Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

WYDARZENIA/KONFERENCJE

Najnowsze maszyny ogrodnicze, wszystko o dofinansowaniach i nowych rynkach dla polskich warzyw i owoców w Targach Kielce.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze HORT -TECHNIKA w Kielcach 27-28 listopada to najbardziej oczekiwana premiera branży rolniczej tej jesieni. Targi Kielce, mając 21. lat doświadczenia w organizacji Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech - obecnie największej polskiej imprezy rolniczej w halach, znów stawiają na specjalistyczne targi, skierowane do producentów owoców i warzyw, ale także pszczelarzy i szkółkarzy. Nowe rynki zbytu, dofinansowania w obliczu rosyjskiego embarga czy też skutki suszy to ważne dla środowiska tematy, które towarzyszyć będą HORT - TECHNICE i bezpłatnej Konferencji Sadowniczo-Warzywniczej.

HortTechnika_logo.jpg

- Premierowe targi dla rolników zajmujących się produkcją oraz przetwórstwem warzyw i owoców, wynikają z obserwacji tendencji europejskich i światowych. Europa od lat docenia nasze pachnące jabłka wielu odmian, soczyste i smaczne warzywa. To dobry kapitał, by rozwinąć w Polsce tego typu targi - mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

- Targi HORT-TECHNIKA w Kielcach, połączone ze specjalistyczną konferencją to ciekawy pomysł. Nigdy za dużo profesjonalnej wiedzy, tym bardziej, że wciąż funkcjonuje rosyjskie embargo i warto być na bieżąco. Polska jest największym eksporterem jabłek, dlatego właśnie sytuacja ta dotyka najbardziej sadowników - mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. - Podczas targów i Konferencji Sadowniczo-Warzywniczej będziemy podpowiadać, jakie decyzje podejmować we własnych gospodarstwach, na jakie rynki się otwierać. Jesteśmy w przededniu uruchomienia Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, który też dotyczy producentów owoców i warzyw. Choćby tylko z tych powodów warto przyjechać do Kielc na HORT-TECHNIKĘ.

Wszystko do sadu i ogrodu

Szeroka gama sprzętu i maszyn ogrodniczych, kompleksowego wyposażenia szklarni, systemów nawadniania, torfów, podłoży i ogrodowej chemii - to tylko część branżowej wystawy HORT-TECHNIKI. W Kielcach nie zabraknie polskich premier maszynowych - między innymi opryskiwacza sadowniczego Zupan DTX Maxi. Na targach zaprezentują się również producenci opakowań, obecne będą firmy zajmujące się produkcją odzieży i obuwia ochronnego dla tych sektorów. Specjalnie z myślą o producentach owoców i warzyw 27 listopada odbędzie się Konferencja Sadowniczo-Warzywnicza, organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Podczas HORT-TECHNIKI poruszane będą także problemy polskiego pszczelarstwa. Panel pszczelarski, organizowany przez Polski Związek Pszczelarski przewiduje warsztaty, degustacje miodów, czy akcję edukacyjna „Miód kupujesz - pszczoły ratujesz”.

O suszy, embargu, rynkach zbytu

Targi HORT-TECHNIKA 27-28 listopada staną się miejscem dyskusji, oraz profesjonalnych porad dotyczących bieżących tematy nurtujących grupy producentów owoców i warzyw. Podczas merytorycznej Konferencji Sadowniczo-Warzywniczej mowa będzie między innymi o skutkach suszy, kierunkach rozwoju polskiego sadownictwa. O nowych dofinansowaniach związanych ze skutkiem rosyjskiego embarga będą mówić specjaliści z Agencji Rynku Rolnego. Przedstawiane będą także alternatywne możliwości zbytu polskich produktów w Algierii, Wietnamie i innych państwach spośród 13 krajów wyłonionych przez Ministerstwo Rolnictwa, jako nowe, perspektywiczne rynki.

Ryby i pieniądze 

Targi HORT-TECHNIKA odbywają się równocześnie z Wystawą  i I Kongresem Rybactwa Śródlądowego (27 listopada). To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Gorącym tematem dyskusji będzie sytuacja polskiego rybactwa śródlądowego i uruchomienie nowych unijnych dofinansowań z programu „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020. Polska znalazła się w grupie krajów z największymi przyznanymi środkami - 531 mln euro.   

Zapraszamy do Targów Kielce 27-28 listopada!