Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

WYDARZENIA/KONFERENCJE
fot. PTWP

Redakcje magazynu "Rynek Spożywczy", serwisu www.portalspozywczy.pl oraz www.dlahandlu.pl wręczyły podczas VII Forum Rynku Spożywczego Nagrody Rynku Spożywczego.

Nagrody przyznawane są za wspieranie pozytywnych zmian zachodzących w polskim przemyśle i handlu spożywczym. Nagrodami Rynku Spożywczego honorujemy firmy i wydarzenia, które w minionym roku wyróżniły się w polskim sektorze żywnościowym. Nie nagrodzono za "całokształt działalności", lecz za konkretny aspekt działań.

Nagrody Rynku Spożywczego 2014 są przyznawane w trzech kategoriach: Innowacja Rynku Spożywczego, Lider Rynku Spożywczego oraz Wydarzenie Rynku Spożywczego. Wszystkie nagrody są równoważne. Nagrody wręczyli: Wojciech Kuśpik, prezes grupy PTWP SA, Edyta Kochlewska, redaktor naczelna serwisu dla handlu.pl i zastępczyni redaktora naczelnego "Rynku Spożywczego", Łukasz Stępniak, redaktor naczelny "Rynku Spożywczego" i serwisu portalspozywczy.pl. Galę poprowadził prezenter telewizyjny Marek Czyż.

Zobacz relację video z wręczenie certyfikatów "Dobry Produkt - wybór ekspertów" oraz Nagród Rynku Spożywczego 2014.

 

W kategorii Wydarzenie Rynku Spożywczego 2014 postanowiono nagrodzić Grupę Auchan - za odważne przejęcie od firmy Metro AG sieci hipermarketów Real w Polsce i regionie. Przejęcie sieci Real było największą transakcją na polskim rynku handlowym ostatnich lat. Jej wartość to ponad 1 mld euro. Dzięki tej transakcji Auchan z 78 hipermarketami stał się największym operatorem sieci hipermarketów od względem powierzchni sprzedaży w kraju. W imieniu Grupy Auchan nagrodę odebrał Radosław Dac, dyrektor sprzedaży Auchan Polska.

Nagrody w drugiej kategorii - Lider Rynku Spożywczego 2014 - przyznano Grupie Cedrob - za stworzenie samowystarczalnego giganta drobiarskiego z własnymi wytwórniami pasz, fermami reprodukcyjnymi, wylęgarniami piskląt, fermami tuczu, ubojniami, zakładem przetwórczym i sklepami firmowymi. Cedrob to lider w produkcji mięsa i przetworów drobiowych, a jednocześnie największa firma w branży z krajowym kapitałem. Już wkrótce Cedrob za sprawą przejęcia spółki PKM Duda stanie się jedną z największych firm spożywczych w kraju. Po zamknięciu transakcji roczne przychody grupy przekroczą 4 mld zł. Nagrodę odebrał Andrzej Goździkowski, prezes Grupy Cedrob.

Nagrodę w kategorii Lider Rynku Spożywczego 2014 otrzymała także Krajowa Spółka Cukrowa SA, która konsekwentnie buduje grupę spożywczą, na bazie największego polskiego producenta cukru. KSC dokonała przejęć spółek w sektorze spożywczym. Dzięki akwizycjom KSC działa obecnie w następujących segmentach rynku rolno-spożywczego: cukrowniczym, zbożowo-młynarskim, przetwórstwa ziemniaka oraz owoców i warzyw. Władze KSC zapowiadają, że chcą stworzyć jedną z największych w kraju grup spożywczych. Krajowa Spółka Cukrowa jest największym w Polsce i siódmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Wyróznienie odebrał Tomasz Olenderek, członek zarządu Krajowej Spółki Cukrowej SA.

Decyzją redakcji Rynku Spożywczego oraz portali dlahadlu.pl i portalspozywczy.pl nagrodę w kategorii Lider Rynku Spożywczego 2014 otrzymała również OSM Łowicz - za umocnienie swojej pozycji na rynku. Spółdzielnia z Łowicza jest trzecią co do wielkości przychodu i przetworzonego mleka polską firmą mleczarską. Charakterystyczne logo z łowickim motywem rozpoznaje większość klientów w Polsce. Systematycznie wprowadza innowacyjne produkty na rynek krajowy, a ponadto mocno rozwija eksport. Jej produkty można spotkać w sklepach na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, a nawet Mongolii. Nagrodę odebrał Jan Dąbrowski, prezes OSM Łowicz.

Ostatnim Liderem Rynku Spożywczego 2014 zostały Lidl Polska Sklepy Spożywcze i Kaufland Polska Markety. Sieci Lidl Polska i Kaufland Polska dzięki konsekwentnej, efektywnej i nietuzinkowej strategii rozwoju i komunikacji zbudowały niezwykle mocną pozycję na polskim rynku handlowym. Należy podkreślić, że obie należące do Grupy Schwarz sieci detaliczne działają w Polsce niezależnie, konkurując o klienta nie tylko ze sobą, ale także z największymi firmami handlowymi z kraju i zagranicy. Dzięki ich skuteczności Grupa Schwarz jest obecnie wiceliderem handlu detalicznego w Polsce. Nagrodę odebrali: Patrycja Kamińska, Project PR Manager Lidl, Robert Boguszewski, dyrektor regionu sprzedaży Lidl oraz Janusz Sydry, członek zarządu, Kaufland Polska Markety Sp. z o.o.

Nagrodę w kategorii Innowator Rynku Spożywczego 2014 otrzymała Grupa Ambra - za osiągnięcie pozycji lidera na młodym, dynamicznie rozwijającym się rynku cydru w Polsce, a także ważnej roli w popularyzacji tej nowej kategorii produktowej wśród polskich konsumentów. Cydr Lubelski, produkowany przez spółkę Ambra, zdobył w krótkim czasie prawie 50 proc. udziałów w krajowym rynku. Nagrodę - w imieniu spółki - odebrał prezes Robert Ogór.

Nagrodę w kategorii Innowator Rynku Spożywczego 2014 otrzymała także spółka Tesco Polska - za zdobycie pozycji lidera e-handlu w Polsce, a także konsekwentne wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w handlu, które czynią zakupy Polaków łatwiejszymi i przyjemniejszymi. Obecnie usługa Tesco E-zakupy jest już dostępna w 19 aglomeracjach miejskich i jest obsługiwana przez 23 hipermarkety. Dzięki temu sieć może dostarczać e-zakupy mieszkańcom ponad 210 miast. Dostęp do tej usługi ma prawie 13 milionów Polaków. Nagrodę odebrał prezes Ryszard Tomaszewski.

Ostatnie wyróżnienie w kategorii Innowator Rynku Spożywczego 2014 otrzymała spółka Green Factory Holding, którą doceniono za innowacyjne podejście do biznesu w przetwórstwie i produkcji warzyw. Green Factory jest największą i najbardziej innowacyjną w kraju firmą specjalizującą się w produkcji wyrobów typu convenience, w kategorii sałatek pakowanych i miksów sałat. Firma nie tylko odpowiada na potrzeby, ale także kreuje swoimi produktami trendy na rynku produktów convenience w Polsce. Firma Green Factory ma trzy nowoczesne zakłady produkcyjne - w Niepruszewie, w Zakroczymiu oraz w Zdunowie. Nagrodę odebrał prezes Artur Rytel.

Podczas IV Forum Rynku Spożywczego wręczono również nagrody "Dobry produkt - wybór ekspertów".

POLECAMY W SERWISACH