Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

WYDARZENIA/KONFERENCJE

Jakie zagrożenia czyhają na polskie i europejskie firmy spożywcze ze strony nowych rynków? Czy rodzime artykuły mogą skutecznie konkurować z produktami z Chin, Brazylii, Indii? W jaki sposób można i należy poprawić konkurencyjność polskiego przemysłu żywnościowego? To tylko niektóre z tematów, które podczas II Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach poruszyli eksperci i przedstawiciele branż powiązanych z przemysłem spożywczym.

W spotkaniu wziął udział minister Marian Zalewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który zwrócił uwagę, że mimo problemów, na które trafiają polscy eksporterzy żywności, cały czas zwiększamy swoją obecność na nowych rynkach.

Firmy spożywcze reprezentował Krzysztof Koszela, dyrektor ds. Rozwoju Rynków Zagranicznych w Grupie Kapitałowej Jutrzenka oraz Piotr Wierzbowski, wiceprezes Centrum Mięsnego Makton. Obaj przedstawiciele przemysłu żywieniowego zwrócili uwagę na nieefektywną pomoc państwa w zakresie zwiększenia sprzedaży na rynkach wschodnich produktów polskich dużych przedsiębiorstw.

Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz Andrzej Maria Faliński, drektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji podkreślali m.in. wagę współpracy ośrodków naukowych z przemysłem spożywczym oraz konieczność uproszczenia legislacji. Andrzej Gantner przestrzegał też przed nieroztropnym wykorzystaniem funduszy promocji.

Głos w dyskusji o konkurencyjności polskiego przemysłu żywnościowego zabrali również analitycy: Piotr Grauer, wicedyrektor KPMG oraz Dariusz Winek, dyrektor Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych w Banku BGŻ.

Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB w swoim wystąpieniu zauważył m.in., że polskich producentów powinna niepokoić koncentracja eksportu w kierunku krajów Unii, szczególnie w perspektywie kurczenia się tego rynku.

Na możliwości poprawy konkurencyjności poprzez obniżanie kosztów wskazywał Janusz Moroz - członek zarzadu RWE Polska.

Pełną relację z panelu "Rynek Spożywczy. Konkurencyjnosc polskiego i europejskiego przemysłu żywnosciowego w globalizujacym sie swiecie zamieścimy już wkrótce.

Relacje ze wszystkich paneli można znaleźć także na stronie www.eec2010.eu

POLECAMY W SERWISACH