Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

WYDARZENIA/KONFERENCJE

11 października w Centrum Konferencyjnym Polin w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie już po raz czwarty odbędzie się Kongres Bezpieczeństwa Żywności na temat "Jakość i bezpieczeństwo żywności źródłem sukcesu w biznesie".

Fachowcy, eksperci, właściciele firm, przedstawiciele kadry zarządzającej, nauki, ekonomiści, ale przede wszystkim ci, dla których branża spożywcza jest ważnym sektorem i kołem napędowym polskiej gospodarki, spotkają się, aby porozmawiać i odpowiedzieć na pytania dotyczące: najnowszych regulacji prawnych oraz aktualnego stanu reorganizacji urzędowej kontroli żywności w Polsce; roli nowoczesnej logistyki w łańcuchu dostaw, szczególnie świeżej żywności na dalekie rynki; wykrywalności zafałszowań żywności; szans i zagrożeń związanych z umową CETA; unikalnych innowacyjnych rozwiązań w produkcji pomidorów pod osłonami; doboru opakowań w zależności od produktów i warunków transportu; produkcji świeżych owoców i warzyw spełniających wymogi odbiorców na rynkach światowych. 

Kongres będzie okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa żywności, nowych technologii, dostępu do rynku, globalnej logistyki, eksportu na rynki zagraniczne oraz standardów prywatnych i publicznych. 

Partnerami merytorycznymi i współorganizatorami debat są takie organizacje: Polska Federacja Bezpieczeństwa Żywności, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Związek Sadowników RP, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków KUPS, Agencja Rynku Rolnego, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Krajowa Rada Drobiarstwa, Gospodarstwo Ogrodnicze Łęgajny, Storenso Ostrołęka. 

Szczegółowych informacji w związku z Kongresem udziela: Aleksandra Tokarz, IFS Central & Eastern Europe Office, ul. Serwituty 25; 02-233 Warszawa, tel. 722 222 928, ifs-poland@ifs-certification.com 

POLECAMY W SERWISACH