Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

WYDARZENIA/KONFERENCJE

Kilkuset przedstawicieli świata polityki, gospodarki, nauki, handlu oraz przemysłu spożywczego wzięło udział w tegorocznej edycji "Forum 100", czyli Drugim Międzybranżowym Spotkaniu Kadry Zarządzającej Przemysłu Żywnościowego.

Więcej zdjęć w dziale Multimedia

- Ideą "Forum 100" jest umożliwienie bezpośredniej wymiany poglądów pomiędzy przedstawicielami kadry kierowniczej największych firm żywnościowych a przedstawicielami polskiego i europejskiego parlamentu, resortów gospodarki i rolnictwa, w zakresie warunków funkcjonowania i rozwoju tej bardzo ważnej gałęzi gospodarki - mówił rozpoczynając konferencję Andrzej Gartner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, która jest organizatorem "Forum 100".

Tematem przewodnim drugiego "Forum 100" były zmiany zachodzące na globalnym rynku producentów żywności i wyzwania dla sektora żywnościowego w Polsce. W czasie spotkania przedstawiciele polskiego rządu, Parlamentu Europejskiego, producentów oraz Banku Gospodarki Żywnościowej mówili o obecnej sytuacji, zagrożeniach a także perspektywach rozwoju przemysłu żywnościowego i rolnictwa w Polsce, Unii Europejskiej i na świecie.

Gości tegorocznej imprezy przywitał Andrzej Gartner, Dyrektor Generalny PFPŻ ZP, organizatora Forum oraz Jan Madeja i Przemysław Rajewski, którzy reprezentowali jednego ze współorganizatorów - firmę Mercedes Benz. Przedstawiciele koncernu zadeklarowali, że to właśnie z pojazdami wykorzystywanymi przez przedsiębiorców z branży spożywczej wiążą duże nadzieje na rozwój firmy w Polsce.

"Forum 100" otworzyła Małgorzata Skonieczna, prezes PFPŻ ZP, która podkreśliła kluczową rolę sektora spożywczego w polskiej gospodarce.
Następnie głos zabrał podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Jarosław Wojtowicz, który mówił w swoim wystąpieniu o kondycji polskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego, a także ich konkurencyjności na światowym rynku. Zaznaczył konieczność jeszcze lepszej współpracy między producentami i przetwórcami.

Następnie Jerzy Plewa, zastępca dyrektora generalnego DG Agri oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej, podkreślił, że politykę rolną UE trzeba zmieniać. - Obecnie Wspólna Polityka Rolna stoi przez ważnymi wyzwaniami, jakimi są m.in.: zjawisko szybkiej zmienności cen na rynkach rolnych, konkurencyjność na rynkach międzynarodowych oraz kwestie ochrony środowiska - przyznał prelegent.

Europoseł Czesław Siekierski poruszył kwestię polskiej prezydencji w UE i jej priorytetów w kontekście polskiego rolnictwa. - Prezydencja jest po to, aby osiągać kompromisy, a nie po to, aby toczyć boje - podsumował.

Serię wystąpień zakończył Bartosz Urbaniak, dyrektor zarządzający ds. Agrobiznesu i MSP Banku BGŻ. Z jego prezentacji nt. zmian na globalnym rynku producentów żywności i wyzwań dla polskiego sektora spożywczego wynika, że w najbliższym czasie możliwy jest lekki spadek cen żywności, ale w dłuższym terminie spodziewany jest jednak wzrost. Wpływa na to o wiele niższa produkcja w 2010 r. i choć jest to czynnik krótkookresowy, to jednak wciąż zapasy są niższe od zapotrzebowania. Jak podkreślił ekspert, w dłuższym okresie na ceny żywności wpłynie rynek biopaliw oraz inne alternatywne sposoby na wykorzystywanie surowców rolnych w przemyśle. Analityk Banku BGŻ podkreślił też, że bogacące się społeczeństwa Azji to olbrzymia szansa dla producentów żywności premium z krajów UE, z której Unia jest znana na całym świecie.

Podczas uroczystości wręczone zostały wyróżnienia Pro Polonia Opulenta. Nagrodę w kategorii instytucje, za zasługi dla rozwoju przemysłu żywnościowego, otrzymał Program Poznaj Dobrą Żywność, realizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nagrodzeni zostali także: w kategorii Naukowiec: dr farm. Teresa Latour (Zakład Tworzyw Uzdrowiskowych Państwowego Zakładu Higieny), prof. dr hab. Jan Gawęcki (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju); w kategorii instytucje: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego; w kategorii media: Redakcja Rolna TVP oraz w kategorii firmy z otoczenia przemysłu spożywczego: Bank BGŻ.

"Forum 100" zostało objęte honorowym patronatem przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Gospodarki. Współorganizatorami - oprócz firmy Mercedes-Benz - byli: Związek "Polskie mięso", Związek Polskich Przetwórców Mleka, Krajowa Unia Producentów Soków oraz Stowarzyszenie "Polska Wódka".

Wśród patronów medialnych znalazły się m.in.: serwisy portalspozywczy.pl oraz dla handlu.pl, a także magazyn "Rynek Spożywczy".

POLECAMY W SERWISACH