Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Producenci chmielu dostaną pieniądze na odbudowę plantacji po powodzi

 • Autor: PAP
 • Data: 07-07-2010, 12:32
Producenci chmielu dostaną pieniądze na odbudowę plantacji po powodzi

Rząd przeznaczy dodatkowe środki na pomoc dla plantatorów chmielu, którzy stracili swoje uprawy w wyniku powodzi. Na odbudowę produkcji rolnik będzie mógł dostać do 300 tys. zł - informuje PAP.

Ministerstwo rolnictwa szacuje, że najbardziej ucierpiały plantacje chmielu w gminie Wilków oraz Janowiec. Zalanych zostało 426 hektarów upraw. Miejscowa produkcja stanowi ok 30 proc. krajowych zbiorów chmielu. Część plantacji została wyłączona z tegorocznej produkcji, a niektóre plantacje zniszczone bezpowrotnie.

O pomocy dla plantatorów chmielu poinformował we wtorek podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak. Wyjaśnił, że będzie to pomoc w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

O pieniądze na odbudowę produkcji rolnej będą mogli starać się wszyscy rolnicy, którzy stracili co najmniej 30 proc. produkcji w gospodarstwie w wyniku klęski żywiołowej. Dodał, że pomoc ta będzie bardzo korzystna dla rolników, gdyż zakłada zwrot 90 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Na taką pomoc musi jednak wyrazić zgodę Komisja Europejska. Jak powiedział wiceminister, wstępną akceptację nowego programu resort już dostał, ale na decyzję KE trzeba jeszcze poczekać. Prawdopodobnie program zostanie uruchomiony późną jesienią.

Do końca lipca producenci chmielu mogą się starać o pieniądze w ramach pomocy de minimis (wsparcie, które nie wymaga notyfikacji KE); to 14 tys. zł do hektara produkcji chmielu, ale nie więcej niż 7,5 tys. euro. Wnioski przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomoc ta nie jest jednak związana z powodzią, ale ze złą sytuacją na rynku chmielu. Od trzech lat rolnicy mają problemy ze sprzedażą swojego produktu. Browary nie są zainteresowane zakupem polskiego chmielu, a jeżeli znajduje się nabywca - to oferuje 3-4 zł za kg szyszek chmielowych, podczas gdy koszt produkcji wynosi nie mniej niż 12 zł za kg - wyjaśnił prezes Polskiego Związku Producentów Chmielu Jan Madej. Według niego, opłacalna cena to ok. 20 zł za kg.

Wicedyrektor Lech Durski z ministerstwa rolnictwa poinformował, że resort od półtora roku rozmawia w tej sprawie z całym sektorem przetwórstwa chmielu. "Mamy deklarację ze strony browarów, że przynajmniej w ujęciu strategicznym będą opierać się na polskim surowcu. Oczekujemy od nich takich rozwiązań, które pozwolą zagospodarować cały polski chmiel" - powiedział Durski. Dodał, że badania wskazują, że produkcja chmielu w Polsce pokrywa zapotrzebowanie browarów.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • chmielarz 06-02-2011, 13:59:
"Obiecanki cacanki a głupiemu radość" mówi stare przysłowie i co z tej kasy na odbudowę plantacji.Czy przy okazji Minister daje gwarancje na zbyt chmielu,o tym akurat milczy czyżby sądził ,że przy okazji uda mu się wyłudzić trochę kasy od powodzian.
 • R-o-l-nik 09-07-2010, 23:42:
Ciekawi mnie fakt w jaki sposób główny udziałowiec chmielu polskiego posiadający 48 % akcji spółki , stał się właścicielem pakietu większościowego akcji.I co było powodem wycofania się Heinekena jako udziałowca strategicznego ze spółki Chmiel Polski skoro zainwestował duże pieniądze w to bagno stworzone przez nieodpowiedzialnych dyrektorów spółki z ich podejżałymi praktykami i sposobem prowadzenia i zarządzania spółką. Każdy z plantatorów poprowadziłby spółkę tak jak prowadzi własne gospodarstwo -oszczędnie ale z postępem bez rozrzutności .Niestety zatrudniono fachowców i co okazali się zwykłymi nieudacznikami dla plantatorów ,bo ich łapska były zbyt długie a umysły zbyt zachłanne.Czyszby to była przyczyna wycofania swoich udziałów przez Heinekena, czy wreszcie dojżeli co z ich majątkiem robią osoby beztroskie o przyszłość firmy ,natoniast dbający o swoje interesy prywatne.Przypomnieć należy ,że w tej spółce 20 % udziału miało Ministerstwo Skarbu i tu należy od Ministerstwa zarządać wyjaśnień co się stałó z tymi udziałami .Czyżby Minister również dbał o własne interesy bardziej niż wynikające z piastowanego stanowiska stawiając dobro Państwa na pierwszym planie.To że prokuratura prowadząc dochodzenia wyjaśniające sposób prywatyzacji browarów przez Ministra Kaczmarka nie dopatrzyła się nadużyć to wcale nie oznacza ,że prywaryzacja nie była prowadzona ze szkodą dla chmielarzy.Prawo mamy i wiele osób działa zgodnie z jego zasadami ,tylko niestety to prawo nie dla wszystkich jest sprawiedliwe.A już napewno działające na szkodę Polski ,skoro sprzedaje się ponad 50% wartości firmy obcemu państwu .To zwykła wyprzedaż naszego majątku MAJATKU CAŁEGO SPOŁECZEŃSTWA.Bo przecież nie ma państwa bez społeczeństwa ,może to być tylko terytorium.
 • Szperacz 08-07-2010, 22:41:
Skoro nie mamy własnych browarów -a to zasługa bardzo dziwnej prywatyzacji Polskich browarów przez Ministra Wiesława Kaczmarka.Po co mamy odbudowywać nasze plantacje chmielu.Zrekompensujcie wszystkim plantatorom utratę dochodów powstałą za zaprzestanie produkcji chmielu i zakończmy tą gechennę której nikt z rządu od 3 lat nie jest w stanie rozwiązać.Minister Rolnictwa nie ma mocy prawnych do podjęcia działań w tym temacie innych sprawa chmielu i rolników nie interesuje .Natura zrobiła swoje znacznie umniejszyła ilość plonujących plantacji na wskutek zalania wodą ,część plantacji jest do tego stopnia nasiąknięta wodą /na ziemiach ciężkich / że znaczna ilość roślin nie jest w stanie wydać plonu ,pomimo wielu zabiegów /opryski odżywkami/ ratujących rośliny z których część zamiera lub już zamarła.Na terenie gdzie mam plantacje powódz nie wystąpiła ,bo jak mnie uświadomiły władze samorządowe "nie mogę zgłaszać indywidualnie w gminie ,że w mojej plantacji istnieją podtopienia" te niestety występują co roku do tego stopnia ,że przez 4 kolejne lata musiałem miejscami głęboszować plantację w lipcu ,bez względu na straty powodowane poprzez uszkodzenie korzeni w tym okresie.Teraz ok. 50 % roślin karpy mają tak mokro ,że nie reagują na żadne bodzcie w postaci nawożenia doglebowego ani dolistnego.Pomysł na usunięcie tego zjawiska jest kosztowny ,niestety ubiegłoroczny chmiel leży w magazynie a ja nie mam kasy. Gdyby rząd zapłacił rekompensatę za rezygnację z uprawy chmielu ,miałbym pieniądze na start w nowej dziedzinie .Niestety Rząd tego nie zrobi bo taki manewr oznaczałby dla rządu ,przyznanie się do popełnionych błędów w zakresie prywatyzacji browarów i obecnej bezsilności wobec olana Polskich chmielarzy i ich chmielu .Bo przecież mają bardziej dochodowy ekstrat chmielowy. Zawierający śladowe ilości chmielu a reszta w zawartości to chemia .Dlatego nie podaje się składników do produkcji piwa ,jak również piwo w całej europie nie posiada certyfikatu jakości .Certyfikaty widnieją na piwie belgijskim i jeden z browarów włoskich posiada także certyfikat .Zapytać należy Ministra ku czemu służy certyfikacja chmielu.

Zobacz wszystkie komentarze (3)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 467) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH