Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Unia rozpoczyna walkę z nielegalnymi połowami

 • Autor: Adam Domagała, portalspozywczy.pl
 • Data: 05-06-2008, 17:12

Parlament Europejski pozytywnie zaopiniował projekt rozporządzenia, którego celem jest przeciwdziałanie nielegalnym połowom. Statki dokonujące takich połowów będą umieszczane w specjalnym wykazie, a armatorzy będą podlegać karom grzywny w wysokości od 300 tys. do 500 tys. euro oraz zakazowi korzystania ze środków pomocy publicznej lub dotacji. Jak dowiedział się portal spożywczy, projekt rozporządzenia znajdzie również zastosowanie wobec rybaków nielegalnie odławiających dorsza w Morzy Bałtyckim.

Nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy (ang. IUU - illegal, unreported and unregulated fishing) stanowią poważny i coraz istotniejszy problem na świecie. Greenpeace oblicza, że dochody z kłusownictwa morskiego przynoszą na świecie od 4 do 9 mld USD rocznie. Jest to równowartość 20 proc. dochodu z legalnej sprzedaży ryb na całym świecie. Na tej czarnej liście znajduje się również Unia Europejska, która boryka się m.in. z problemem połowów tuńczyka błękitnopłetwego, dorsza w Morzu Barentsa i Morzu Bałtyckim oraz antara patagońskiego.

- Jeżeli wniosek ten zostanie przyjęty w obecnej formie, propozycja Wspólnoty znajdzie się na czele działań międzynarodowych na rzecz wyeliminowania połowów IUU i będzie mogła wywierać presję na państwa, które zezwalają na dokonywanie połowów IUU przez swoje statki - twierdzi autorka parlamentarnego sprawozdania Marie-Hélène Aubert. Sprawozdawczyni podkreśla, że UE jest jedną z największych potęg rybackich i największym rynkiem na świecie i dlatego spoczywa na niej odpowiedzialność za inicjowanie działań przeciwko nielegalnym połowom.

Przedmiotem kontrowersji jest kwestia, czy rozporządzenie powinno mieć zastosowanie do statków pływających pod banderą państw UE, czy też wyłącznie do statków krajów trzecich.

- Jeżeli przepisy rozporządzenia w sprawie połowów IUU nie będą miały zastosowania do statków UE, pojawią się uzasadnione skargi, że UE krytykuje innych, podczas gdy sama nadaje sobie przywilej prowadzenia połowów IUU - uważa Aubert. - Wspólnota musi stosować te same zasady, jakie stosuje wobec innych, do swoich własnych statków i operatorów - dodaje posłanka i przekonuje, że przepisy wspólnej polityki rybackiej nie przesądzają o tym, że sytuacja statków UE różni się znacznie od sytuacji statków z innych krajów.

Obecne sankcje stosowane przez poszczególne państwa członkowskie różnią się od siebie w sposób znaczący i nie spełniają funkcji odstraszającej. Parlament od dłuższego czasu apeluje o harmonizację kar na poziomie, który zniechęcałby do prowadzenia nielegalnych działań, a nie stanowiłby tylko koszt prowadzenia działalności.

Proponowane rozporządzenie nie nakłada sankcji karnych, lecz ustanawia maksymalny wymiar kar na poziomie pozwalającym nadać tym karom funkcje odstraszające. Obecność różnic w odniesieniu do wymiaru sankcji stanowiła bowiem dyskryminację niektórych rybaków w UE.
Kary administracyjne przewidziane w projekcie to grzywna w wysokości co najmniej 300 tys. euro dla osób fizycznych oraz co najmniej 500 tys. euro dla osób prawnych. Państwa członkowskie mogą także podjąć decyzję o stosowaniu sankcji karnych, pod warunkiem, że ich wysokość będzie odpowiadała przynajmniej wysokości kar administracyjnych.

Posłowie proponują, aby karom administracyjnym towarzyszyły także inne środki, takie jak czasowy lub stały zakaz korzystania z pomocy publicznej lub dotacji oraz zwrot środków otrzymanych w ramach pomocy publicznej lub dotacji przez statki prowadzące połowy IUU podczas odpowiedniego okresu finansowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 637) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH