Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

WYDARZENIA/KONFERENCJE
Nagrody Rynku Spożywczego otrzymały firmy: McCormic, Mid Europa, Robico, Unilever, Spomlek, Tesco, Tarczyński

Redakcje magazynu "Rynek Spożywczy", serwisu www.portalspozywczy.pl oraz www.dlahandlu.pl wręczyły podczas IV Forum Rynku Spożywczego Nagrody Rynku Spożywczego.

Nagrody Rynku Spożywczego 2011 przyznane zostały w trzech kategoriach: Lider rynku spożywczego, Innowacja roku oraz Wydarzenie roku. Wszystkie nagrody są równoważne.

W kategorii Lider Rynku Spożywczego nagrodzono trzy firmy. Tesco Polska wyróżniono za niezwykle efektywną strategię rozwoju na polskim rynku, na którą składają się multiformatowa sieć sklepów, w tym nowy koncept hipermarketów Tesco Extra, inwestycje w marki własne, innowacyjna koncepcja sieci dystrybucyjnej i projekt współpracy z lokalnymi dostawcami. Nagrodę odebrał Czesław Grzesiak - wiceprezes zarządu Tesco Polska.

Kolejną nagrodę w tej kategorii otrzymała Spółdzielnia Mleczarska Spomlek, a odebrał ją Edward Bajko, prezes zarządu. Spółdzielnia została wyróżniona za zaangażowanie na rzecz pozytywnych zmian na rynku mleczarskim w Polsce, ambitny rozwój firmy, efektywną ekspansję i wzrosty sprzedaży w trudnych warunkach rynkowych, a także ambitną strategię budowy grupy mleczarskiej skupiającej się na produkcji wysokiej jakości serów. Przychody ze sprzedaży w pierwszym półroczu 2011 r. wyniosły rekordowe 207 mln zł. Jest to wynik o 18 procent wyższy w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Trzecią nagrodę w kategorii Lidera rynku spożywczego otrzymała spółka Unilever Polska, którą wyróżniono za zbudowanie silnej pozycji koncernu na polskim i środkowoeuropejskim rynku żywnościowym w kategoriach fiksów, produktów instant, herbat, lodów, chemii gospodarczej i kosmetyków. Nagrodę odebrał Wojciech Tomczak - kierownik ds. PR marek.

Kolejną kategorią, w której przyznano nagrody jest Innowacja roku. Wyróżniono dwie firmy. Pierwszą jest Zakład Usług Handlowych ROBICO. Nagrodę za konsekwentny rozwój i inwestycje w produkty mleczne w szklanych opakowaniach odebrał Andrzej Szczepański, dyrektora ZUH ROBICO. Podkreślono, że strategia spółki jest wyjątkowa na polskim rynku spożywczym, na którym dominują opakowania kartonowe oraz PET. Firma inwestuje także mocno w innowacyjne produkty funkcjonalne, wystarczy wspomnieć o gamie produktów Robico Smukła Linia.

Drugą nagrodzoną spółką są Zakłady Mięsne Tarczyński - za innowacyjne podejście do rozwoju produkcji oraz asortymentu. Firma jest właścicielem jednego z najbardziej nowoczesnych zakładów przetwórczych w Polsce. W ramach usprawnienia procesów produkcyjno-sprzedażowych firma wdrożyła najnowsze rozwiązania zintegrowanego systemu informatycznego Impuls 5. Nagrodę odebrał Krzyztof Wachowski, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy.

W kategorii Wydarzenie rynku spożywczego przyznano także dwie nagrody, choć podkreślono, że na miano "głównej" zasługuje ogólnie "Rok fuzji i przejęć w branży spożywczej i handlowej". Symbolem tego zjawiska będą dwie firmy, które odegrały największą rolę w procesie fuzji i przejęć. Pierwszą z nich jest Mid Europa Partners, który przejął od Penta Investments za około 400 mln euro, 2,5 tys. sklepów działających pod szyldami Żabka i Freshmarket. Inwestor prowadzi negocjacje dotyczące kolejnych transakcji i zapowiada konsolidację polskiego rynku handlowego. Nagrodę odebrał Jan Krzewiński - senior associate, Mid Europa Partners.

Drugim wyróżnionym została firma McCormick & Company. Fiona McDonnell - dyrektor generalna McCormick w Polsce odebrała nagrodę za przejęcie (za ok. 830 mln zł) firmy Kamis, największego producenta przypraw w Polsce. Kamis jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej cenionych marek wśród firm spożywczych w Polsce.

Podczas IV Forum Rynku Spożywczego wręczono również nagrody "Dobry produkt - wybór ekspertów".

POLECAMY W SERWISACH