Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

WYDARZENIA/KONFERENCJE

Według najnowszych danych FAO w styczniu bieżącego roku ceny żywności osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Indeks cen żywności osiągnął 231 punktów i był wyższy o 3,4 proc. niż w grudniu 2010 r., tym samym utrzymuje się na najwyższym poziomie od 1990 roku, kiedy to FAO rozpoczęło pomiary cen żywności - informuje FAMMU/FAPA.

Indeks cen przetworów mlecznych w styczniu br. osiągnął poziom 221 punktów, co jest 6,2 proc. zwyżką względem poprzedniego miesiąca, indeks ten jest jednak o 17 proc. niższy niż w rekordowym pod tym względem listopadzie 2007 roku. Analitycy z FAO są zdania, że trwały popyt globalny na wyroby mleczarskie na tle sezonowych spadków produkcji na południowej półkuli prowadzi do dalszego wzmacniania cen przetworów mlecznych.

Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów i tłuszczów oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP, serów oraz kazeiny.

POLECAMY W SERWISACH