Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wilbo odnotowało ponad 14-proc. spadek przychodów w I kw. Spółka podwyższyła ceny i restrukturyzuje

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 10-05-2012, 17:26
Wilbo odnotowało ponad 14-proc. spadek przychodów w I kw. Spółka podwyższyła ceny i restrukturyzuje
W marcu 2012 roku zostały wprowadzone podwyżki cen na produkty Wilbo

W I kwartale br. przychody ze sprzedaży Wilbo osiągnęły poziom 35 mln zł i były niższe o 18,4 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przychody ze sprzedaży produktów obniżyły się o 14,2 proc., zaś przychody ze sprzedaży towarów i materiałów o 25,8 proc. Spadek poziomu przychodów ze sprzedaży był spowodowany przede wszystkim działaniami spółki zmierzającymi do ograniczenia i zakończenia najmniej rentownych kontraktów - podała spółka w raporcie.

Ponadto spółka Wilbo stopniowo ograniczała asortyment oferowanych towarów, koncentrując się na pozycjach charakteryzujących się najwyższą rentownością i wysoką rotacją. Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów obniżyły się w I kwartale 2012 roku (w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego) o 13,4 proc. i wyniosły 30,8 mln zł.

W I kwartale 2012 roku spółka poniosła stratę ze sprzedaży w wysokości 3 ,09 mln zł (w porównaniu do I kwartału 2011 r. pogłębiła się ona o 1,43 mln zł. Wilbo poniosła również stratę z działalności operacyjnej w wysokości 3,15 mln zł (przy stracie równej 1,36 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku). Strata netto poniesiona przez spółkę w I kwartale 2012 roku wyniosła 3,46 mln zł i była wyższa o ponad 77 proc. niż w takim samym okresie ubiegłego roku.

- Pogorszenie wyników finansowych oraz spadek rentowności były spowodowane z jednej strony spadkiem poziomu przychodów ze sprzedaży, którego przyczyny opisano powyżej, a z drugiej faktem, iż działania zmierzające do obniżenia kosztów stałych i zmiennych (m.in. redukcja zatrudnienia,
obniżenie kosztów sprzedaży oraz transportu) przyniosą wymierne efekty z pewnym przesunięciem czasowym i będą w większym stopniu widoczne w wynikach spółki za kolejne okresy - tłumaczy Wilbo w raporcie.

W związku z umową z Seko, w I kwartale Wilbo kontynuowała działania, których celem była jej restrukturyzacja i poprawa bieżącej sytuacji finansowej, w szczególności w zakresie płynności finansowej. Wdrożono nową politykę zarządzania produkcją oraz zapasami. W stosunku do końca 2011 roku poziom
zapasów obniżył się o 40 proc. (w ujęciu wartościowym zapasy obniżyły się o 11,63 mln zł). W największym stopniu zmniejszyły się zapasy towarów oraz produktów gotowych. Spółka znacząco obniżyła również poziom zobowiązań, a w szczególności zobowiązań krótkoterminowych.

- W marcu 2012 roku zostały wprowadzone podwyżki cen na produkty spółki. Część tych podwyżek jest już w niewielkim stopniu uwzględniona w przychodach ze sprzedaży za I kwartał 2012 roku. W większości przypadków wprowadzone podwyżki zaczną obowiązywać z pewnym przesunięciem
czasowym wynikającym z umów zawartych z kontrahentami i będą widoczne w wynikach finansowych spółki w kolejnych okresach. Podjęto również działania, których celem było obniżenie kosztów funkcjonowania działu sprzedaży, a także zwiększenie jego efektywności - podano w raporcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

WLBWILBO SA
SEKSeko SA

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (6)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • ohc 17-05-2012, 12:31:
pan panie grek nie wie że ryba sie od łba psuje? nie oceniaj pan podmilotu po tym co robi ! oceniaj pan podmiot po tym kim jest! karwasz twarz jaki poziom branży tacy komentatory!a Gniazdoski pan to jest król panie łososia!
 • grek 17-05-2012, 11:35:
no, niu kumam ni w ząb, szczególnie jeśli chodzi o "podmioty nieuprawnione" - tzn, że co: licencję trzeba jakąś mieć? rządzi ten, kto ma kasę, pomysły i potrafi je zrealizować, na rybach też można zarabiać, co pokazują niektóre przykłady
 • ohc 11-05-2012, 10:46:
panie grek! karwasz twarz! nic pan niu kumasz? a zajmowanie pozycji rynkowej przez podmioty nieuprawnione? to mówi panu to coś? rynek ryb w naszym kraju jest jaki jest - tylko dzięki indywidualnym zasługom kilku gości!

Zobacz wszystkie komentarze (6)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane