Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Specjalista z MIR: Okresy ochronne na dorsza są w interesie rybaków

 • Autor: Tomasz Cukiernik, portalspozywczy.pl
 • Data: 08-10-2008, 15:51
Specjalista z MIR: Okresy ochronne na dorsza są w interesie rybaków
fot. www.portalmorski.pl

- Okresy ochronne są w interesie rybaków, bo pozwalają na spokojne tarło, a tym samym utrzymanie zasobów - mówi dr Zbigniew Karnicki, Główny Specjalista ds. Wspólnej Polityki Rybackiej UE z Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni.

- Co sądzi Pan o polityce rybołówstwa prowadzonej przez Komisję Europejską w stosunku do polskich rybaków?

Nie ma specjalnej polityki Komisji Europejskiej w stosunku do polskich rybaków. Jest wspólna polityka rybacka bez ukierunkowania na jakieś konkretne państwo. Jeśli dane państwo jej jednak nie przestrzega to KE podejmuje odpowiednie kroki w stosunku do państwa członkowskiego wymuszające przestrzeganie wspólnych przepisów. Taka jest obecnie sytuacja Polski, która nie przestrzegała ustalanych kwot połowowych. Podobne a nawet bardziej drastyczne kary (wielomilionowe) za nieprzestrzeganie przepisów unijnych KE nakładała przeszłości na Francję, Anglię czy Irlandię. W roku ubiegłym zamknęła połowy dorsza nie tylko Polsce, ale też Szwedom i Niemcom.

- Czy w ogóle powinny istnieć kwoty połowowe? Czy są one uzasadnione czy szkodliwe?

Zarządzanie rybołówstwem poprzez kwoty połowowe jest najczęściej stosowanym sposobem. Nie jest on idealny. Można zarządzać w inny sposób np. poprzez określenie ilości dni połowowych, ilości statków itp. ale taki sposób zarządzania dotyczy najczęściej połowów jednogatunkowych, przy jednoczesnym znacznym ograniczeniem wielkości floty. Np sezon połowowy halibuta pacyficznego trwa tylko trzy dni i połowy może prowadzić precyzyjnie określona ilość i rodzaj statków oraz typ stosownego narzędzia połowowego. Do tego określone są obszary, na których można prowadzić połowy. Podstawą do określenie warunków tego rybołówstwa jest ustalona kwota połowowa, którą te statki mogą odłowić.

Na Bałtyku stosuje się system mieszany, ale tak czy inaczej konieczne jest określenie ogólnej kwoty połowowej. W najbliższych latach nie ma najmniejszych szans, aby na M.Bałtyckim system bez kwot połowowych został wprowadzony.

- Czy polscy rybacy są w stanie racjonalnie wykorzystać dotacje z UE? Jakie dotacje i na co są wykorzystywane?

Myślę, że tak. Doświadczenie z lat 2004-2006 pokazuje, że wiedza nabyta pozwoli na znacznie lepsze wykorzystanie olbrzymich środków przewidzianych na rybołówstwo. Należy pamiętać że sektor połowowy, choć bardzo ważny to najmniejszy element polskiego rybołówstwa. Największy to przetwórstwo, potem rybołówstwo śródlądowe i akwakultura a dopiero potem połowy.

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Jacek 21-10-2008, 11:04:
Bardzo słusznie zauważył kolega, że skoro unia tak dobrze o wszystko dba, a i rybołówstwa w zasadzie już nie mamy to i cały ten MIR zlikwidować trzeba.
 • Jacek 21-10-2008, 10:59:
W ogóle cała ta unia jest tylko i wyłącznie stworzona po to, by dbać o nasze polskie interesy. Czasem tylko nie bardzo im wychodzi, ale musimy im wybaczyć bo chcą dobrze.
Ucałowania cudownych rączek
 • Zawalidroga portowego basenu na cumach od m-cy 12-10-2008, 17:02:
Artykuły podobnego nastroju czytało się w latach niechlubnych dla polskiej historii.Jaka niepodważalna wielkość UE, jej Wspólna Polityka Rybacka obok innych polityk tak bardzo niepodważalna. Oho ho ho!Ludzie ją tworzący bez partykularnych interesów, bez troski o gospodarkę poszczególnych państw.Przy sporych zasobach jak się okazuje na wschodnim Bałtyku program czterech kutrów z inspiracji rybackiego środowiska ku uciesze lub nie naukowców( kazdy program to fundusze). Nie ważne czy program pomoże rybakom. Program przyłowu niewidzialnego morświna bez korzyści dla rybaka. Czy to samo będzie z programem 4 kutrów? Czy rybacy kwestionują istnienie okresów ochronnych na dorsze w czasie ich tarła? Czy zgoda na tak niskie limity dla jednostek rybackich nie podważa ekonomiki ich racjonalnego funkcjonowania?Czy w związku z tak zasadniczą marginalizacją sektora połowowego nie zachodzi potrzeba ograniczenia w sposób radykalny działalności MIR?Czy ustawienie armatorów w tak niekorzystnych warunkach ekonomicznych nie jest metodą na zmuszenie do złomowania, unicestwiania polskiej floty?Czy stwierdzenie,że odejście od zawodu na zasadzie dobrowolności jest na miejscu, przy odpowiedzialności za załogę wpychanie armatora w niejasne postępowanie postępowanie? Nie chcę mnożyć zapytań? Coś za bardzo nie lubimy rybaka.

Zobacz wszystkie komentarze (3)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 137) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH