami marek coliana. Ciekawe zatem jak w tym kontekście potoczy się dynamika "alternatywnego rozwoju" colian sweet. Mobilna część działów sprzedaży też jest z pewnością podniecona pracą znając swojego obecnego i potencjalnego pracodawcę. My jako konkurencja zacieramy już ręce i życzymy powodzenia koleżankom i kolegom oraz - NO BAAA - udziałowcom.

Zobacz wszystkie komentarze (6)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane