Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

WYDARZENIA/KONFERENCJE

IDEA MEMORIAŁU: Memoriał, stanowiący pokłon dla znakomitej siatkarki Agaty Mróz - Olszewskiej, zapamiętanej z empatycznej postawy w okresie ciężkiej choroby, jest nie tylko hołdem dla niej, ale przede wszystkim przesłaniem dla żyjących.

Organizator:

memorialagaty.pl

    Polska Katowice, Spodek
  • internet:

Pochlebne recenzje, po pierwszym Memoriale ze strony środowisk charytatywnych, medycznych, sportowych, politycznych, utwierdziły Organizatora w przekonaniu o słuszności propagowania tego typu przedsięwzięć. Kultura i sport okazały się właściwym nośnikiem promocji idei: „Podaruj innym cząsteczkę siebie", słów tak prostych i oczywistych, lecz w trudnych momentach decydujących o ludzkim życiu.
II Memoriał jej imienia to nie tylko turniej narodowych reprezentacji piłki siatkowej kobiet, ale także akcja krwiodawstwa i rejestracja potencjalnych dawców szpiku, która jest organizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

AGATA MRÓZ-OLSZEWSKA
Złota medalistka mistrzostw Europy z roku 2003 i 2005, a także dwukrotna mistrzyni Polski w barwach BKS Stali Bielsko-Biała i Hiszpanii z Gruppo 2002 Murcia stała się symbolem walki o życie i pomoc innym. Postawa nawołująca do honorowego oddawania krwi i szpiku kostnego poruszyła nie tylko miłośników siatkówki, ale także wszystkich ludzi dobrej woli. Po jej śmierci przyjaciele siatkarki wraz z mężem - Jackiem Olszewskim, postanowili kontynuować jej życzenie. Dlatego, już po raz drugi przystąpiliśmy do realizacji imprezy, która nie tylko upamiętnia jedną z najwybitniejszych polskich siatkarek, ale przede wszystkim angażuje się w propagowanie bezcennych wartości dla ludzkiego życia.

ZOSTAŃ HONOROWYM DAWCĄ KRWI
- oddawanie KRWI jest bezbolesne
- organizm w ciągu zaledwie kilku godzin uzupełnia ilość KRWI, która została oddana; dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości
- sprzęt do poboru KRWI jest jednorazowy, a warunki poboru sterylne
- każdy dawca jest badany laboratoryjnie przed pobraniem, aby ustalić czy odpowiada wymaganiom zdrowotnym

KTO MOŻE ODDAĆ KREW?
- osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kilogramów
- osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
- osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii)
- osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią lub jej składnikami

PAMIĘTAJ, ŻE...
Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.

SZPIK KOSTNY
Przeszczep Szpiku Kostnego jest skuteczną metodą leczenia niektórych chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Badania rozpoczyna się wśród najbliższej rodziny Niestety, tylko dla około 40 % chorych udaje się znaleźć zgodnego dawcę rodzinnego. W pozostałych przypadkach dawcy należy szukać wśród osób niespokrewnionych. Osoby, które są zainteresowane zarejestrowaniem się jako potencjalny dawca szpiku kostnego, powinny zgłosić się podczas Memoriału do punktu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, celem podpisania deklaracji oraz oddania próbek krwi do oznaczenia układu zgodności tkankowej.

Jeśli chcesz się zarejestrować w banku potencjalnych dawców szpiku kostnego lub oddać krew koniecznie zabierz ze sobą dowód osobisty!
PROGRAM
Piątek 17 września
godz. 16.00 Rozpoczęcie Memoriału - Koncert Zespołu FEEL
godz. 18.00 Mecz : Chorwacja - Serbia
godz. 20.30 Mecz : Polska - Czechy

Sobota 18 września
godz. 13.00 Występ kabaretu „Rak"
godz. 14.45 Mecz : Polska - Chorwacja
godz. 17.30 Mecz : Serbia - Czechy

Niedziela 19 września
godz. 13.00 Występ podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko"
godz. 14.45 Mecz : Polska - Serbia
godz. 17.30 II mecz Mecz : Czechy - Chorwacja
godz. 20.00 Zakończenie Memoriału - Występ Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK"

Ponadto w programie:
• prezentacje fundacji, firm oraz instytucji wspierających Memoriał
• koncerty orkiestr dętych
• pokazy sprawności wojska
• pokazy ratownictwa medycznego
• konkursy i atrakcje plastyczne dla dzieci i młodzieży
• wręczenie statuetek, medali i nagród dla uczestników Memoriału
• na zewnątrz, przed halą „SPODEK" w każdym dniu Memoriału dostępne będą autokary Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, w których będzie można oddać krew. Każdy honorowy krwiodawca otrzyma bilet uprawniający do wejścia na teren Memoriału. Losowane będą także cenne nagrody dla krwiodawców.
• konferencja promująca krwiodawstwo i przeszczep szpiku kostnego oraz konferencja sportowa.

Szczegóły : www.memorialagaty.pl

Reprezentacje narodowe piłki siatkowej kobiet:

Chorwacja - 39 drużyna w rankingu Światowej Federacji Piłki Siatkowej
Największym sukcesem reprezentacji Chorwacji w piłce siatkowej kobiet jest, jak do tej pory, zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Europy. Na drugim stopniu podium Chorwatki plasowały się już trzykrotnie - w roku 1995, 1997 i 1999. Wprawdzie na ostatnich czterech mistrzowskich turniejach drużyna Chorwacji medalu nie zdobyła, ale kto wie - może kolejny krążek trafi do nich podczas europejskiego czempionatu w Polsce.

Czechy - 36 drużyna w rankingu Światowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB)
Reprezentacja Czech w ostatnich kilkunastu latach nie notowała najlepszych występów podczas mistrzostw Starego Kontynentu. Najwięcej sukcesów drużyna odnosiła jeszcze jako Czechosłowacja. W 1955 roku Czechosłowacja zdobyła złoty medal mistrzostw Europy, w 1948, 1958 i w 1971r. stawała na drugim stopniu podium, a w 1950 i w 1987 sięgała po brąz. Już po rozpadzie Czechosłowacji, Czeszki w 1993 roku zdobyły srebrny krążek, a w 1997 brązowy.

Serbia - 7 drużyna w rankingu Światowej Federacji Piłki Siatkowej
Drużyna Serbii ma na swoim koncie jeden medal zdobyty na Mistrzostwach Europy. Dwa lata temu w Luksemburgu Serbki uplasowały się na drugim miejscu, w finale ulegając Włoszkom 0:3. W tym roku na pewno więc zespół Serbii będzie chciał poprawić ten rezultat i stanąć na najwyższym stopniu podium.

Reprezentacja Polski
Siatkarska reprezentacja Polski kobiet znaczące sukcesy zaczęła osiągać w 2003 roku, gdy nowym trenerem został Andrzej Niemczyk. Największą niespodziankę sprawiły podczas mistrzostw Europy 2003 w Turcji, zdobywając złoto! Jesienią 2003 reprezentacja Polski zajęła (debiutując) 8. miejsce w Pucharze Świata. W 2005 roku "biało-czerwone" potwierdziły dominację na kontynencie, broniąc - po raz pierwszy w historii polskiego sportu -tytułu mistrzyń Europy.

Od 2009 trenerem żeńskiej kadry narodowej jest Jerzy Matlak, którego pierwszym sprawdzianem na drodze do mistrzostw Europy był czerwcowy turniej Montreux Volley Masters, gdzie reprezentacja Polski zajęła piąte miejsce. Następnie biało-czerwone odniosły spory sukces w Turynie, zdobywając Puchar Piemontu; w półfinale Polska pokonała Włochy, a w finale - Japonię. Z kolei na turnieju w Rzeszowie (17-19 lipca), Polki wywalczyły awans do mistrzostw świata 2010. Najważniejszą imprezą 2009 roku były Mistrzostwa Europy Kobiet w Piłce Siatkowej 2009, które odbyły się w Polsce. Reprezentacja Polski dość nieoczekiwanie zdobyła na nich brązowy medal, pokonując w meczu o trzecie miejsce Niemki 3:0.

Do zespołu organizatorów należą: Fundacja „Kropla Życia" im. Agaty Mróz - Olszewskiej, Polski Związek Piłki Siatkowej, Miasto Katowice. Współorganizatorami są: Izba Gospodarcza Eksporterów i Importerów, Agencja Kapitałowo - Promocyjna IRBA, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Katowice.

Szczegóły : www.memorialagaty.pl