Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Sanepid: od końca marca 90 mandatów za nieprzestrzeganie zakazu palenia

  • Autor: PAP
  • Data: 31-05-2011, 15:07

Od końca marca inspektorzy sanitarni wystawili 90 mandatów za nieprzestrzeganie przepisów ustawy antynikotynowej. Ich łączna suma to 20 tys. zł - dowiedziała się we wtorek PAP w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

We wtorek obchodzony jest Światowy Dzień Bez Papierosa. Ustawa antynikotynowa wprowadziła w listopadzie ubiegłego roku całkowity zakaz palenia m.in. w zakładach opieki zdrowotnej, szkołach, na dworcach oraz w publicznych obiektach kultury. Palić można tylko w tych lokalach gastronomicznych, które posiadają dwie sale.

W pierwszym kwartale tego roku inspektorzy sanitarni skontrolowali 57 495 obiektów różnego typu m.in. szpitale, szkoły, zakłady gastronomiczne, obiekty kultury i wypoczynku. W 300 przypadkach stwierdzono naruszenie przepisów dot. zakazu palenia tytoniu oraz niewłaściwego oznakowania (nieumieszczenia znaku "zakaz palenia").

GIS informuje, że po wejściu w życie ustawy antynikotynowej inspektorzy nie nakładali mandatów za nieprzestrzeganie zakazu palenia, ale pouczali o jego obowiązywaniu. "Pod koniec marca zaczęliśmy wystawiać mandaty. Można powiedzieć, że ustawa jest coraz lepiej respektowana. Szkoły, obiekty kultury, zakłady opieki zdrowotnej przestrzegają ją na wysokim poziomie. Trochę gorzej jest w przypadku właścicieli lokali gastronomicznych. Ale większość z nich albo rezygnuje z możliwości palenia lub wydziela salę, niektórzy proszą sanepid o opinię, czy jest ona odpowiednia" - powiedział PAP rzecznik GIS Jan Bondar.

Według danych, na które powołuje się GIS, z powodu biernego palenia rocznie w Polsce umiera 1,8 tys. osób. Wyniki przeprowadzonych na przełomie 2009-2010 roku badań GATS pokazują, że większość osób przebywająca w miejscach publicznych była narażona na wdychanie dymu tytoniowego: 89,2 proc. osób przebywających w barach, pubach, klubach nocnych, muzycznych czy dyskotekach; 53,9 proc. osób w restauracjach, kawiarniach i bistrach; 10 proc. osób w budynkach urzędów państwowych, 4,6 proc. osób w placówkach opieki zdrowotnej; w środkach transportu publicznego biernie paliło 8,4 proc. ankietowanych. Według służb sanitarnych, sytuacja dot. biernego palenia poprawiła się po wejściu w życie ustawy antynikotynowej.

GIS informuje, że 18 proc. młodzieży w wieku 17-18 lat pali codziennie, z czego 17,5 proc. stanowią uczniowie liceów ogólnokształcących i aż 50 proc. zasadniczych szkół zawodowych . W tej grupie wiekowej próbę palenia podjęło więcej dziewcząt w porównaniu z chłopcami (69,3 proc. do 66,5 proc.), również więcej dziewcząt pali codziennie.

Stowarzyszenie Manko, organizator kampanii społecznych Lokal Bez Papierosa.pl, oraz Polska Bez Dymu przypomina z okazji Światowego Dnia Bez Papierosa, że Polska jest jednym ze 173 państw, które podpisały Ramową Konwencję Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o Ograniczeniu Użycia Tytoniu. "To narzędzie, które ma za zadanie zatrzymać śmiercionośną epidemię, jaką jest używanie tytoniu, zabijające rocznie aż 6 mln ludzi w skali świata" - podkreśla Manko.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH