Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

WYDARZENIA/KONFERENCJE

Ponad dwustu przedstawicieli przemysłu żywnościowego oraz świata nauki, polityki, gospodarki i mediów wzięło udział w tegorocznej edycji "Forum 100", Trzecim Międzybranżowym Spotkaniu Kadry Zarządzającej Przemysłu Żywnościowego, które odbyło się 25 kwietnia 2012 r. w siedzibie Mercedes - Benz w Warszawie.

Honorowy patronat nad Forum objęli Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki-Waldemar Pawlak oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Marek Sawicki.

- Ideą corocznych spotkań "Forum 100" jest umożliwienie bezpośredniej wymiany poglądów przedstawicielom polskiej gospodarki żywnościowej oraz instytucji z nią związanych. Tematem przewodnim tegorocznej edycji „Forum 100" była Społeczna Odpowiedzialność Przemysłu Żywnościowego i jej znaczenie dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego. Biorąc pod uwagę fakt, że gospodarka żywnościowa stanowi niewątpliwie jeden z najważniejszych czynników mających wpływ zarówno na środowisko naturalne na jak i jakość życia obecnych i przyszłych społeczeństw temat ten należy uznać za szczególnie ważny dla dalszego rozwoju przemysłu żywnościowego. CSR nie powinien być luksusem dobroczynności, ale obowiązkowym elementem strategii działania każdej firmy żywnościowej - powiedział prowadzący spotkanie Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, która jest organizatorem "Forum 100".

Otwierając "Forum 100" Małgorzata Skonieczna, prezes PFPŻ ZP, podkreśliła, że rolnictwo i przemysł żywnościowy to nie tylko część gospodarki, to również odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwa oraz w dużej mierze za jego bezpieczeństwo zdrowotne. Ostatnie wydarzenia związane z fałszowaniem środków spożywczych używanych w produkcji żywności wskazują, że stoimy przed koniecznością znaczącego uszczelnienia całego łańcucha produkcji żywności tak, aby wspólnie z instytucjami kontrolnymi skutecznie chronić konsumentów i producentów przed tego rodzaju przestępstwami.

Reprezentująca Ministra Rolnictwa Dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anita Szczykutowicz, uznała, za niezbędne wspólne działania w całym łańcuchu żywnościowym na rzecz bezpieczeństwa i jakości żywności oraz zaangażowanie firm i organizacji przemysłu żywnościowego w edukację konsumentów i promocję zasad zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, tak jak ma to miejsce w programie Trzymaj Formę prowadzonym przez PFPŻ ZP.

Podczas Forum 100 wręczone zostały wyróżnienia "Pro Polonia Opulenta - Dla Polski Dostatniej". Wyróżnienie nadawane jest od 12 lat przez PFPŻ ZP osobom, instytucjom, mediom i firmom z otoczenia przemysłu żywnościowego, które w znaczący sposób wspierały rozwój gospodarki żywnościowej lub działania prospołeczne w zakresie zdrowia publicznego i edukacji żywieniowej. W obecnej edycji Kapituła Pro Polonia Opulenta postanowiła przyznać wyróżnienia w dwóch kategoriach Złotą Pro Polonia Opulenta oraz Pro Polonia Opulenta.

Nagrodę w kategorii Złotą Pro Polonia Opulenta otrzymali:

- Ewa Kopacz, Marszałek Sejmu RP, za wieloletnie wspieranie działań na rzecz edukacji prozdrowotnej społeczeństwa.

- Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi za konsekwentne i efektywne działania na rzecz promocji polskiej gospodarki żywnościowej w UE i krajach trzecich.

- Czesław Siekierski, Poseł do Parlamentu Europejskiego za ponad 30 letnie działania na rzecz rozwoju gospodarki żywnościowej w Polsce i UE oraz zaangażowanie na rzecz współpracy rolnictwa i przetwórstwa żywności.

W kategorii Pro Polonia Opulenta 2012 wyróżnieni zostali:

- prof. dr hab. Dorota Witrowa - Rajchert (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego); Agencja Rynku Rolnego; Puls Biznesu oraz w kategorii firmy z otoczenia przemysłu spożywczego: Det Norske Veritas Sp. z o.o.

Organizatorem „Forum 100" była Polska Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców. Współorganizatorami byli: Związek "Polskie Mięso", Związek Polskich Przetwórców Mleka, Krajowa Krajowa Unia Producentów Soków, Stowarzyszenie "Polska Wódka" oraz Mercedes -Benz Warszawa.

POLECAMY W SERWISACH