Specjalne piwko, "by się nie upić" na meczu

• Autor: TVN24
  • Data: 10-10-2009, 14:40
Specjalne piwko,

Złocisty trunek "light" został przygotowany specjalnie na mecz eliminacji MŚ między Danią a Szwecją.

Na mecz bez piwa? Duńczycy i Szwedzi nie wyobrażają sobie takiego obrotu spraw. Dlatego, organizatorzy eliminacyjnego spotkania mistrzostw świata w RPA między tymi dwoma krajami, mimo specjalnych środków bezpieczeństwa postanowili nadal sprzedawać złocisty napój. Tylko że... specjalnie zmieniony.

Wyjątkowe środki bezpieczeństwa mają uniemożliwić powtórzenie incydentu sprzed dwóch lat, kiedy właśnie podczas meczu Dania - Szwecja pijany duński kibic wtargnął na boisko i uderzył sędziego.

Piwo to tradycja

2 czerwca 2007 roku podczas eliminacji mistrzostw Europy, przy remisie 3:3 w 89. minucie sędzia Herbert Fangel podyktował rzut karny dla Szwecji. W tym momencie na murawę stadionu Parken w Kopenhadze wbiegł pijany duński kibic i uderzył arbitra. Mecz został przerwany, a UEFA przyznała Szwecji zwycięstwo walkowerem 3:0. Na duński związek piłkarski (DBU) nałożono 100 tysięcy franków szwajcarskich kary, którą później obniżono o połowę, a drużyna narodowa musiała rozegrać dwa mecze o punkty poza Kopenhagą.

Duńczycy chcą uniknąć powtórki z historii, ale prohibicji nie mają zamiaru wprowadzać. - Nie możemy zakazać sprzedaży piwa, ponieważ jego picie podczas meczów to bardzo stara duńska tradycja - tłumaczy rzecznik duńskiej federacji piłkarskiej Lars Berendt. - Nie możemy jej złamać tylko z powodu jednego wydarzenia. Piwo będzie jednak tym razem słabsze, o mocy 2,7 procent, tak by nikt nie był w stanie się upić - zaznaczył rzecznik.