Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Firmy zabezpieczają ryzyko finansowe

 • Autor: KUKE S.A. - Artykuł Sponsorowany
 • Data: 15-04-2009, 16:24
Firmy zabezpieczają ryzyko finansowe

Wiele firm dotąd nie zabezpieczających swoich należności, zaczęło poszukiwać rozwiązań mogących przynajmniej częściowo zabezpieczyć je przed skutkami negatywnych zdarzeń związanych z brakiem płatności ze strony swoich kontrahentów.

Można było się spodziewać, że obserwowane od połowy ubiegłego roku osłabienie się waluty krajowej pozytywnie wpłynie na sytuację przedsiębiorców, którzy część swoich produktów sprzedają poza granicą Polski. Niestety, wyraźne spowolnienie w ostatnich miesiącach wzrostu obrotów towarów, zwłaszcza po stronie eksportu, wciąż nie stwarza im warunków do swobodnej wymiany handlowej.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna z miesiąca na miesiąc notuje coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców  zabezpieczeniem swoich  transakcji. Wynika z tego, że wraz ze spadkiem zamówień rośnie świadomość wzrostu ryzyka związanego z transakcjami, które pomimo kryzysu udaje się wciąż realizować. Zapytania składane do Korporacji pochodzą zarówno od firm z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw, jak i od firm dużych, koncernów międzynarodowych. Wnioski o ubezpieczenie składają firmy, które dotychczas nie korzystały z tego typu zabezpieczenia. – mówi Maciej Poprawski, dyrektor Biura Sprzedaży i Obsługi Polis w KUKE S.A.

Skorzystanie z usług ubezpieczyciela kredytu kupieckiego daje możliwość sprawdzenia kontrahenta jeszcze przed podpisaniem umowy. Pozwala to przede wszystkim uniknąć ponoszenia  niepotrzebnych kosztów związanych z wyprodukowaniem towaru, za który później nie będzie w stanie zapłacić potencjalny kontrahent. Firmy ubezpieczeniowe korzystają z wielu źródeł informacji i mają dostęp do najlepszych danych z rynku finansowego.  Wiedzą, czy  przyszły partner handlowy nie zalega już z płatnościami innym swoim dostawcom lub czy jego główny odbiorca nie ogranicza właśnie drastycznie zakupów.

Ubezpieczyciele kredytu kupieckiego oferują rozwiązania dostosowane do specyfiki różnych przedsiębiorstw. Szczególną uwagę warto zwrócić na ofertę firm, które proponują szeroki wachlarz ubezpieczeń, zabezpieczających interesy na wszystkich rynkach, nawet tych, gdzie ryzyko jest wysokie. Tego typu partnerem w zarządzaniu ryzykiem portfela należności jest Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna, która wciąż  współpracuje w firmami chcącymi eksportować towary do krajów podwyższonego ryzyka np. Rosji czy Ukrainy.  

Do firm,  które chcą sprzedawać towary w kraju lub zagranicą, skierowane są specjalne polisy. Warunki ubezpieczenia są ustalane indywidualnie i dopasowywane do potrzeb i specyfiki działalności przedsiębiorcy. Koszt takiej ochrony zazwyczaj kształtuje się na poziomie 0,3 – 0,5% wartości deklarowanego do ubezpieczenia obrotu.

W ramach umowy monitorowane jest ryzyko zarówno kontrahenta, jak i jego otoczenia – branży czy kraju, w którym działa. Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna przy zbieraniu informacji współpracuje z wywiadowniami gospodarczymi oraz międzynarodowymi organizacjami zrzeszającymi podobne do niej towarzystwa ubezpieczeniowe. Dostęp do aktualnych informacji pozwala jej szybko spostrzec problemy dłużnika.

W przypadku, gdy dłużnik zacznie spóźniać się z płatnością, ubezpieczyciel przeprowadza bezpłatnie windykację wszystkich należności. Działania te w ogromnej większości przypadków są skuteczne. Na tym etapie KUKE S.A. ściąga ponad 70% zgłoszonych kwot. Często dłużnik, który zwleka z płatnością wobec małego dostawcy, reguluje należności, gdy widzi, że w imieniu wierzyciela występuje firma finansowa. W przypadku bezskutecznej windykacji rekompensatą dla ubezpieczającej się firmy z tytułu poniesionych strat  jest odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie należności to nie tylko wypłata odszkodowania. Współpraca z ubezpieczycielem pomaga w wyborze partnerów handlowych, w uzyskaniu finansowania działalności, w uporządkowaniu procedur zarządzania należnościami i  w windykowaniu zaległych płatności. Wsparcie stabilnej firmy finansowej ułatwia rozwiązywanie konfliktowych sytuacji w biznesie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • 1414141 16-04-2009, 09:51:
No i na kryzysie wypłyną firmy ubezpieczeniowe.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (12 131) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH